Feldolgozott élelmiszerek és betegségek
A nagymértékben feldolgozott élelmiszerek és a szívbetegségek, a rák, és a halálozás összefüggése.
- Életmód és daganatkockázat
- Helyes táplálkozással a rák megelőzéséért
- Zsírfogyasztás és stroke kockázat
- Ehetnek-e vörös húsokat kolorektális rákban szenvedők?
- Mesterséges édesítőszerek és daganatkockázat
- A tojás, a hús és a kardiovaszkuláris kockázat – ne csak a koleszterinre és a telített zsírokra gondoljunk!
A táplálék jóval nagyobb szerepet játszik az egészségünkben és élettartamunkban, mint azt sokan gondolnák. Minden ötödik haláleset megelőzhető lenne a megfelelő táplálkozással. A BMJ-ben most megjelent két új vizsgálat a nagymértékben feldolgozott táplálékok (ultra-processed foods, UPF) és az egészség kapcsolatát vizsgálta. A Tuft University kutatói által végzett vizsgálat szerint a nagymértékben feldolgozott élelmiszerekben gazdag táplálkozás férfiakban növeli a kolorektális rák kockázatát. Az olasz, Pozilli-ben működő IRCCS Neuromed kutatói kimutatták, hogy a gyenge minőségű táplálékokat és a nagy arányban nagymértékben feldolgozott élelmiszereket fogyasztóknál magasabb a szívbetegségek és a bármely okból bekövetkező halálozás kockázata.
Mit nevezünk „nagymértékben feldolgozott” élelmiszernek?
A Center for Epidemiological Studies in Health and Nutrition at the School of Public Health (University of Sao Paolo, Brazília) kutatói szerint a NOVA élelmiszer-osztályozás szerint az nagymértékben feldolgozott élelmiszerek egy külön csoportot képeznek a NOVA szerinti négy csoportban:
1. csoport: feldolgozatlan, vagy minimálisan feldolgozott élelmiszerek
2. csoport: feldolgozott táplálék-alkotóelemek (olajok, zsírok, sók, cukor)
3. csoport: feldolgozott élelmiszerek
4. csoport: nagymértékben feldolgozott élelmiszerek
A nagymértékben feldolgozott élelmiszerek közé tartoznak azok a termékek, melyeket ipari módon részben vagy teljesen más táplálékokból állítanak elő. Nagymértékben feldolgozott élelmiszernek nevezzük, ha a termék legalább egy összetevője:
- cukor, zsír, tartósítószer.
- természetes – nem feldolgozott – élelmiszereket utánzó adalékanyag
- ízfokozó, színezék és egyéb adalék.
- az élelmiszeralkotórészeinek szintézise során keletkező anyag: pl. maltodextrin, magas fruktóz-tartalmú kukorica-szirup, módosított keményítő, hidrogénezett zsírok.
Példák az nagymértékben feldolgozott élelmiszerekre:
- üdítőitalok és édesített gyümölcslevek
- sport- és energia-italok
- „energia-szeletek”
- levesporok
- margarin
- tömeggyártott és csomagolt kenyerek és hidrogénezett zsírokkal, cukrokkal és adalékokkal előállított péktermékek
- előre gyártott termékek, pl. pizza, hot-dog, chicken nugget, halrudacskák
- csecsemő-készítmények
- táplálék-pótló italok
- tömeggyártott fagylalt
- cukorkák
- édesített joghurt
Régebbi vizsgálatokban kimutatták, hogy az amerikaiak napi táplálékának kb. 58%-át nagymértékben feldolgozott élelmiszerek teszik ki, melyek súlygyarapodáshoz vezetnek, különösen nőkben.
Emelkedik a kolorektális rák kockázata
A kolorektális rák az American Cancer Society szerint az Egyesült Államokban a daganatos halálozás harmadik leggyakoribb oka. Előzetes vizsgálatokban kimutatták, hogy az nagymértékben feldolgozott élelmiszerek fogyasztása az obesitas, a magas vérnyomás, a koleszterinszint növekedés és néhány daganatos betegség magasabb kockázatával jár, de csak kevés vizsgálatban mérték fel a nagymértékben feldolgozott élelmiszerek és a kolorektális rák közötti összefüggést.
A kolorektális rák diétás kockázati faktorai között szerepel a nagy mennyiségű vörös hús és feldolgozott hús fogyasztása és a kevés diétás rost és teljes kiőrlésű gabona bevitele.
Az nagymértékben feldolgozott élelmiszerek közé tartoznak a kevés diétás rostot tartalmazó feldolgozott húsok. A nagymértékben feldolgozott élelmiszerek sok energiát, nagymennyiségű cukrot tartalmaznak, melyek elhízáshoz vezetnek – ez pedig a kolorektális rák ismert kockázati faktora. Ezért a Tuft University kutatói a nagymértékben feldolgozott élelmiszerek és a kolorektális rák összefüggését vizsgálták amerikai felnőttekben.
3200 kolorektális rákos eset tanulmányozása során kimutatták, hogy a nagymértékben feldolgozott élelmiszereket fogyasztó férfiaknál 29%-kal magasabb a kolorektális rák kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik a legkevesebb ilyet fogyasztanak. Ugyanakkor ez az összefüggés nőkben nem igazolódott.
Úgy találták továbbá, hogy bizonyos nagymértékben feldolgozott élelmiszerek férfiakban és nőkben is emelik a kolorektális rák kockázatát. A több hús-, szárnyas-, tengeri készételt és cukorral édesített italt fogyasztó férfiaknál magasabb a kolorektális daganatok kockázata, mint a csak melegíteni szükséges készételeket fogyasztó nőknél. Dr. Anton Bilchik (okológus sebész, Providence Saint John’s Health Center és a Saint John’s Cancer Institute in Santa Monica, Kalifornia vezetője) a vizsgálatot „nagyon érdekesnek” tartja. „Eddig is tudtuk, hogy nem csak az olyan jól ismert kockázati faktorok – mint az obesitas, a diabetes, a dohányzás – játszanak szerepet a kolorektális rák emelkedett kockázatában, hanem a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása is (ami főleg a tartósítószerekkel, nitrátokkal, és még inkább a vörös húsokkal függ össze), de ez volt az első vizsgálat, melyben az nagymértékben feldolgozott élelmiszerek hatásait vizsgálták”. Meglepő, hogy a kockázat-növekedés elsősorban a férfiakat érinti és inkább a disztális, a bal oldali daganatokkal mutat összefüggést. Ebből és a többi vizsgálatból megtanultuk, hogy. A friss élelmiszereknek fontos anti-inflammatorikus hatásuk van, és a jó baktériumokat és a jó immunsejteket támogatják a betegségek elleni harcban.
Jelenleg a 45 év alatti kolorektális daganatos betegek száma jobban nő, mint bármely más daganattípusban megbetegedetteké. Ennek egyetlen magyarázata van: a feldolgozott élelmiszerek nagy mértékű fogyasztása, aminek következtében a szervezet sejtjei és baktériumai, valamint a daganatok elleni harcban szolgáló immunsejtek között megszakad a kapcsolat, ami csökkentené a daganatok keletkezésének kockázatát.
Növekszik a szívbetegségek és a halálozás kockázata
A kutatók becslése szerint a kardiovaszkuláris betegségek felelősek a világszerte feljegyzett halálozás 32%-áért. A táplálkozás fontos szerepet játszik a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésében. Korábbi kutatások kimutatták a sok nagymértékben feldolgozott élelmiszert tartalmazó táplálkozás és a kardiovaszkuláris betegségek kockázatának megnövekedését.
Az új vizsgálatban Dr. Marialaura Bonaccio (Department of Epidemiology and Prevention at IRCCs Neuromed in Pozzilli, Olaszország) és munkatársai a táplálkozás értékelésének két módját hasonlították össze: az egyik csak a tápértéket értékeli (Food Standards Agency Nutrient Profiling System, FSAm-NPS), a másik a NOVA osztályozási rendszer. A munka elsősorban arra irányult, hogy meghatározzák a táplálkozásnak a halálozásra gyakorolt hosszú idejű hatását.
Megállapították, hogy az FSAm-NPS diétás index alapján a leggyengébb minőségű táplálkozás és a NOVA osztályozási rendszer szerinti legtöbb nagymértékben feldolgozott élelmiszert tartalmazó táplálkozás egyaránt a kardiovaszkuláris halálozás megnövekedésével jár. Ha együtt nézzük az eredményeket, akkor látszik, hogy a jelentős fokban feldolgozott élelmiszerek növelik inkább a kockázatot, mint a rossz minőségű táplálkozás.
A betegségek megelőzése érdekében megfogalmazott diétás javaslatok
Lauren Pelehach Sepe Kellmann Wellness Center in New York, NY) szerint a rossz minőségű táplálék a mikrobiom és a gyulladás egyensúlyának megbomlásához vezet és ez számos betegség – többek között a kardiovaszkuláris betegségek – alapja. A kardiovaszkuláris betegségek alapvető kockázati faktora a gyulladás. Bár a kardiovaszkuláris betegségek kezelésére a koleszterincsökkentő eljárásokat használjuk, de egyre inkább látjuk, hogy a koleszterinérték csökkentése mellett a gyulladás megszűntetését kell a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésére használni.
Tudjuk, hogy a standard „nyugati diéta”, ami sok nagymértékben feldolgozott élelmiszert tartalmaz és fokozottan gyulladáskeltő, fokozza a kardiovaszkuláris betegségek kockázatát. A kardiovaszkuláris betegségek, a kolorektális rák és egyéb egészségügyi problémák kockázatának csökkentés érdekében
A legtöbb készétel sok hozzáadott cukrot, sót, adalékanyagot tartalmaz, melyek erősen gyulladáskeltők. Gyakran műanyag tasakokban vannak, melyek melegítéskor kémiai anyagokat bocsájtanak a táplálékba. Ezek nemcsak gyulladáskeltők, hanem carcinogének.
Forrás:
Pelc C. Ultra-processed foods linked to heart disease, cancer, and death, studies show. Fact checked by Jill Seladi-Schulman. MedcalNewsToday. September 6, 2022.