Banális légúti fertőzés – a szívinfarktus triggere
Bár a szívinfarktusok télen gyakoribbak, most nyár elején is érdemes komolyan venni, hogy a légúti fertőzések sokszorosára növelhetik a szívinfarktus kockázatát.
Egy az Internal Medicine Journal–ban május közepén publikált ausztrál vizsgálat szerint szoros kapcsolat van az alsó és felső légúti infekciók, illetve a szívinfarktus kialakulása között.
A University of Sydney munkatársai 578 válogatás nélküli beteg adatait dolgozták fel, akik szívroham miatt kerültek kórházba. A diagnózist koszorúér-angiográfiás vizsgálattal erősítették meg. Az eredmények szerint a betegek 17%-ának kórtörténetében szerepelt a szívinfarktus kialakulása előtti héten valamilyen légúti fertőzés – tüdőgyulladás, sinusitis, bronchitis. Nem csak az orvos által diagnosztizált legúti fertőzésben szenvedőket sorolták ide, hanem azokat a betegeket is, akik saját beszámolójuk szerint influenzaszerű tüneteket, köhögést, lázat, arcüregi fájdalmat tapasztaltak.
Azon betegek aránya, akiknél ilyen légúti betegség szívinfarktus kialakulása előtti egy hónapon belül zajlott le, 21% volt.
A vizsgálat megerősíti, hogy a légúti infekció elősegítheti a szívinfarktus kialakulását. A szívinfarktus kockázata pedig nem csak a légúti tünetek jelentkezésekor fokozott: a rizikó a légúti tünetek 7. napja körül éri el a csúcsát, majd fokozatosan csökken, de legalább egy hónapon ár emelkedett marad.
Külön elemzést végezték a felső légúti fertőzésekre is, tehát azon betegek adataival, akik „csak” nátháról, torokfájásról, arcüreggyulladásról számoltak be. A szerzők azt állapították meg, hogy a szívinfarktus kockázatának növekedése az enyhébb felső légúti tünetek mellett is jelentős: 13-szoros. Alsó légúti fertőzések esetén a kockázatnövekedés 17-szeres.
A valószínű hatásmechanizmus, hogy a légúti fertőzés fokozza a vérrögképződés, az érbelhártya-gyulladás kockázatát, illetve az ereket károsító toxinok mennyiségét.
A vizsgálat vezetője, Geoffrey Tofler kardiológus professzor (University of Sydney) kommentárja szerint „a felső légúti fertőzések kevésbé súlyosak, viszont sokkal gyakoribbak, mint az alsó légútiak, ezért ezekre vonatkozóan is fontos a szívinfarktussal való összefüggés ismerete”.
A publikációt kísérő szerkesztőségi közlemény arra is felhívja a figyelmet, hogy a szívinfarktusok gyakorisága télen éri el csúcsát, és az influenza, illetve tüdőgyulladás elleni védőoltás fontosságát hangsúlyozza.
A lakosság számára az orvoscsoport azt hangsúlyozta, kicsi az esélye, hogy egyetlen légúti infekció súlyos szívbetegséghez vezetne, de a két betegség közötti kapcsolat ismerete fontos. Nem szabad tehát félvállról venni az ilyen tüneteket, és fontos komolyan venni a banálisnak tűnő megfázások megelőzését is.
Forrás: ScienceDaily