COPD és hirtelen szívhalál: a rotterdami tanulmány
A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) a nagy hollandiai rotterdami tanulmány tanúsága szerint jelentősen növeli a hirtelen szívhalál kockázatát. A veszély a pulmonális kórkép súlyosságával arányosan növekszik.
A krónikus szívbetegségek kérdéseivel foglalkozó szakorvosok már évtizedekkel ezelőtt elkezdték szervezni azokat a vizsgálatokat, amelyekre nyilvánvalóan szükség volt a tudományos adatok hosszú távú összegyűjtéséhez. Mind több ilyen vizsgálat eredményei érnek be az idő előrehaladásával: most éppen a rotterdami tanulmány adatai jelentek meg.
A holland városban lakókról a vizsgálatban 24 éves megfigyelés után számoltak be, és 14 926, 45 évesnél idősebb rotterdami lakos kardiopulmonális vonatkozású adatait ismertették. Lies Lahousse és munkacsoportja azt vizsgálta, hogy a rotterdami közösségben a krónikus obstruktív tüdőbetegség – az angol nevének betűszava alapján világszerte COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) elnevezéssel jelzett kórkép – növeli-e a hirtelen, váratlan szívhalál előfordulási gyakoriságát.
Ha az azonos nemű és korú, egészséges emberek statisztikájához hasonlították, a hirtelen szívhalál a COPD-s csoportban 34%-kal nagyobb kockázattal szerepelt. A hirtelen szívhalál veszélye csaknem megduplázódott a tüdőbetegség diagnózisának első 5 esztendejében is. Ha ebben a kritikus időszakban a panaszok – a köhögés, a fulladás – gyakran ismétlődtek, akkor a hirtelen szívhalál veszélye 5 év után háromszorosára növekedett.
A COPD döntően a dohányosok betegsége: a betegek mintegy 80%-a cigarettázik, és mivel a magyar népesség ebben dobogós helyre került (a férfiak egyharmada, a nők negyede füstöl), esélyünk ezzel kapcsolatban is igen rossz. Ráadásul a rotterdami vizsgálat világosan igazolja, hogy a COPD súlyossága szorosan összefügg a hirtelen szívhalál kockázatával.
A ténylegesen értékelt 13 471 esetből 1615-ben bizonyították a COPD diagnózisát. A vizsgálat résztvevői közül 5197-en haltak meg, ebből 551-en hirtelen, váratlan szívhalállal. Az utóbbi csoportból 82-en (15%) szenvedtek COPD-ben, 469-en (85%) nem. Ez azt is bizonyítja, hogy a hirtelen szívhalál mindenképp a leggyakoribb halálok. A dolgozatban a szerzők megjegyzik, hogy a COPD miatt bekövetkező szívhalál legtöbbször éjszaka következett be.