Eddig ismeretlen foglalkozás-egészségügyi kockázat
A szennyvíztisztító telepek levegőmintáiban lévő potenciálisan patogén vírus-részecskék magyarázhatják az ebben a szektorban dolgozók gyakori gyomor-bélrendszeri tüneteit.
A szennyvíztisztító telepek területén megfigyelhető, bioaeroszolok okozta foglalkozási expozíció és ennek az alkalmazottak egészségére gyakorolt hatása jól dokumentált. A tanulmányok többsége a tenyészthető baktériumok illetve gombák megszámlálását és azonosítására, továbbá a levegőben terjedő endotoxinok koncentrációjának mérésére fókuszált. Meglepően kevés vizsgálat foglalkozott a szennyvíztisztító telepeken szintén jelen levő, levegőben terjedő vírusokkal és azok koncentrációjával. A szennyvízben megtalálható sok emésztőrendszeri vírus, melyek kis méretüknél fogva aeroszolosodnak. Kiváltképp igaz ez a norovírusra és az adenovírusra, amelyek rendkívül elterjedtek és a fertőző gasztrointesztinális megbetegedések fő okozói. A hepatitis E vírus most válik jelentősebbé. Egy 2014-es tanulmány célja három különböző vírus (adenovírus, norovírus és a hepatitis E vírus) azonosítása és koncentrációjuk megállapítása 31 szennyvíztisztítóból származó levegőmintában kvantitatív polimeráz láncreakcióval (qPCR). A tanulmány két egymást követő év mintáit vizsgálta, évenként két eltérő évszakban. A nyári minták 100%-ában, a téli minták 97%-ában adenovírust észleltek. A legnagyobb levegőben mért víruskoncentráció 2.27×106 genom ekvivalens/m3, továbbá ez az érték nyáron általában magasabb volt, mint télen. A 123 levegőmintából mindössze háromban találtak norovírust, míg hepatitis E vírust egyikben sem.
A szennyvíztisztító telepekben fellelhető potenciálisan patogén vírus-részecskék tehát korántsem elhanyagolhatók, és magyarázattal szolgálhatnak az ebben a szektorban dolgozók gyakori gyomor-bélrendszeri tüneteire.
Forrás: Environmental Research