Aortát pumpáló segédszív
A NYHA III-IV. fokú szívelégtelenség, bármilyen okból alakul ki, életveszélyes állapotot és súlyos panaszokat jelent. Egy új szerkezet, mely az aorta pumpálásával javítja a keringést, nagyfokú szívelégtelenségben nyújt segítséget.
A keringési elégtelenség fokozódása – a New York Heart Association (NYHA) III-IV fokú szintre – a szívbetegek kórházi felvételének leggyakoribb oka. A súlyos állapot gyógyszeres javítása sokszor nem elég. Többféle mechanikus szerkezettel, valóságos mesterséges szívvel igyekeztek a szakértők az ilyen állapoton segíteni, de a természetes szívet eddig csak átmenetileg sikerült pótolni.
Az Ohio State University munkacsoportja William Abraham vezetésével kidolgozta a C-Pulse elnevezésű műszert, melynek biztató eredményeiről a Journal of American College of Cardiology (Heart Failure) számolt be.
A steril szerkezetet a beteg mellkasába ültetik be. A lényeg egy hengeres ballon, mely az aortát veszi körül, és EKG segítségével pontosan úgy húzódik össze, majd ernyed el, hogy a bal kamra által az aortába kilökött vér mozgását erősítse. A pulzáló ballon vezetéke a hasüregbe kerül, és a testen kívül viselt energiaforrással – elektromos teleppel, motorral – függ össze.
Az első, most ismertetett vizsgálatban 20 beteg vett részt: 12 férfi és 8 nő, a legfiatalabb résztvevő 34 éves, a legidősebb 71 éves volt. A keringési elégtelenséget hét esetben iszkémiás szívbetegség, 13 esetben kardiomiopátia okozta. A műszer beültetésének első hónapjában halálozás nem fordult elő, és az egy esztendei megfigyelés alatt neurológiai szövődmény vagy szívinfarktus nem történt.
Az első fél évben hárman haltak meg, közülük egy beteg a műszerrel kapcsolatos ok miatt. Az egyéves túlélést 85%-nak találták. A C-Pulse alkalmazása 6 hónap alatt a NYHA stádiumot igen szignifikánsan javította (p =0,0005). A javulás a következő fél évben is folytatódott.
A betegek a 6 perces gyaloglás során fél év alatt átlagosan 50–60 méterrel tudtak többet teljesíteni. A NYHA osztályozás szerint 16 beteg szívelégtelensége lett jobb. A csoport tagjai közül három beteg szívelégtelensége megszűnt, ők a NYHA I csoportba kerültek.
Az első dolgozatban a munkacsoport azt is bejelentette, hogy már folyamatban van a folytatás: egy prospektív, multicentrikus, kontrollcsoportos tanulmány. Az első megfigyelés során a leggyakoribb nemkívánatos hatás a hasüregi vezeték kilépési helyén kialakuló infekció volt: ez a 20-ból nyolc esetben jelent meg. Ezt a jövőben a fokozott sterilitással és szükség szerinti antibiotikumkezeléssel igyekeznek megelőzni.