Idősek bariátriai műtétei és a kardiovaszkuláris kockázat
Egy új, kiterjedt megfigyeléses vizsgálat eredményei szerint még az idős korban elvégzett bariátriai műtétek is csökkentik a későbbi kardiovaszkuláris kockázatot.
A bariátriai műtétek régebbi értékelései során leginkább az Egyesült Államok különböző egészségügyi intézményeit, vagy a diabeteses betegeken elért eredményeket hasonlították össze. Más, tartós megfigyelésen alapuló vizsgálatok szerint a bariátriai műtétek csökkentik a szívinfarktus, a halálozás, a stroke kockázatát fiatal és középkorú obes betegeknél, de az idősebbek és a diabetesben nem szenvedők esetén a bizonyítékok nem voltak egyértelműek.
A mostani, a Journal of the American College of Cardiology-ban közölt vizsgálat célja a bariátriai műtétek hosszútávú eredményeinek és a kardiovaszkuláris események alakulásának a vizsgálata volt amerikai lakosok nagy tömegének a bevonásával. Speciális alcsoportokat képeztek a 65 év fölöttiek, és azok, akiknek nem volt diabeteszük.
Összesen 189.770 beteg adatait dolgozták fel, mindkét csoportban 94.885 beteg szerepelt, átlagos életkoruk 62,33 év volt. A résztvevők 70%-a nőbeteg, átlagos BMI-jük 44, 7 kg/m² volt, és egyharmaduk 65 év fölötti, Medicare biztosított volt.
A vizsgálatban résztvevőket 1: 1 arányban két kohorszba sorolták: vagy az obes kontroll csoportba, vagy a Medicare kedvezményezettek csoportjába kerültek, az utóbbiaknál 2013 és 2019 között bariátriai műtétek történtek. A betegeket nem, életkor, BMI továbbá 87 klinikai változó által meghatározott hajlamosság szerint (”propensity score”) osztották csoportokba.
A vizsgálatban az újonnan keletkezett szívinfarktusokat, az iszkémiás stroke-okat, az összes halálozás alakulását figyelték középértékben 4,0 év megfigyelési idő alatt, melyek a következőképpen alakultak:
- A szívizom infarktusok száma csökkent (HR: 0,63, 95%CI 0,590,68)
- A stroke-ok száma csökkent (HR: 0,71, 95%CI 0,65-0,79)
- Az újonnan keletkezett szívelégtelenségek száma jelentősen csökkent (HR: 0,46, 95%CII 0,44-0,49),
- Csökkent a halálozás (1000 személy/év 9,2 vs 14,7, azaz HR: 0,63, 95%CI 0,60-0,66).
A 65 év fölöttieknél azonos eredményeket kaptak: csökkent az összes halálozás (HR: 0.64), az újonnan kialakult szív-elégtelenség (HR: 0,52), a szívinfarktus (HR: 0,70) és a stroke kockázata (HR: 0,76), mindegyiknél P<0,001. Ugyanilyen eredményeket láttak a férfiak és nők, illetve a diabeteszesek és a nem diabeteszesek alcsoportjaiban is.
Az összes bariátriai műtéten átesett betegnél tehát 37%-kal csökkent a bármely okból bekövetkező halálozás, szignifikánsan (64%-kal) ritkábban volt szükség újonnan megjelent szívelégtelenség miatt kórházi kezelésre, (37%-kal) ritkább volt a szívinfarktus és (29%-kal) az iszkémiás stroke előfordulása azokhoz a résztvevőkhöz képest, akik a 4 éves megfigyelési idő során jóval konzervatívabb ellátásban részesültek – mondta el Dr. Amgad Mentias kardiológus (Cleveland Clinic Foundation in Ohio).
Mostanáig ez az első olyan vizsgálat, melyben bebizonyították, hogy a bariátrikus műtétek a szívelégtelenségre legkockázatosabb, 65 év fölötti korosztályban is csökkenti a CVD betegségek kialakulásának kockázatát, ezért 3-as típusú obesitasban, különösen 40 kg/m²-es BMI fölött valóban el kell gondolkozni a bariátriai műtéten.
A vizsgálat résztvevői túlnyomórészt Medicare biztosítottak voltak, ami miatt az adatok nem általánosíthatók. Nincsenek arra vonatkozó adatok sem, hogy a résztvevők milyen kardiovaszkuláris, vagy fogyással kapcsolatos gyógyszereket szedtek, és kódolási hibák is előfordulhatnak, mivel az adatokat egy adminisztratív adatbázisból (és nem közvetlenül a résztvevőktől) szerezték be. Akadályt jelent az is, hogy bizonyos zavaró tényezők (a betegekkel kapcsolatos fizikális, szociális, mentális tényezők) is szerepet kaphattak a betegnek abban a döntésében, hogy bariátriai műtétnek vetette alá magát.
További vizsgálatok szükségesek a fogyást elősegítő szerekkel (pl. glukagon-like peptid-1, GLP-1) együtt végzett bariátriai műtétek utáni kardiovaszkuláris történések alakulásáról.
Forrás:
Lyles A. Bariatric surgery cuts cardiovascular events even is seniors. Medscape Medical News. April 14, 2022.
Mentias A, Aminian A, Youssef D, et al. Long-term cardiovascular outcomes after bariatric surgery in the Medicare population. J Am Coll Cardiol 2022 Apr, 79(15):1429-1437.
Powell-Willey TM, Osei Baah F, Thompson K. Bariatric surgery and cardiovascular outcomes: what can we learn from more representative cohorts? J Am Coll Cardiol 2022 Apr, 79(15):1438-1440.