Az antibiotikumok gyermekkori használata növeli az arthritis valószínűségét
A korai életkorokban antibiotikus expozíción átesett gyermekeknél növekszike az incidentális juvenilis idiopathiás arthritis kockázata, az egyik magyarázat szerint a bélben élő baktériumok egyensúlyának felborulása miatt.
Az emberi mikrobiom szabályozásának zavara sokféle autoimmun betegséghez, többek között rheumatoid arthritishez (RA) és gyulladásos bélbetegségekhez (inflammatory bowel disease = IBD) vezethet, és az is ismert, hogy a gyermekkori antibiotikum szedés elősegítheti gyulladásos bélbetegségek keletkezését.
A Dr. Daniel B. Horton (Center of Clinical Epidemiology and Biostatistics, Perelman School of Medicine, University of Pennsylvania, Philadelphia, Penn.) vezetésével végezett vizsgálatban arra szerettek volna választ kapni, hogy a korai életkorokban antibiotikus expozíción átesett gyermekeknél növekszik-e az incidentális juvenilis idiopathiás arthritis (JIA) kockázata. Eredményeiket az American College of Rheumatology 2014. évi találkozóján adták elő Bostonban, lényegében rámutatva arra, hogy a JIA kockázata az antiobiotikus expozíciók függvényében szignifikánsan növekszik, mégpedig az antibiotikum dózisától függő mértékben. A kutatók feltételezik, hogy a humán mikrobiom változásai lehetnek a felelősek a betegség megjelenéséért.
Az Egyesült Királyság Health Improvement Network adatbázisában az utóbbi 16 évben nyilvántartott, incidentális JIA-ban szenvedő 153 gyermek adatait tízszeres mennyiségű, 1530 korban, nemben megegyező hasonlító kontroll gyermek adataival hasonlították össze. Előzetes immunbetegség, immunhiány, autoimmun kötőszöveti betegség, vasculitis kizáró tényező volt. A beteg gyermekek 63%-a (96 beteg) lány, 37%-a (57 beteg) fiú volt. A beteg gyermekek életkora – és a hozzájuk válogatott kontrollok életkora – a következőképpen oszlott meg: 1-5 évesek 70%, 6-10 évesek 23% és 11-15 évesek 7%, mind az eset (beteg), mind a kontroll csoportban. Az arthritises gyermekek 93%-ában, míg a kontroll csoportnak csak 86%-ban fordult elő valamiféle fertőzés. A beteg gyermekek csoportjában a 153 gyermekből 134 kapott valamilyen antibiotikumot (88%), míg a kontroll csoportban az 1 530 gyermekből 1 157-en (76%).
Az antibiotikus kezelést kapott gyermekek között átlagosan 2,6-szor magasabb volt az arthritisek előfordulása (p= 0,001), mint az ilyen kezelést nem kapottaknál. A kockázati arány dózisfüggően alakult: az egy-két sorozat antibiotikumot kapottaknál az odds arány (OR) 2,0 volt (p=0,03), a 3-5 sorozatot kapóknál az OR 3,1 volt (P<0,001), és az 5 sorozatnál többet kapóknál az OR 3,8 volt (p P<0,001). Az antibiotikus expozíció és az újonnan diagnosztizált juvenilis arthritis független volt a kapott antibiotikumok fajtájától, és nem volt kimutatható összefüggés a nem bakteriális antimikróbás (antifungális, antivirális) szerek és az arthritis kockázata között sem. Ezek szerint „a gombák és a vírusok a humán mikrobiom részei”- állapította meg Dr. Horton. Az eredményt nem befolyásolta, hogy a gyermekek milyen életkorban kapták az antibiotikus kezelést. A szerző szerint elképzelhető, hogy maga az infekció váltja ki az ízületi betegséget, de az is lehetséges, hogy az arthritises gyermekeknél eleve magasabb a fertőzésekre, vagy a súlyosabb fertőzésekre való hajlam.
Ha a juvenilis arthritis és az antibiotikumok összefüggését elfogadjuk, az antiobiotikumok kerülését lehet javasolni. Elképzelhető, hogy az antibiotikumok a bélben alakítanak ki olyan helyzetet, mely végül az arthritishez vezet – jegyezte meg a tanulmány egyik munkatársa, Dr. Stoll (University of Alabama, Birmingham).”Ha megváltozik a mikrobiom, felborulhat az egyensúly a pro-inflammatorikus hatású baktériumok kerülhetnek túlsúlyba, és arthritis alakulhat ki.” Gyermekkorban az antibiotikumokat megfontoltan kell használni, mert az antibiotikummal feleslegesen terhelhetjük a gyermeket, és antibiotikumrezisztenciát generálhatunk.
Mint mindennek, az incidentális JIA-nak is van genetikai háttere, a Nature Genetics-ben 2013-ban megjelent, 2 816 gyermekbeteg vizsgálatának eredményeit bemutató közleményben 14, a juvenilis idiopathiás arthritis-szel összefüggő új gén locust azonosítottak (Hinks).
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
1. Medscape Medical News > Conference News
3. American College of Rheumatology Annual Meeting 2014, Boston