Dohányfüstmentes kaszinóba ritkábban hívnak mentőt
A vendéglátóipar többi intézményével szemben a játékkaszinókban csak évekkel később, vagy továbbra sem vezették be a dohányzási tilalmat. Egy új vizsgálat igazolta, hogy lényegesen ritkábban hívják a mentőket a kaszinókba, amióta ott is tilos a dohányzás.
A múlt század harmincas éveiben a filmvásznon a népszerű színészek egyik cigarettáról a másikra gyújtottak. Később az is kiderült, hogy a filmcsillagok nem kis pénzt kaptak a dohánygyáraktól ezért a gyorsan terjedő divat megteremtéséért, mivel a sztárok mintája ragadós: a moziba járó tömegek úgy gondolták: így kell élni.
Később mind több tudományos tény igazolta, hogy a dohányfüst, akár aktív cigarettázás, akár passzív dohányzás formájában jut be a szervezetbe, egyaránt súlyosan károsítja a tüdőt és az érrendszert – ennek a felismerésnek a nyomán ma már a világ sok országában tilos a dohányzás zárt terekben. A játékkaszinók azonban mentesültek e tilalom alól.
Az Egyesült Államokban 2006. július 1-én lépett érvénybe az a törvény, mely megtiltotta a dohányzást a hivatalokban, áruházakban, éttermekben, de a szerencsejátékok helyszínein a vendégek továbbra is rágyújthattak. A dohányfüstmentes időszak kezdete után, meglepő gyorsasággal 22,8 %-kal csökkent a sürgős mentőhívások száma Colorado államban.
A helyi egészségügyi szakértők Stanton A. Glantz és Erin Gibbs fenti adatokat elemző tanulmányát most a Circulation közölte. Kimutatták, hogy amikor két évvel később, 2008-ban a hatóságok a kaszinók játéktermeiben is megtiltották a dohányzást ugyancsak 19,1 %-kal csökkent a kaszinókból a mentőkhöz érkező hívás.
A mentők kihívását általában a légzőszervi, illetve szív-és érrendszeri események indokolták. Az is bebizonyosodott, hogy a dohányfüsös helyeken nem csak az aktív dohányosok esetében, de a dohányfüstben tartózkodó, passzív dohányosok körében is szignifikánsan megnőtt a sürgős mentőhívások és a kórházi felvételek gyakorisága.
Jelenleg húsznál több amerikai államban több mint 500 füstmentes kaszinó működik. Az amerikai média sokat foglalkozik azzal, hogy a szerencsejáték barlangok alkalmazottainak 92 %-a folyamatosan füstös munkahelyen dolgozik, és a közegészségügyi adatok szerint ily módon 50 %-kal nagyobb eséllyel fog rosszindulatú daganatos - és koszorúérbetegségtől szenvedni, mint egészségesebb levegőben tevékenykedő társai.
A téma azért igen kényes, mert az őslakó indián törzsek saját területükön szinte minden államban nyitottak több játékkaszinót és ezekben jelenleg is szabad dohányozni. Az indián kaszinók igen népszerűek, mert a szenvedélyes szerencsejátékosok többsége folyamatosan dohányzik.
A kutatók azt írják, hogy ha valamennyi kaszinóra sikerülne érvényesíteni a dohányzást tiltó törvényt, nem csupán a mentőhívás lenne kevesebb, de az állami egészségügyi költségek, a kórházi kiadások is csökkennének. Hangsúlyozzák, hogy amikor a kaszinók nyitva tartási idejét napi 18,5 óráról 24 órára növelték, a mentőhívások gyakorisága itt 33,1 %-kal megnőtt, miközben az egyéb szórakozóhelyeken nem észleltek változást.