hirdetés

Célzott baktériumterápia veszélyes tumorok elpusztítására

Akár kései stádiumú tumorok esetében is alkalmazható a genetikailag módosított, a daganatokba rákellenes gyógyszereket eljuttató Salmonella törzseket használó eljárás.

hirdetés

A Molecular Therapy folyóiratban december 11-én jelent meg a University of Massachusetts Amherst-Ernest Pharmaceuticals kutatóinak cikke, amelyben egy izgalmas előrelépésről számoltak be egy nem mérgező baktériumot alkalmazó terápia, a BacID kifejlesztésében, amellyel a rákellenes gyógyszereket közvetlenül a tumorokba lehet juttatni. Ez a technológia különösen ígéretes a magas halálozási arányú rákos megbetegedések, köztük a máj-, petefészek- és áttétes emlőrák biztonságosabb és hatékonyabb kezelésében. A daganatos betegségekben szenvedő betegeken végzett klinikai vizsgálatok előreláthatólag 2027-ben kezdődhetnek meg.

“Módszerünk a késői stádiumú rákos megbetegedések kezelésére is lehetőséget nyújt” - nyilatkozta Vishnu Raman, a cikk első szerzője. “A baktériumos kezelés annyira célzott, hogy egyáltalán nem tapasztalhatók olyan durva mellékhatások mint más, szisztematikusan alkalmazott terápiák, például a kemoterápia esetében.”

A kutatócsoport már régóta olyan nem mérgező, genetikailag módosított Salmonella törzsek kifejlesztésén dolgozik, amelyek a daganatokat célozzák meg, majd a rákellenes gyógyszerek felszabadulását is képesek regulálni a rákos sejtekben. Amellett, hogy az egészséges szöveteket megkíméli a károsodástól, ez a módszer nagyságrendekkel több hatóanyagot képes célba juttatni, mint az eredetileg beadott dózis, mivel az egyszerűen előállítható baktériumok exponenciális ütemben szaporodni kezdenek a daganatokban.

“A fejlesztés során elsősorban arra összpontosítottunk, hogyan tegyük ezt a törzset igazán biztonságossá és felhasználóbaráttá” - fejtette ki Raman. “A géntechnológiai lépések, amelyeket megtettünk, legalább százszor biztonságosabbá tették ezt a törzset, mint bármi, amivel korábban próbálkoztunk.”

Ebben a harmadik generációs hatóanyagszállító törzsben (delivery strain) a kutatók arra jöttek rá, hogyan lehet szabályozni, hogy a baktérium az intravénás befecskendezés után mikor hatoljon be a rákos sejtekbe, és mikor adja át a terápiás anyagot. Ezzel a tumorokat nagyobb koncentrációjú hatóanyaggal lehet megcélozni, és a kezelés is sokkal biztonságosabb lesz.

“Az első generációs törzsben alapvetően a baktérium saját “agyára” támaszkodtunk, hogy megtalálja a tumort és bejuttassa a hatóanyagot. De azt nem tudtuk pontosan kontrollálni, hogy ez mikor történik, így fennállt a kockázata egyrészt az egészséges sejtek inváziójának, másrészt a baktériumok idő előtti hatóanyag-leadásának, és mindkét kockázatot csökkenteni akartuk” - összegzett Raman.

A kutatás korai szakaszában a tudósok felfedezték, hogy nem más, mint a baktériumok mozgását biztosító flagellum teszi lehetővé, hogy a baktériumok behatoljanak a tumorokba. Ezért olyan genetikai kapcsolót alakítottak ki a baktériumban, amely egy egyszerű, vény nélkül kapható aszpirin adagolásának hatására kapcsolja be a flagellumok képződését. A szalicilsav - az aszpirin bevétele után a vérben lévő aktív anyagcseretermék - által biztosított kapcsoló nélkül a baktériumok nyugalmi állapotban maradnak. A fejlesztés másik fontos eleme pedig az a megoldás, hogy amint a baktériumok a rákos sejtekbe kerülnek, öngyilkos módon cselekszenek: maguktól felszakadnak, és a tumor belsejében szabadítják fel a hatóanyagot.

Az egér modellszervezeteken végzett preklinikai kutatás során a baktériumokat intravénásan fecskendezik be. “Mindenhová eljutnak, de aztán az immunrendszer két napon belül gyorsan kiüríti a legyengített baktériumot az egészséges szervek szöveteiből. A baktériumok ez idő alatt csak a daganatokon belül szaporodnak tovább, exponenciális ütemben. A harmadik napon egy vény nélkül kapható aszpirin beadásával a baktériumokat a rákos sejtek inváziójára, majd a terápia beadására késztetjük” - ismertette a folyamatot Raman. “A lehető legegyszerűbbé akartuk tenni a módszert. Így a beteg megkapja az infúziót, és három nappal később, otthon bevehet egy aszpirint, ezzel beindítja a terápiát.

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Research using non-toxic bacteria to fight high-mortality cancers prepares for clinical trials

Controlling intracellular protein delivery, tumor colonization and tissue distribution using the master regulator flhDC in a clinically relevant ΔsseJ Salmonella strain

Irodalmi hivatkozás:

Vishnu Raman et al, Controlling intracellular protein delivery, tumor colonization and tissue distribution using the master regulator flhDC in a clinically relevant ΔsseJ Salmonella strain, Molecular Therapy (2024). DOI: 10.1016/j.ymthe.2024.12.038

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.