Az orvoskutatók sikeressége nemi különbséget mutat
Kutatók egy csoportja azt mutatta ki, hogy a motivált orvoskutatónők karrierjüket tekintve kevésbé sikeresek, mint férfi kollégáik, és ennek valószínű oka, hogy többet foglalkoznak a háztartással és gyermekeikkel.
A kutatócsoportot dr. Reshma Jagsi, a Michigani Egyetem munkatársnője vezette, s az eredményeket az Annals of Internal Medicine tette közzé március 4-én.
A vizsgálatba mintegy 1000 olyan orvosi diplomával rendelkező, motivált kutatót vontak be, akik az USA-beli Országos Egészségügyi Intézetektől (National Institutes of Health, NIH) karriersegítő ösztöndíjat kaptak. Az orvosokat kikérdezték arról, hogy hogyan osztják meg idejüket a munka és a család között, és hogy otthon milyen feladatokat látnak el. A vizsgálatot kérdőívvel végezték, amelyet postán küldtek ki; a válaszolók aránya 74% volt, 1049 személy.
Az eredmények szerint a házasságban vagy élettársi kapcsolatban élők közül a férfiaknak négyszer gyakrabban volt olyan házastársuk, aki vagy nem dolgozott, vagy csak részidős munkát végzett. (A nők 85,6%-ának volt teljes munkaidőben dolgozó élettársa, míg a férfiak esetében csak 44,9% volt ez az arány.)
A gyermekes orvosok közül a férfiak hetente 7 órával többet dolgoztak, és 12 órával kevesebbet töltöttek otthoni feladatokkal (háztartás, gyermekekkel foglalkozás), mint a nők.
Az eredményeket dr. Jagsi – aki egyébként onkológiai radiológus is – a következőképpen kommentálta: „Azt várnánk, hogy a mostani generációban, a magasan képzett személyek körében egyenlően oszlanak meg a háztartási munkák a férfiak és a nők között. Ezzel szemben mi azt mutattuk ki, hogy még ma is mások az elvárások otthon a férfiakkal és a nőkkel szemben, még akkor is, ha a nők is nagyon elfoglaltak a munkahelyükön”. Ennek szerinte részben az lehet az oka, hogy a férfi orvosok családjaiban inkább kialakul az a felfogás, hogy a férfi a kenyérkereső, ő tartja el a családot.
Miután a kutatók korrigálták az eredményeket az élettárs foglalkoztatottságára és más tényezőkre nézve, azt az eredményt kapták, hogy a nőkutatók heti 8,5 órával többet töltenek otthoni tevékenységekkel, mint a férfiak. Emellett a nők jóval gyakrabban vettek ki szabadságot a gyermekükkel kapcsolatos teendők miatt (nők: 42,6%, férfiak: 12,4%).
Ha az orvostudomány területén dolgozó kutatónők nagyobb valószínűséggel áldozzák fel kutatásra szánt idejüket, mint a férfiak, ez hatással lesz tudományos sikerességükre, s hosszabb távon kisebb lesz az esélyük arra, hogy vezető pozícióba kerüljenek – mondják a szerzők.
A kutatócsoport szerint le kell küzdeni a munkahelyi és az otthoni teendők konfliktusát, például olyan intézkedésekkel, hogy a konferenciákon biztosítani kell a gyermekvigyázást, pénzügyi támogatást kell adni arra a célra, hogy a konferenciák idején bébiszitter legyen a gyermekkel, s támogatást kell adni arra is, hogy más végezze el az otthoni tevékenységek egy részét (pl. a takarítást, főzést). Az ilyen intézkedések lehetővé tennék, hogy elegendő idő jusson mind a kutatásra, mind a családra.
Forrás: Medical News Today