Sejtalapú génterápiás készítmény myeloma multiplex negyedvonalbeli kezelésére
Az EMA emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) pozitívan véleményezte a myeloma multiplex negyedvonalbeli kezelésére szolgáló Abecma (idecabtagene vicleucel) készítményt.
- Antitest-gyógyszer konjugátum relapszáló és refrakter mielóma multiplexre
- Monoklonális antitestek myeloma multiplexben
- Hogyan kezeljük a myelomát az új gyógyszerekkel?
- Mielóma multiplex és egyéb plazmasejtes diszkráziák
- T-sejt-választ serkentő immunterápiák az onkológiában
- A kiújult myloma új kezelési lehetősége
- Hematológiai daganatok családi előfordulása
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) június 21-24-i ülésén feltételes pozitív véleményt fogalmazott meg a myeloma multiplex kezelésére szolgáló Abecma (idecabtagene vicleucel, 260-500 x 10⁶ CAR-pozitív életképes T-sejtet tartalmazó infúziós oldat) készítményre (kérelmező: Celgene Europe BV). A teljes indikáció szerint az Abecma olyan betegek számára adható, akik már legalább három korábbi kezelésben (immunmodulátoros, proteaszóma-gátló és egy anti-CD38 antitest kezelés) részesültek, ezek ellenére azonban betegségük súlyosbodást mutatott. A készítményt kizárólag hematológiai malignus kórképek kezelésében jártas szakorvosok írhatják fel.
Az Abecma forgalmazását az Egyesült Államokban az FDA három hónapja, 2021. március 26-án engedélyezte, korábban a gyógyszerjelölt már áttörést jelentő terápia (breakthrough therapy) minősítést kapott a hatóságtól. Az utóbbi években megjelent számos új készítmény ellenére a teljes indikációban megjelölt háromféle kezelésen átesett betegeknél igen korlátozottak a kezelési lehetőségek, és erősen lecsökken a klinikai válaszarány – ezért van szükség olyan gyógyszerekre, amelyek akkor is alkalmazhatók, ha ezen kezeléseket követően a betegség visszatér.
A hatóanyagról (idecabtagene vicleucel)
Az Abecma az első sejtalapú génterápiás készítmény, mely felnőtt, myeloma multiplexben szenvedő betegek kezelésére alkalmazható. A gyógyszert a beteg saját T-sejtjeinek levételével, majd ezek genetikai módosításával készítik el – a sejtek egy olyan új gént tartalmaznak majd, amely segít a szervezetnek a myeloma sejtek azonosításában és elölésében. Az Abecma „hatóanyaga”, az idecabtagene vicleucel egy kiméra antigén receptor pozitív T-sejt terápia, melynek célpontja a normál és malignus plazmasejtek felületén expresszálódó B-sejt maturációs antigén (BCMA; B-cell maturation antigen). Az Abecma hatásmechanizmusa szerint növeli a CAR-pozitív T-sejtek proliferációját és a citokinszekréciót, így elöli a BCMA-expresszáló sejteket. A készítmény legfőbb klinikai előnye a relapszáló és refrakter myeloma multiplexben mutatott tartós válasz, leggyakoribb mellékhatásai pedig a neutropénia, anémia, trombocitopénia, leukopénia, fertőzések kockázatának növekedése, kimerültség, hasmenés, hipokalémia, hipofoszfatémia, émelygés és limfopénia voltak.
Klinikai vizsgálatok
A Celgene az Abecma hatásosságát és biztonságosságát a multicentrikus, összesen 149 beteg bevonásával végzett fázis II KarMMa klinikai vizsgálatban értékelte (NCT03361748). Az eredmények szerint a negyedik vonalban kezelt betegek 72%-a adott részleges vagy teljes klinikai választ a kezelésre. A vizsgálat betegek 28%-ánál jelentkezett teljes válasz, és ezen betegek 65%-ánál ez legalább 12 hónapig fenn is maradt, vagy a myeloma multiplex összes tünete eltűnt.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a júniusi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Meeting highlights from the Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) 21-24 June 2021
CHMP summary of positive opinion for Abecma
First cell-based gene therapy to treat adult patients with multiple myeloma
FDA Approves First Cell-Based Gene Therapy for Adult Patients with Multiple Myeloma