Antivirális kezelés mielóma multiplexben
A monoklonális gammopátiát kiváltó vírus eradikálásával megszakítható az abnormális sejtek termelését aktiváló jelátviteli folyamat.
- Cilta-cel kezelés myeloma multiplexben
- Daratumumab myeloma multiplexben: monoterápiás használati útmutató
- Mielóma multiplex és egyéb plazmasejtes diszkráziák
- A plazmasejtes mielóma genetikai sajátosságai és patológiája
- A T-sejtek célba találásának segítése
- Myeloma multiplex gyógyszer visszavonása
- A myeloma multiplex diagnosztikai és terápiás újdonságai
- Új készítmény relapszáló-refrakter mielóma multiplex sokadik vonalbeli kezelésére
- Új génterápiás készítmény mielóma multiplex negyedvonalbeli kezelésére
- A CAR-T-kezelések a hemato-onkológiában
- Lappangó (smouldering) myeloma multiplex
- Sejtalapú génterápiás készítmény myeloma multiplex negyedvonalbeli kezelésére
A Haematologica folyóirat januári számában jelent meg a The Spanish National Cancer Research Centre kutatóinak cikke, amelyben az antivirális kezelések hatásosságát mutatták ki mielóma multiplex terápiájában.
A történet néhány évvel ezelőtt kezdődött, amikor a Joaquín Martinez vezette kutatócsoport megdöbbenve vette észre, hogy egy súlyos mielóma multiplexben szenvedő betegük meggyógyult, miután hepatitisz C elleni antivirális terápiában részesült. Bár a mielóma multiplex pontos kiváltó okát a mai napig sem sikerült tisztázni, a kutatók szerint a betegek nagy százalékánál, túlnyomó többségénél vírusfertőzés áll a háttérben, és a vírus jelenléte bolondítja meg annyira az immunrendszert, hogy ez a vérráktípus kialakulhasson.
“A vírusos eredetű hepatitisz és a mielóma multiplex, valamint a mielóma megjelenését ismerten megelőző kórképek, a monoklonális gammopátiák közötti kapcsolat felismerése fontos klinikai következményekkel jár. Eredményeink szerint a hepatitisz B-t vagy C-t okozó vírusfertőzés korai felismerése ezeknél a betegeknél megfelelő vírusellenes kezeléshez és ennek következtében az eredmények javulásához vezethet.” - nyilatkozta a kutatást vezető María Linares.
A mielóma multiplex (MM; myeloma multiplex) legfőbb jellemzője az antitesteket (immunglobulinokat), vagyis a szervezetet a fertőzésekkel szemben védő fehérjéket termelő vérsejtek túlzott elszaporodása. A mielómában szenvedő betegek szervezetében egy bizonyos antitest folyamatosan és túlzott mértékben termelődik. Az egyik elmélet szerint ez a rendellenesség a fertőző organizmusnak való krónikus kitettségnek köszönhető, amely megváltoztatja az adott vírus elleni specifikus antitest termelésében részt vevő biokémiai szignalizációt.
Annak a betegnek az esete, aki a hepatitisz C elleni kezelés után meggyógyult a mielómából, ezt az elméletet látszik alátámasztani. A kutatók azt feltételezték, hogy a szervezet már nem volt krónikusan kitéve a hepatitisz vírusnak, mert a vírusellenes gyógyszer eliminálta azt, és ezért tűnt el a mielóma is – ez abban nyilvánult meg, hogy a hepatitisz C elleni antitesteket termelő sejtek túlzott szaporodása megszűnt.
Annak vizsgálatára, hogy ez valóban így történt-e, a spanyol kutatók két vizsgálatot végeztek 54 monoklonális gammopátiában (a myeloma multiplexet megelőző kórkép) és hepatitiszben szenvedő beteg bevonásával: 9 hepatitis C-ben szenvedő beteget az első vizsgálatban, 45 hepatitis B-ben szenvedő beteget pedig a másodikban értékeltek. A legtöbb betegnél kiderült, hogy az általuk következetesen és túlzott mértékben termelt antitest valóban a hepatitisz vírus ellen irányul. Ezután a kutatók sokkal nagyobb kohorszokban is elvégezték a hepatitisz B-vel (1300 fő) és hepatitisz C-vel (1200 fő) fertőzött mielóma multiplexes betegek elemzését. Mindkét kohorszban arra a következtetésre jutottak, hogy azoknál, akik vírusellenes kezelésben részesültek, a túlélés valószínűsége jelentősen magasabb volt.
A szerzők következtetése szerint ezért a hepatitisz vírusokkal fertőzött, gammopátiákban szenvedő betegeknél - amelyeket az általuk feleslegesen termelt antitestek elemzése után lehet azonosítani - a lehető leghamarabb antivirális terápia alkalmazását kell elrendelni.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Multiple myeloma cured after hepatitis treatment reveals that this cancer can be caused by viruses
Irodalmi hivatkozás:
Alba Rodríguez-García et al, Impact of viral hepatitis therapy in multiple myeloma and other monoclonal gammopathies linked to hepatitis B or C viruses, Haematologica (2023). DOI: 10.3324/haematol.2023.283096