Kontaktsportok hatása a személyiségre
A kontaktsportok során szerzett ismétlődő agyi traumák befolyásolhatják a személyiséget, a hangulatot, az észlelést és a gondolkodási képességeket is.
A bostoni egyetem kutatói 36 elhunyt férfisportoló agyát vizsgálták, haláluk 18 és 98 éves kor között következett be. A kutatók mindegyiküknél krónikus traumás enkefalopátiát (CTE) állapítottak meg. A CTE egy olyan agyi betegség, amelynek kialakulása az agyat ért ismétlődő traumákhoz köthető. Más, az agyat érintő betegséget nem találtak a sportolóknál. Az elhunytak többsége profi illetve amatőr futballista, de volt közöttük pankrátor, bokszoló és jégkorongozó is.
A kutatók a sportolók családtagjaitól is gyűjtöttek információkat az elhunytak életére és kórtörténetükre vonatkozóan, beleértve a következőket:
- Demencia
- Változások a gondolkodásban
- Kedélyállapot
- Memória
- Viselkedés
- Motorikus képességek
- Napi feladatok elvégzésének képessége
Szellemi hanyatlás és kedélyállapot változás
A kialakuló CTE első jeleként 22 sportolónál volt megfigyelhető viselkedési zavar, és kedélyállapoti probléma. További 11 személynél az első tünet a memória zavar és a gondolkodási képesség hanyatlása volt. 3 sportoló a halála előtt nem mutatta a CTE jeleit. A viselkedési zavarokkal és kedélyállapoti problémákkal terhelt sportolók 91%-ánál egy idő után memóriaproblémák léptek fel és megfigyelhető volt a gondolkodási képesség hanyatlása is. A kezdetben memória- és gondolkodási problémákkal küzdők 55%-ánál jelentkeztek viselkedésbeli változások a betegség lefolyása alatt és 64%-uknál mutatkoztak kedélyállapoti problémák. A rokonok és családtagok véleményei alapján azok a sportolók, akiknél a kedélyállapoti tünetek előjöttek, sokkal robbanékonyabbak, irányíthatatlanabbak, fizikailag és verbálisan erőszakosabbak, illetve depressziósabbak voltak, mint a memória- és gondolkodási panaszokkal küzdő társaik.
A kedélyállapoti problémákkal küzdő sportolók részletezve:
- 73%-ukat írták le robbanékonyként
- 68%-uk volt fizikailag agresszív
- 64%-uk volt irányíthatatlan
- 74%-uk volt verbálisan agresszív
- 86%-uk volt depressziós.
A kutatók következtetései:
A CTE két fő klinikai megjelenési formája van az egyik a viselkedési/hangulati tényezőket, a másik az észlelést befolyásolja. A szerzők hozzáteszik, hogy az eredményeik alapján a demencia diagnózisa olyan felnőtteknél, akik agyát rendszeresen érték traumás behatások, pontatlan is lehet, hiszen a CTE és az Alzheimer kór tünetei nagyon hasonlóak. Ugyanakkor a kutatók figyelmeztetnek az eredmények óvatos interpretációjára, mert bár jelenleg ez a legnagyobb ilyen irányú kutatás, a vizsgálatban azonban nem volt kontroll csoport (sportolók CTE nélkül), és a vizsgált esetek száma is meglehetősen alacsony volt bármilyen következtetés levonásához.
Forrás:
1.McKee AC,Cantu RC, Nowinski CJ, Hedley-Whyte T, Gavett BE, Budson AE. Chronic Traumatic Encephalopathy in Athletes: Progressive Tauopathy following Repetitive Head Injury. J Neuropathol Exp Neurol. 2009 68(7): 709-735.
2. Matser JT,Kessels AGH, Jordan BD, Lezak MD, Troost J. Chronic traumatic brain injury in professional soccer players.doi:10.1212/WNL.51.3.791 Neurology September 1998 vol.51 no 3 791-796.