Alacsony szérum koffein-szint Parkinson-kórra utalhat
A Parkinson-kór korai szakaszában alacsony koffein-szint mérhető a szérumban, ami biomarkerként már korán jelezheti a betegséget.
Több tanulmány szerint a koffein bizonyos védőhatással rendelkezik a Parkinson-kór (PD) kialakulása ellen, és a vérben mérhető alacsony koffein-szint a Parkinson-kór korai biomarkerének tekinthető.
A Neurology-ban 2018. január 3.-án online megjelent tanulmányban japán kutatók összesen 139 résztvevőt megvizsgálva azt találták, hogy a Parkinson-kórban szenvedő betegekben szignifikánsan alacsonyabb volt a szérum koffein-szintje (és a liquid kromatográfiás mérésben résztvevő 11 metabolit közül 9 „downstream” metabolit szintje), mint a PD-ben nem szenvedő kontroll egyénekben. 108 beteg tartozott az enyhe, vagy mérsékelt (demencia nélküli) Parkinsonos csoportba, átlagos életkoruk 67,1 év volt, míg 31 egészséges személyt soroltak a kontrollcsoportba, náluk 63,3 év volt az átlagos életkor.
A kilenc, jelentős csökkenést mutató metabolit közül a „nagy hármas” szintjei voltak lényegesen alacsonyabbak: a teofillin p<0,0001, a teobromin p=0,0004, a paraxantin p<0,0001 értékkel volt kevesebb, mint a kontrolloknál mért szintek. Nem volt viszont szignifikáns különbség az 1-metilhúgysav (p=0,135) és az 1,3,7-trimetilhúgysav (p=0,002), szintjeiben, bár mindkettő szintje az alig detektálható határán volt.
Érdekes módon az elfogyasztott koffein mennyisége nem befolyásolta a mérést, hiszen a Parkinsonos csoport tagjai és a kontroll csoport tagjai egyaránt napi 2 csésze kávét fogyasztottak: a PD-ben szenvedőknél a teljes koffein-szint 24 pmol/10 μl volt, míg az egészséges kontrollokban ez 79 pmol/10 μl-nek adódott, ami szignifikáns különbség (p<0,0001). A szérum koffein-szintjei 77%-os szenzitivitással és 74%-os specificitással jelezték a Parkinson-kórt.
A levelező szerző, Dr. Nobutaka Hattori (Dept. of Neurology, Juntendo University School of Medicine, Tokyo, Japan) szerint egyes epidemiológiai vizsgálatok is kimutatták, hogy a nagyobb mennyiségű napi koffeinbevitel véd a PD kialakulása ellen. Az új eredmények ugyanakkor arra is utalnak, hogy a koffein malabszorpciója a PD megbetegedés kockázatát hordozza: ilyenkor a koffein rosszul szívódik fel a vékonybélből, ezért pl. transzdermális bevitellel emelhetjük a szérum koffein-szintet. Talán az is lehetséges, hogy nagydózisú koffeinbevitellel meg lehet akadályozni a már fennálló Parkinson-kór további romlását.
Egy korábbi egér-modellben a koffein neuroprotektív hatása volt kimutatható az 1-metil-4-fenil-1,2,3,6-tetrahidropirimidinnel szemben (MPTP), míg egy másik vizsgálatban a koffein metabolitok, paraxantin és teofillin mutattak neuroprotektív hatást az MPTP ellen. Ugyanakkor ma sem ismertek a koffein-metabolizmus bizonyos lépései.
Az eredeti résztvevőket és 67 további PD-s beteget és további 51 egészséges beteget génvizsgálatnak is alávetették: a direkt szekvenálás nem mutatott a két csoport között genetikai különbséget: a koffein-metabolizmusban részt vevő enzimek (CYP1A2, CYP2E1) között nem voltak szignifikáns különbségek. Nem lehetett kimutatni kapcsolatot a betegség súlyossága és az adenozin 2A receptort kódoló ADORA2A gén nukleotid variánsa között sem.
Végül a japán kutatók megállapították, hogy a 33,04 pmol/μl koffein-szint tekinthető a Parkinson-kór biomarkerként használt küszöbértékének (a „cut-off”-nak).
Nem lehetett kimutatni összefüggéseket a koffein- és metabolitjainak szintjei és a betegség súlyossága, a beteg neme, vagy gén-variánsai között, de szignifikáns összefüggés mutatkozott az alacsony koffein-szint és a PD-ben észlelt motoros komplikációk között, ami szintén a koffein neuroprotektív képességét igazolta.
Forrás:
2. Neurology