COVID-vakcina és SM relapszuskockázat
Francia adatok szerint a COVID-19 emlékeztető oltás beadását követően a magas SM-aktivitású betegeknél kis mértékben megnövekedett a visszaesés kockázata.
- Sclerosis multiplex betegségaktivitás növekedésének megállítása
- A sclerosis multiplexet előre jelző autoantitest-szignál
- Három különböző SM altípust azonosítottak
- Monoklonális antitestekkel az Epstein-Barr vírus ellen
- A dimetil-fumarát hatékonysága fiatal felnőtt relapszáló-remittáló sclerosis multiplexes betegeknél a DEFINE, CONFIRM és ENDORSE vizsgálatok elemzése alapján
- Tysabri megfigyelési program (Tysabri Observational Program): hosszú távú biztonságosság és hatékonyság relapszáló-remittáló sclerosis multiplexben több mint 15 év elteltével
A COVID-19 vakcinázás és a sclerosis multiplex (SM) kiújulásának fokozott kockázata között a legtöbb betegnél nincs kapcsolat. A COVID-19 emlékeztető oltás beadását követően azonban kis mértékben megnövekedett a visszaesés kockázata a magas MS-aktivitású betegeknél.
Dr. Xavier Moisset és munkatársai (Clermont-Ferrand-i Clermont Auvergne Egyetem, Franciaország) megfigyeléses vizsgálatot végeztek a francia Nemzeti Egészségügyi Adatrendszer adatainak felhasználásával a COVID-vakcina és SM relapszus kockázata közti kapcsolat felderítésére. A kutatók 2021. január 1-jén 124 545 SM-beteget azonosítottak, ezen betegek 82,3%-a legalább egy adag COVID-19 elleni vakcinát kapott. Elemzésük a COVID-19 vakcina első három dózisát követő adatokra terjedt ki.
Az elsődleges végpont a kórházi felvételt és nagy dózisú kortikoszteroidokkal történő kezelést igénylő SM-kiújulás volt az egyes vakcinaadagokat követő 45 napos kockázati időszakon belül.
A COVID-19 vakcina első vagy második adagja, illetve az emlékeztető adagja sem növelte a betegség relapszusának kockázatát. Egy alcsoport-elemzés szerint viszont az emlékeztető dózis 28%-kal magasabb visszaesési kockázattal járt azoknál a betegeknél, akiknek az előző 2 évben két vagy több pelapszusuk volt (incidenciaarány, 1,28; P=0,006), különösen igaz volt ez azokra, akik nem részesültek gyógyszeres kezelésben.
Ezen eredmények megerősítése érdekében a kutatók egy eset-idő kontrollvizsgálatot is végeztek, amely nem mutatta ki a visszaesés kockázatának növekedését a három dózis egyikét követően sem.
A kutatók összefüggést találtak a védőoltás és a visszaesés kockázatának csökkenése között (esélyhányados, 0,90; P = .01).
A szerzők szerint eredményeik szerint ezek a vakcinák SM-betegekben is a visszaesés kockázata miatti aggodalom nélkül alkalmazhatók, ami azt jelenti, hogy az SM-betegek szükség esetén kaphatnak emlékeztető oltásokat, akkor is, ha az emlékeztető oltásokat a jövőben meg kell ismételni«.
Az elemzés legfőbb korlátja, hogy a szerzők a kórházi ellátási és a gyógyszer-támogatási adatokra támaszkodtak, amelyekből hiányoztak a klinikai információk. Előfordulhatott, hogy a kevésbé súlyos visszaeséseket aluljelentették, és az új fellángolásokat tévesen tényleges visszaesésként azonosították.
Forrás:
Xavier Moisset X, Leray E, Chenaf C, et al.: Risk of Relapse After COVID-19 Vaccination Among Patients With Multiple Sclerosis in France A Self-Controlled Case Series Neurology, August 14, 2024 https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000209662