HIV-1 kapszid inhibitor multidrog-rezisztens HIV-1 fertőzésre
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a multidrog-rezisztens HIV-1 fertőzés kezelésére szolgáló Sunlenca (lenakapavir) készítményt.
- Mi újság a szexuális úton terjedő fertőzések területén?
- Súlyos állapotú HIV-fertőzöttek kezelésére alkalmas szer
- Új HIV-1 elleni kezeléskombináció kapott európai engedélyt
- Új korszak a HIV-kezelésében
- Kettős hatóanyagú szer a HIV-1 kezelésére
- Az FDA két új szert engedélyezett a HIV-1 fertőzés kezelésére (Delstrigo és Pifeltro)
- A HIV-fertőzés kezdeti kezelése
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) június 20-23-i ülésén pozitív véleményt fogalmazott meg a multidrog-rezisztens HIV-1 fertőzés kezelésére szolgáló Sunlenca (lenakapavir, 300 mg-os filmbevonatú tabletta vagy 464 mg-os injekciós oldat) készítményre (kérelmező: Gilead Sciences Ireland UC).
A teljes indikáció szerint a Sunlenca injekció más antiretrovirális szer(ek)kel kombinálva olyan felnőttek kezelésére javallott, akiknél a HIV-1 fertőzés multidrog-rezisztens, és akiknél egyébként nem lehetséges szuppresszív antivirális kezelést összeállítani.
A Sunlenca tabletta a hosszú hatású lenakapavir injekció beadása előtti szájon át történő adagolásra ajánlott, és más antiretrovirális szer(ek)kel kombinálva olyan felnőttek kezelésére javallott, akik multidrug-rezisztens HIV-1 fertőzésben szenvednek, és akiknél egyébként nem lehetséges szuppresszív antivirális kezelés kialakítása.
A készítményt kizárólag HIV fertőzés kezelésében jártas szakorvos írhatja fel. A lenakapavir adagolásának megkezdése előtt az egészségügyi szakembernek meg kell győződnie arról, hogy a betegek beleegyeznek a szer alkalmazásához szükséges injekciók adagolási rendjébe. A vírusszuppresszió fenntartásának elősegítése, valamint a kihagyott adagokkal kapcsolatos visszaesés és a rezisztencia esetleges kialakulásának kockázatának csökkentése érdekében az egészségügyi szakembernek tanácsot kell adnia a betegeknek a tervezett adagolási látogatások és az optimalizált gyógyszerbeadási rend betartásának fontosságáról is.
A készítmény engedélyezését az Egyesült Államokban az FDA március 1-jén kiadott hiánypótlási felszólításával (CRL, complete response letter) elutasította, de nem magával a készítménnyel vagy a hatóanyaggal összefüggő, hanem a fiolák minőségével kapcsolatos problémát kifogásolt. A Gilead június 27-én ismételten benyújtotta kérelmét, de még nincs megállapítva az elbírálás várható időpontja (PDUFA date). Az FDA 2019 május 19-én áttörést jelentő terápia (breakthrough therapy) minősítéssel látta el a készítményt.
A hatóanyagról (lenakapavir)
A Sunlenca hatóanyaga, a lenakapavir (ATC kód: J05AX) a Gilead új gyógyszerosztályt képviselő hatóanyaga, amely hatásmechanizmusa szerint a HIV-1 kapszid funkció szelektív inhibitora: közvetlenül kötődik a kapszid protein alegységek kapcsolódási pontjaihoz, így több, a vírus életciklusa szempontjából kulcsfontosságú biokémiai folyamatot blokkol. Pontosan ez emeli ki a többi HIV-1 terápia közül, mivel míg a legtöbb antiretrovirális készítmény hatóanyaga csak a vírusreplikáció egy bizonyos pontján támad, a lenakapavir az életciklus több pontján avatkozik be. Ráadásul további előnye, hogy az eddigi vizsgálatok során nem figyeltek meg keresztrezisztenciát egyetlen más, jelenleg használatos gyógyszerosztállyal sem, vagyis a készítmény szabadon kombinálható más HIV elleni terápiákkal. A mostani engedélyezés érdekessége az is, hogy jelenleg a Sunlenca az egyetlen olyan HIV kezelésére alkalmas készítmény, amelyet csak fél évente kell adagolni.
Alkalmazásának főbb előnyei közé tartozik, hogy tartósan képes a HIV-1 vírustiter csökkentésére, illetve növeli a CD4 sejtszámot. A készítmény alkalmazása során tapasztalt leggyakoribb mellékhatások az injekció beadási helye körül jelentkező reakciók és az émelygés voltak. A Gilead Sciences az antivirális gyógymódok egyik legrégebben tevékenykedő kutatója, szakértője: 35 éve fejleszt HIV-gyógyszereket, eddig összesen 11 különböző készítményük kapott engedélyt, köztük az első egyetlen tablettából álló terápia, illetve az első profilaktikus antiretrovirális kezelés, mely a HIV-fertőzés kockázatát csökkenti.
Klinikai vizsgálatok
Az EMA a lenakapavir (GS-6207) hatásosságát és biztonságosságát a fázis II/III CAPELLA (NCT04150068) és a fázis II CALIBRATE (NCT04143594) klinikai vizsgálatok adatainak elemzésével értékelte.
A fázis II/III kettős-vak, placebo-kontrollos, globális, multicentrikus CAPELLA vizsgálatba a Gilead Sciences összesen 72 beteget vont be, ezek mindegyike korábban már több különböző szerrel kezelt, multidrog-rezisztenciát mutató beteg volt. A vizsgálatban a betegek antiretrovirális készítményekből álló optimalizált háttérterápiát kaptak, ezt egészítette ki a lenakapavir fél évente történő szubkután adagolása. Az eredmények szerint a vizsgálati karra randomizált 36 betegből 30-nál (83%) a kimutathatatlan szintre csökkent a vírustiter (
A fázis II nyílt elrendezésű, aktív kontrollos CALIBRATE vizsgálatban 183 beteg vett részt, itt a betegeket 2:2:2:1 arányban randomizálták a következő 4 kar valamelyikére:
(1) Orálisan adagolt lenakapavir 600 mg, 600 mg és 300 mg dózisban az 1., 2. és 8. napokon
(2) Naponta adagolt orális emtricitabin/tenofovir-alafenamid (F/TAF) 200/250 mg dózisban az 1. naptól (Descovy, Gilead Sciences)
(3) Szubkután adagolású lenakapavir, hasi bőr alá 927 mg dózisban
(4) Tefonovir-alafenamid orális adagolással
A vizsgálat elsődleges végpontja a vírustiter 50 kópia/ml alá csökkenése volt, ezt az egyes vizsgálati karokon a következő arányban sikerült elérni: 90%, 85%, 85% és 92%.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a júniusi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Meeting highlights from the Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) 20-23 June 2022
CHMP summary of positive opinion for Sunlenca
FDA Lifts Clinical Hold on Investigational Lenacapavir for the Treatment and Prevention of HIV
Capsid Inhibition with Lenacapavir in Multidrug-Resistant HIV-1 Infection
CROI 2022: Lenacapavir: 54 week results in treatment-naive participants of CALIBRATE study