Az Alzheimer-kór és az agyrázkódás kapcsolata
Egy friss kutatás összefüggést talált a kórelőzményben szereplő agyrázkódás és az Alzheimer-kór kialakulása között, ami arra utal, hogy az eszméletvesztésnek szerepe lehet az agyi plakkok létrejöttében – állítják a minnesotai Mayo Clinic kutatói a Neurology című lapban megjelent közleményükben.
Az Alzheimer-betegség egyre nagyobb egészségi terhet ró az idősebb populációra, ezért az ezzel kapcsolatos kutatások mind nagyobb prioritást élveznek. A 2010-es adatok szerint csak az Egyesült Államokban több mint 83 ezren haltak meg Alzheimer-kór következtében, ezzel a betegség a hatodik a halálokok listáján. A Mayo Clinic szakemberei szerint korreláció mutatható ki a korábban elszenvedett agyrázkódás és az Alzheimer-kór között.
Az Alzheimer-betegség leggyakoribb megjelenési formája a demencia; a betegség károsítja a memóriát, a viselkedést és a gondolkodási képességeket. Bár a tünetek csak lassan, fokozatosan bontakoznak ki, idővel súlyosabb formát öltenek.
A mostani kutatásban 70 évesnél idősebb minnesotai időskorúaknál végeztek agyi képalkotó vizsgálatokat: 448 olyan személynél, akinél semmilyen jele nem mutatkozott memóriaproblémának, illetve 141 olyan betegnél, akinél enyhe kognitív károsodásnak megfelelő memória- és gondolkodási zavarok álltak fenn. A résztvevőket kikérdezték arról is, szenvedtek-e el korábban agyrázkódást, ezen belül is eszméletvesztéssel vagy amnéziával járó koponyasérülést.
A memória- vagy gondolkodási problémákkal nem küzdő betegek a résztvevők 17 százaléka számolt be agysérülésről, míg a memória/gondolkodási problémákkal sújtottaknál 18 százalék volt azok aránya, akiknek anamnézisében feji trauma szerepelt. A szerzők megjegyzik, hogy a fejsérülésre vonatkozó kórelőzménytől függetlenül nem találtak különbséget az agyi képalkotó vizsgálatok során a memória/gondolkodás zavarában szenvedő és nem szenvedő csoport között. Megfigyelték ugyanakkor, hogy a korábban fejsérülést elszenvedett betegek körében átlagosan 18 százalékkal nagyobb volt az amiloidplakkok száma, mint azoknál, akiknek kórelőzményében nem szerepelt trauma. „Érdekes, hogy a korábban agyrázkódást átélt betegek közül csak abban a csoportban mutatkozott különbség az agyi plakkok számában, ahol memória- és gondolkodási zavarok is fennálltak, szemben a normális kognitív funkciót mutató betegekkel” – jegyzi meg a vizsgálat vezetője, Michelle Mielke.
Nem ez volt az első vizsgálat, mely összefüggést állapított meg az agyrázkódás és az Alzheimer-kór között. Egy nemrégiben nyilvánosságra hozott kutatás molekuláris szintű korrelációt igazolt az agysérülés és az Alzheimer-betegség között. A brit University of Cambridge szakemberei által végzett másik vizsgálatban azt találták, hogy a taunak nevezett protein kis mennyisége egy trigger eseményt követően – mely fejsérülés is lehet – kiszabadul a sejtek belsejéből.
Visszatérve a most nyilvánosságra hozott vizsgálatra, Mielke hangsúlyozza, hogy „az eredmények további megerősítésként szolgálnak ahhoz a feltevéshez, miszerint az Alzheimer-kór és az agyrázkódás patológiai háttere azonos lehet”. „Az a tény viszont, hogy memória- és gondolkodási zavarok hiányában nem találtunk összefüggést, azt jelzi, hogy a fejsérülés és az amiloidlerakódás között komplex korreláció áll fenn” – teszi hozzá a vizsgálat vezetője.