Az E-vitamin hatása is egyénfüggő
Az E-vitamin egészségi hatásait elemző vizsgálat tanúsága sokkal általánosabb: egy adott anyag hatásainak felmérésére végzett egyetlen általános vizsgálat alapjaiban félrevezető lehet a populáció más tagjai esetében.
Sok embernek javasolják, hogy szedjen vitaminokat immunrendszere erősítésére. A British Journal of Nutrition című lapban a közelmúltban publikált tanulmány azonban arra figyelmeztet, hogy az E-vitamint is tartalmazó étrendkiegészítők szedése növeli a tüdőgyulladás kockázatát a dohányzó és keveset mozogó idősebb férfiak több mint egynegyedénél (28 százalékánál). Ugyanakkor ezzel éppen ellentétes hatás észlelhető azoknál az idősebb férfiaknál, akik nem dohányoznak és fizikailag aktív életet élnek – ebben a csoportban az E-vitamin valójában csökkenti a pneumónia előfordulásának az esélyét.
Az elsősorban az 50 és 69 éves kor közötti férfiakra fókuszáló vizsgálat eredményei azért is különösen figyelemre méltóak, mivel a táplálkozási epidemiológia általában azt feltételezi, hogy a tápanyagok hatása mindenkire egységesen érvényesül. Dr. Harri Hemilä munkacsoportja a Helsinki Egyetemről azonban azt találta, hogy az E-vitamin egészségi kimenetelekre gyakorolt hatása nagyban függ a betegek jellemzőitől és életmódjától, így az egyedi felmérésekből levont általános következtetések félrevezetőek lehetnek.
A szerző 1985 és 1993 között nagy randomizált vizsgálatot (ATBC, Alpha-Tocopherol Beta-Carotene Cancer Prevention Study) végzett Finnországban. A 29133 résztvevő közül 898 esetben fordult elő tüdőgyulladás. Dr. Hemilä arra a következtetésre jutott, hogy a különbségek az E-vitamin eltérő hatásaira vezethetők vissza, nem pedig a véletlennek tulajdoníthatók.
Az E-vitamin szedése a legerősebb dohányos, ugyanakkor fizikailag legkevésbé aktív férfiak körében 68 százalékkal fokozta a pneumónia kockázatát, míg a dohányzás szempontjából legkevésbé exponált, ugyanakkor fizikailag legaktívabb férfiak csoportjában a tüdőgyulladás előfordulásának valószínűsége 69 százalékkal csökkent. A szerző ezt annak bizonyítékaként értékeli, hogy az E-vitamin-pótlás hatása nem egységes a pneumónia kockázata szempontjából.
A fenti megállapítások arra intenek, hogy a metaanalízisekben kalkulált átlagos E-vitamin-hatások számos populációra nem vonatkoztathatók. A kohorszvizsgálatokban ugyancsak általános hatások alapján veszik figyelembe az összefüggéseket potenciálisan befolyásoló tényezőket, azonban a most közzétett adatok fényében a módosító tényezőket az adott populáció jellemzői alapján kell kiválasztani.
Mivel jelenleg nem rendelkezünk elegendő bizonyítékkal e téren, dr. Hemilä azt javasolja, hogy az E-vitamin-pótlást ne javasoljuk a teljes populáció számára az immunrendszer erősítése céljából. A szerző végkövetkeztetése szerint további kutatások szükségesek az E-vitamin hatásainak felmérésére olyan idősebb betegek populációjában, akik nem dohányoznak és szabadidejükben elegendő testmozgást végeznek.