Egyesült Királyság: december 2-án engedélyt kapott a Pfizer/BioNTech COVID-19 vakcinája
Európában elsőként az Egyesült Királyság nemzeti gyógyszer-felügyeleti hatósága, az MHRA adott engedélyt a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű koronavírus-vakcinájának forgalomba hozatalára.
- Európai engedélykérelmet nyújtott be COVID19-vakcinájára a Pfizer és a Moderna
- A Pfizer megkezdte a COVID-19 elleni vakcina szállítását
- A COVID-19 iránti fogékonyság és az életkor
- COVID-19: a tesztek és a laboratóriumi markerek fontossága
- Gyerekeknek szánt nanoszálas FFP2-es maszk
- COVID-19: rendelkezhetünk ellene alapimmunitással?
- Nem várhatjuk tétlenül a nyájimmunitást!
Az Egyesült Királyság nemzeti gyógyszer-felügyeleti hatósága az MHRA (Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) a december 7-re várt dátumnál korábban, december 2-án megadta a forgalomba hozatali engedélyt a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű koronavírus elleni oltóanyagára. Mint korábbi cikkünkben (Európai engedélykérelmet nyújtott be COVID19-vakcinájára a Pfizer és a Moderna) beszámoltunk róla, a Brexit miatt elvileg 2020 december 31-ig még az EMA fennhatósága érvényesülne a ködös Albionban is, azonban sürgős esetekben a nemzeti hatóság az MHRA jogosult ideiglenes engedély kiadására. Ezzel Európában a britek lettek az elsők, akiknél jóváhagyást kapott a BNT162b2 nevű mRNS vakcina. Az amerikai engedély december 10-e előtt nem várható, míg az EMA valószínűleg január elején hagyja jóvá a készítményt, valamivel előbb, mint a Moderna oltóanyagát.
A következő kihívás a brit hatóságok számára a -70°C-on szállítandó oltóanyag kiszállítása, elosztása és a tömeges oltások megszervezése. Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy a Pfizer és a BioNTech nagy energiákat mozgósított a hűtőkapacitások bővítésére és a disztribúciós, ellátási láncok megszervezésére, valamint az elosztási és az oltási programban részt vevő személyzet kiképzésére (A Pfizer megkezdte a COVID-19 elleni vakcina szállítását). Sean Marett, a BioNTech ügyvezető igazgatója a sajtónak elmondta, hogy a fagyasztókból történő kivételt és a sóoldattal történő hígítást követően 2-8°C közötti hőmérsékleten a vakcina legfeljebb 6 óráig őrzi meg hatásosságát. Az Egyesült Királyság 40 millió adagot kötött le a gyártókkal, ebben 2020-as és 2021-es kiszállítású tételek is szerepelnek.
A tömeges oltást megszervező hatóság, a Joint Committee on Vaccination and Immunisation útmutatásai szerint a körülbelül 66 millió fős lakossággal rendelkező Egyesült Királyságban (azaz Angliában, Észak-Írországban, Skóciában és Walesben) a brit állampolgárok a következő prioritási sorrend alapján kaphatják meg az oltást:
- Idősotthonok lakói és ápolóik
- A 80 év felettiek és az őket gondozó, ápoló személyek, családtagok
- A 75 év felettiek, majd a 70 év felettiek
- A 65 év felettiek, majd a 65 év alatti, magas kockázatúnak minősülő személyek
- A 65 év alatti, közepes kockázatúnak minősülő személyek
- A 60 év felettiek
- Az 55 év felettiek
- Az 50 év felettiek
- A lakosság fennmaradó része (a prioritásokat erre a populációra később határozzák meg)
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: