Csecsemőkori tojásallergia
Gyermekkorban igen gyakori a tojásallergia, nagyjából minden 50. csecsemőt vagy kisgyermeket érint. Egy japán tanulmány szerint az esetek ¾ része megelőzhető lenne.
Dr.Osamu Natsume (National Center for Child Health and Development, Tokio) és kollégái a Lancet hasábjain számolnak be kutatásaik eredményeiről. Eszerint a veszélyeztetett gyerekeknél biztosan és hatékonyan megelőzhető a tojásallergia kialakulása, amennyiben a gyerekek értrendjébe – egy agresszív ekcéma-kezelés mellett – fokozatosan vezetik be a hőkezelt tojást.
A kutatócsoport a 2012 és 2015 között végzett tanulmányba 148, 4-5 hónapos csecsemőt vont be. Mindegyik baba atópiás dermatitisz miatt került orvoshoz, amit sikeresen kezeltek. A résztvevőket két csoportra osztották, és 6 hónapos korukban megkezdték a kezeléseket, ami a gyerekek 1 éves koráig tartott. Az intervenciós csoport babái naponta sütőtökporból és 50 mg hőkezelt tojásporból álló keveréket kaptak, majd 9 hónapos korukban a tojáspor mennyiségét napi 250 mg-ra emelték. A placebo-csoport tojáspor nélkül kapta a sütőtököt. Az anyáknak a mellétáplálás során a tojás tartalmú ételeket kerülni kellett.
A záró vizsgálatot egy élelmiszer terhelésteszt formájában végezték el. Az intervenciós csoportban 4 gyereknél (9%), a placebo-csoportban 18 gyereknél (38%) mutattak ki tojásallergiát.
A kutatók többször átszámolták az eredményeket, kizárták a zavaró tényezőket, mint a szülők allergiára való hajlama, a mellétáplálás kezdetének időpontja, valamint (az ekcéma súlyossági fokát mérő) SCORAD-index értéke. Ezt követően is arra jutottak, hogy aki korábban tojást kapott, annál 12 hónapos kora után jelentősen ritkábban jelentkezett allergiás reakciót a tojással szemben.
Prof. Dr. Kirsten Beyer a berlini Gyermekgyógyászati Klinika vezetője, aki maga is végzett tojásallergia megelőzését célzó kutatásokat, a japán eredményeit fenntartással fogadta. Felhívja a figyelmet arra, hogy az intervenciós, illetve kontrollcsoportban már a vizsgálatok kezdetén eltérő értékeket mutatott a SCORAD-index és az IgE-koncentráció. A placebo-csoportban az átlag SCORAD-érték kezdetben már 42,0 (25 és 60 pont között tekintik mérsékeltnek a neurodermatitiszt), az intervenciós csoportban csupán 27,5 volt. Az IgE-koncentráció a placebo-csoportban átlagosan 41,2, az intervenciós csoportban csak 16,5. Ez megnehezíti az összehasonlítást. Úgy véli, hogy a kis dózisú, nagyon felmelegített tojás inkább egy immunterápia, mint megelőzés.
Beyer megemlít további négy, szintén a tojásallergia megelőzésének kérdését elemző, 2016-ban publikált vizsgálatot, amelyek mindegyike más eredményre jutott, mint a japán tanulmány.
Németországban 406 csecsemő bevonásával végzett randomizált, placebo-kontrollos tanulmányban Beyer is részt vett. Eszerint az intervenciós csoportban, ahol tojást kaptak a gyerekek, gyakrabban – de nem jelentős mértékben – alakult ki allergia, mint a placebo-csoportban. Egy angol tanulmány szerint azoknál a szoptatott csecsemőknél, akik korábban tojásport kaptak, kisebb volt az allergia kialakulásának esélye. A különbség itt sem volt szignifikáns. Egy ausztrál tanulmányban a 4-6 hónapos kortól adagolt tojáspor megelőzte a tojásallergiát. Egy másik ausztrál tanulmány kizárólag allergiára hajlamos csecsemőket vizsgált. Az intervenciós csoportnál 9,8%-os kockázatcsökkenést mutattak ki, de hogy a tojáspor az allergia kialakulását valóban megelőzi, azt nem bizonyították be.
Beyer szerint a japán módszer utánvizsgálatakor a résztvevőket azonban úgy kell csoportokba osztani, hogy a kezdeti SCORAD-értékek és IgE-szintek mindkét csoportban összehasonlíthatóak legyenek. Azt is meg kell vizsgálni, hogy milyen életkorban legalkalmasabb a kezeléseket elkezdeni, mert lehet, hogy a 6 hónap életkor már túl késő.
Forrás: Medscape Deuthscland