Egy hiányzó enzim kapcsolata a drogaddikcióval
Egy állatokon végzett vizsgálat szerint egy hiányzó agyi enzim megnöveli egy olyan fehérje koncentrációját, amely elősegíti a fájdalomcsillapítókhoz való addikciót. Erről számoltak be június 17-én az Endokrin Társaság San Francisco-i 95. éves találkozóján.
Jól ismert, hogy az ópiodok hatékony fájdalomcsillapítók, amelyek receptre felírt gyógyszer (morfium, kodein) és illegális drogok (heroin) formájában is hozzáférhetők. Mindkét forma rendkívül addiktív.
Tudjuk azt is, hogy a szintetikus ópiodok mellett léteznek természetes ópioidok is, amelyeket a szervezetünk termel. Ezek az ópiod-szerű fehérjék az endorfinok, amelyek például testmozgás hatására számos szervünkben termelődnek.
A drogaddikció részben azért alakul ki, mert az ópiodot tartalmazó szerek felborítják a természetesen termelődő ópioidok biokémiai egyensúlyát. Az Egyesült Államokban a legális ópioid tartalmú szerek fogyasztása az egekbe szökött, s a kutatók megpróbálják azonosítani azokat a kockázati tényezőket, amelyek alapján különválaszthatók a drogaddikcióra hajlamos és nem hajlamos személyek.
Az ebben a vizsgálatban alkalmazott állati modellből a kutatók eltávolítottak egy enzimet, a prohormon-konvertáz 2-t (PC2), amely normálisan az agy egyes részeiben bizonyos prehormonális anyagokat aktív hormonná konvertál. A kutatócsoport dr. Theodore C. Friedman, a vizsgálat vezetője irányításával korábban már kimutatta, hogy hosszú távú morfiumkezelés hatására megnő a PC2 szintje. „Ez felveti azt a lehetőséget, hogy a PC2 által átalakított fehérjéknek közük van a morfium addikcióhoz” – mondta dr. Friedman, a Los Angeles-i Charles R. Drew Orvostudományi és Természettudományi Egyetem munkatársa.
A mostani kísérletben a kutatók a morfium agyra gyakorolt hatását elemezték azután, hogy egérben kikapcsolták (knockout) a PC2 enzimet. Normális esetben a morfium a sejtek felszínén található egyik fehérjéhez, a mű ópioid receptorhoz (MOR) kapcsolódik. A kutatók azt találták, hogy a PC2 hiányában az egerekben magasabb volt a MOR koncentrációja, mint a normál egerekben.
A PC2 kikapcsolásának hatását úgy elemezték, hogy megmérték a MOR koncentrációját az agy egyes részeiben, azokban, amelyeknek a fájdalomcsillapításhoz, valamint a jutalmazást és az addikciót kísérő viselkedéshez van közük. A MOR szintjét immunhisztokémiai módszerrel határozták meg: ennek lényege, hogy specifikus antitestek segítségével azonosítják azokat a sejteket, amelyekben az adott fehérje expresszálódik.
Arra a következtetésre jutottak, hogy a PC2 knockout egerekben magasabb a MOR szintje a drogaddikcióval kapcsolatos agyterületeken. Véleményük szerint a PC2 szabályozza azokat az endogén ópioidokat, amelyeknek szerepük van az addikciós viselkedésben, és a PC2 hiányában a MOR expressziója megnő a drogaddikcióval kapcsolatos legfontosabb agyrészekben.
Forrás: Newswise