Gyors beavatkozás megduplázza a hirtelen szívhalál túlélését
Svédországban igyekeznek minél több embert megtanítani az újraélesztésre, és kiderült, hogy a laikusok bevonásával kétszer annyi ember életét lehet megmenteni. Egy másik tanulmány a gyakorlott újraélesztők mobil telefonos mozgósításának kedvező eredményeit mutatja be.
A hirtelen, váratlan szívhalál világszerte a mortalitás vezető tényezője. A statisztikák szerint az Egyesült Államokban minden esztendőben csaknem félmillió ember fejezi be így az életét, az Európai Unió országaiban 300–400 ezer ez a szám, nálunk 20–25 ezer ilyen haláleset fordul elő évente. Svédországban évek óta igyekeznek minden eszközzel javítani a sikeresen reanimáltak arányát, és erről most a világ legtekintélyesebb orvosi folyóirata, a New England Journal of Medicine június 11-ei száma két tanulmányban számol be.
Ingela Hasselqvist és munkacsoportja azzal kezdi dolgozatát, hogy Svédországban 3 millió ember tanult újraéleszteni. Azt kívánták megtudni, hogy az országukban hirtelen szívhalált szenvedettek mekkora hányadát sikerült megmenteni és milyen feltételek között. Az országban 1999. január 1-je és 2011. december 31-e között 30 381 hirtelen, váratlan szívhalált észleltek kórházon kívül. A reanimációt az esetek 51,1%-ában már megkezdték, mire a mentők megérkeztek, és az esetek 48,9%-ában csak azt követően kezdték meg, hogy a hivatásos egészségügyi szolgálat képviselői a helyszínre érkeztek. Ha az újraélesztés a haláleset fölfedezésekor azonnal megindult, a 30 napos túlélés 10,5% volt, és ha csak az egészségügyi ellátók érkezése után kezdődött, 4,0%-nak bizonyult (p<0,001). Az újraélesztés korai megkezdése tehát több mint kétszeresére növelte a hirtelen szívhalált elszenvedettek túlélési esélyét.
Mobil telefon szinte mindenkinél van. Mattias Ringh vezetésével egy másik svéd kutatócsoport azzal foglalkozott, mennyire lehet eredményes azoknak a laikusoknak a mozgósítása, akik tudnak újraéleszteni, és a hirtelen szívhalálnak vélt esemény 500 méteres körzetén belül tartózkodnak, ha ezeket az önkénteseket mobil telefonon riasztják és ők késedelem nélkül a helyszínre sietnek.
Stockholmban a vizsgálathoz telefonos pozicionáló rendszert vettek igénybe, amelynek segítségével a segítségre szoruló beteghez 500 méternél közelebb lévő, reanimációban jártas önkéntesek azonnal elérhetők voltak. Először 5989 jelentkező volt, de végül a csapat létszáma 9828-ra nőtt. Az eredmények azt igazolták, hogy az önkéntesek tevékenysége révén 30%-kal nőtt azoknak a száma, akik már a hivatásos szakemberek megérkezése előtt reanimációt kaptak, mert a segíteni hajlandó laikusok gyorsabbnak bizonyultak, mint a mentők, a tűzoltók vagy a rendőrök.