Egyszerű szemvizsgálat az Alzheimer-kór kimutatására
Két új, noninvazív és viszonylag egyszerű szemvizsgálat talán majd jó szűrővizsgálat lehet a korai Alzheimer-kór (AD) kimutatására.
Az előzetes eredményekről az Alzheimer Szövetség Nemzetközi Konferenciáján számoltak be a kutatók, 2014. július 13-án. Mindkét vizsgálat azt mutatta, hogy a szemben kimutatott béta-amiloid szignifikánsan korrelált az agyi béta-amiloid mennyiségével, s ez lehetővé tette az Alzheimer-kóros személyek azonosítását.
Az első vizsgálatot Ausztráliában végezték a Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) kutatói, akik kurkumin fluoreszcencia képalkotást alkalmaztak a retinában található béta-amiloid kimutatására, s korrelációt számítottak az így kapott eredmények és az agyi Pittsburgh B vegyületes (PiB) pozitron emissziós tomográfiás (PET) képalkotás eredménye között.
„Minden egyes olyan személyben, akiben a PET magas béta-amiloid koncentrációt mutatott ki az agyban, a retinavizsgálat is pozitív lett, azaz tesztünk szenzitivitása 100%-os volt és nem voltak álnegatív eredmények, ami döntő jelentőségű az Alzheimer-kór (AD) szűrésében, mivel célunk, hogy minden esetben már a korai tünetek jelentkezésekor felismerjük a betegséget” – mondta Sean Frost, a vizsgálat vezető kutatója.
A vizsgálók megjegyezték, hogy bár az AD-vel kapcsolatos kóros agyi elváltozások jól dokumentáltak, arról is beszámoltak, hogy a betegség a retinát is érinti, amely fejlődéstanilag az agy kinövése, s sokkal egyszerűbb képet készíteni róla, mint az agyról.
Az ázsiai fűszer fő összetevőjének, a kurkuminnak számos olyan tulajdonsága van, amelyek jó kontrasztanyaggá teszik – nagy affinitással kötődik a béta-amiloidhoz és fluoreszkál, ami láthatóvá teszi a retina amiloid plakkjait. Emellett – mondta Frost – biztonságos is.
A vizsgálat résztvevői között voltak Alzheimer-kóros betegek, enyhe kognitív károsodásban szenvedők és egészséges kontroll személyek. A PiB PET képalkotó vizsgálat mellett két alkalommal mentek el a rendelőbe: első alkalommal a retinavizsgálathoz szükséges előkészület során kurkumin tartalmú folyadékot ittak, s a retina amiloid képalkotását (RAI) a második alkalommal végezték el.
Az első 40 személy előzetes adatai azt mutatták, hogy a retinában detektált amiloidszint szignifikánsan korrelált az agyi amiloidszinttel. A RAI emellett 100%-os szenzitivitással és 80,6%-os specificitással mutatta ki az AD-t.
Frost azt is elmondta, hogy a longitudinális adatok szerint 3,5 hónap alatt átlagosan 3,5%-kal gyarapodott a retina amiloidtartalma, s ez arra utal, hogy a módszer használható lehet a terápiára adott válasz monitorozására.
Ha ezek a kezdeti eredmények bebizonyosodnak, akkor ez a módszer – mondta Frost – alkalmas lesz az AD kezdeti szűrésére, és talán bizonyos életkort elért személyek esetén szokványos szemvizsgálatuk részévé is válhat. „Azt reméljük, hogy egy nap jobb terápiák is rendelkezésre állnak majd, s ezzel az eljárással az Alzheimer-kór már a kognitív hanyatlás előtt kimutatható lesz, és kedvezően tudjuk majd befolyásolni a betegség lefolyását” – mondta.
A másik vizsgálatról massachusettsi kutatók számoltak be: kimutatták, hogy egy új fluoreszcens ligandumos szempásztázó rendszer (FLES) pontosan detektálja a szemlencsében a béta-amiloidot, amelynek mennyisége korrelál az agyi amiloiddal, amelyet florbetapir PET képalkotással mutattak ki. Ez lehetővé teszi az AD korai detekcióját.
Ebben a fázis 2 vizsgálatban 20 olyan személy vett részt, akiknek valószínűsíthetően enyhe-mérsékelt AD-jük volt, kontrollként 20 egészséges, hasonló korú személyt vizsgáltak a módszerrel. A résztvevők szemébe egy steril, képalkotást segítő kismolekulát tartalmazó szemészeti kenőcsöt adagoltak. Az anyag a szemben éjszaka szétdiffundált, s másnap lézerrel pásztázták a szemet és kiszámították az eredményeket. Mind a 40 résztvevőn PET amiloid képalkotást is végeztek.
Paul D. Hartung szerint, aki beszámolt az eredményekről, a vizsgálat azt mutatta, hogy a teszt 85%-os szenzitivitással és 95%-os specificitással különítette el az AD-s betegeket az egészségesektől. Emellett a szemlencse amiloidszintje szignifikánsan korrelált az agyi amiloidszinttel.
Hartung rámutatott, hogy a teszt mintegy 300 dollárba kerül, ami csak tizedannyi, mint a PET költsége, és sokkal kevésbé invazív, mint a liquor vizsgálata. Ráadásul a szempásztázást egy másodpercnél rövidebb idő alatt el lehet végezni, és az eszköznek 5 perc sem kell az eredmény kiszámításához. Az eljárás emellett csak minimális gyakorlatot igényel, akár ápolónők is elvégezhetik akár a kórházban, akár a rendelőben. Mivel a módszer biztonságos is, rendszeresen lehet alkalmazni a betegség progressziójának követésére és a kezelés monitorozására.
Forrás: Medscape