Édesített italok és vastagbélrák
A mesterséges édesítőszerekkel készült üdítőitalok előnyösebbek vastagbélrákban a cukrozott italoknál - legalább is egy új vizsgálat szerint.
Valóban csökkenti az előrehaladott vastagbélrák kiújulásának kockázatát a mesterségesen édesített üdítők fogyasztása?
Egy ismert, nagy klinikai vizsgálat arról tanúskodik, hogy azoknál a III stádiumú vastagbélrákban szenvedő betegeknél, akik naponta legalább egy, de inkább több 3,3 dl-es mesterséges édesítőszert tartalmazó üdítőt isznak meg, 46%-kal csökken a halálozás, vagy a daganatkiújulás kockázata azokhoz képest, akik nem fogyasztanak ilyen italokat. A tanulmány 2018. július 19.-én jelent meg a PLOS ONE c. folyóiratban. A vizsgálatot vezető Dr. Charles Fuchs (Yale University in New Haven, Connecticut) szerint a hatás annak köszönhető, hogy a cukrozott üdítőkben a cukor helyett mesterséges édesítőszerek vannak.
Korábbi megfigyeléses vizsgálatok azt mutatták, hogy a mesterséges édesítőszerekkel ízesített üdítőitalok negatív hatással vannak egészségre, jelentősen emelik például az obezitás, a diabetes, a rák, a kardiometabolikus betegségek, a stroke és a demencia kockázatát. Kisérletes vizsgálatokban általánosságban az derült ki, hogy a cukor helyett mesterséges édesítőszereket tartalmazó italok csökkentik a többlet- energia bevitelt, de a nagy megfigyeléses vizsgálatok ellentmondásos eredményre vezettek. Dr. Fuchs szerint a megfigyeléses vizsgálatokban észlelt hatás gyakran fordított ok-okozati összefüggés következménye, hiszen a vizsgálatokban általában hízásra hajlamos, vagy túlsúlyos emberek vesznek részt, akik a mesterséges édesítőket tartalmazó italokat a fogyás reményében fogyasztják.
Bizonyított tény, hogy a cukrozott italok növelik az obezitás, a 2-es típusú diabetes, a kardiometabolikus betegségek kockázatát, és azt is tudjuk, hogy III stádiumú vastagbélrákban növelik a halálozás és a daganatkiújulás kockázatát is. Fuchs doktor kijelentette, hogy „vizsgálatunkban úgy találtuk, hogy ha a beteg megtartja az egészséges testsúlyát, rendszeresen folytat testedzéseket, és nem eszik magas glikémiás indexű ételeket, akkor jelentősen javul a betegség kimenetele. Cukrozott italok fogyasztása viszont rontja a kilátásokat, ezért kíváncsiak voltunk arra, hogy a mesterségesen édesített üdítők hogy hatnak a betegség kimenetelére.” Dr. Fuchs és munkatársai először legalábbis neutrális, közömbös hatást vártak, meglepetésre azonban határozott előny mutatkozott.
Az Alliance for Clinical Trials in Oncology tagjaként a Cancer and Leukemia Group B által szervezett CLAGB 89803 vizsgálatba 1264 III stádiumú, adjuváns kezelést kapó vastagbélrákos beteget regisztráltak. Minden beteg a műtét utáni 4 hónapon keresztül, majd az adjuváns kezelések befejezése után, a műtét utáni 14. hónapig kérdőíveket töltött ki, melyek a táplálkozásról, és az életstílusról fogalmaztak meg kérdéseket. Ugyanezen vizsgálat egy korábbi szakaszában már igazolták, hogy a fán termő csonthéjasokat (pl. dió) fogyasztóknál csökkent a kiújulások és a halálozás aránya. A mesterséges édesítők vizsgálatába végül 1018 beteg került, akik közül átlag 7,3 év követés után 348 betegnél kiújult a daganat és 265 beteg meg is halt. A daganatkiújulást előre jelző különféle prediktorokhoz való igazítás után látszott, hogy a naponta kettő, vagy több (nagyjából egyharmad literes) mesterséges édesítőszerekkel ízesített üdítőt fogyasztók körében szignifikánsan csökkent a mortalitás és a kiújulás kockázata (mindkettő HR: 0,58, 95%CI 0,31-1,07, P trend: 0,004). A mesterséges édesítőszerek mellett javult a kiújulásmentes túlélés (P trend =0,005) és a teljes túlélés is (P trend = 0,02). Ez az eredmények a különféle táplálékokat fogyasztóknál is megmaradt.
Dr. Fuchs és mtsai a továbbiakban behelyettesítő próbákat is végeztek: amennyiben a napi egy cukros ital helyett napi egy izovolumetrikus cukor nélküli italt engedélyeztek a betegnek, akkor 23%-kal javult a betegségmentes (HR: 0,77, 95%CI 0,63-0,95, P=0,02), 26%-kal a kiújulásmentes (HR: 0,74, 95%CI 0,59-0,93, P=0,01) és 22%-kal a teljes túlélés (HR: 0,78, 95%CI 0,62-0,99, P=0,04). Az eredmények alapján javasolni kell a betegeknek, hogy a cukrozott italokról térjenek át a diétás italokra.
Dr. Benjamin Weinberg (Lombardi Comprehensive Cancer Center, Georgetown University, Washington, DC) szerint az adatok még nem elégségesek ahhoz, hogy a vastagbélrákos betegeinknek mesterséges édesítőkkel ízesített italokat javasoljunk. A kedvező hatás valószínűleg abból adódik, hogy a cukrozott italokat a betegek elhagyják. Dr. Daniel Labow (Division of Surgical Oncology, the Mount Sinai Health System, New York City) szintén úgy véli, hogy a kedvező hatás a cukor elhagyásának tulajonítható, „nem hinném, hogy diétás üdítőknek vastagbélrák ellenes hatása lenne”.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Oncology News
2. PLOS one