Cipzár és péniszsérülés
A felnőttek körében a cipzárak okozzák a legtöbb, hozzávetőleg évente 2000 péniszsérüléssel járó balesetet az USA-ban, hangzott el az American Urological Association 2016 évi kongresszusán.
Lawrence Wyner urológus beszámolója szerint a gyerek péniszsérüléseinek vezető oka a vécé ülőke, de rögtön utána következnek a cipzárok okozta károsodások. A jelenségnek még saját neve is van, ZIRPI (zipper-related penile injury), először 1936-ban írták le a JAMA folyóiratban (1936;107:809).
Minden urológus látott már legalább egy ZIRPI esetet a praxisa során. A rizikófaktorok közé tartozik a 18 évnél fiatalabb életkor, körülmetélés hiánya vagy a nem megfelelő körülmetélés, de az alsónemű mellőzésének szerepe ellentmondásos. Számos jogi eljárás indul a fogyasztói panaszok nyomán, bár jogi szempontból mindig az derül ki, hogy a balesetek a cipzáros nadrág viselőinek hibájából következnek be.
Bár a cipzárok ma már mindennapjaink részét képezik, elterjedésük lassan zajlott. Körülbelül 100 évvel ezelőtt egy svéd-amerikai mérnök, Gideon Sundback szabadalmat jegyeztetett be az Egyesült Államokban a kapcsos zár továbbfejlesztésére, amelyet a bakancsok szorosabb illeszkedésére használtak. A találmány nem keltett nagy visszhangot, egészen addig, amíg a B.F.Goodrich társaság el nem kezdte az új találmányt 1923-ban gumi kalucsnikon alkalmazni. Ekkor nevezték el cipzárnak.
Az elkövetkezendő évtizedben csak lábbeliken és dohányos zacskókon használták a cipzárt. Aldous Huxley híres regényében, a Szép új világban még ki is gúnyolta a cipzárt 1923-ban. Az igazi áttörést az hozta, amikor az 1930-as években a brit királyi család tagjai elkezdtek cipzáros nadrágokat hordani és a divat gyorsan elterjedt. Sundback és cipzárgyártó vállalata a Hookless Fastener Company-nek volt „némi fenntartása a lehetséges genitális sérülések lehetősége miatt”. De a cipzár kiállta az idő és a piac próbáját és még a tépőzár megjelenése az 1950-es években sem tudta kiszorítani. És azóta fel-fel bukkan mind az orvosi, mind a jogi gyakorlatban.
Forrás: Medscape