Igazolták a D-vitamin és a demencia közötti kapcsolatot
Az eddigi legrobusztusabb vizsgálat szerint idősebb emberekben a D-vitaminhiány összefügg a demencia és az Alzheimer-kór jelentősen nagyobb – több mint kétszeres – kockázatával.
- D-vitamin-pótlás és asztma: vegyes eredmények
- A D-vitamin mint a sclerosis multiplex aktivitásának és progressziójának korai prediktora
- Az anémia fokozza a demencia kockázatát
- Kérdőjelek a D-vitamin pótlás körül
- „Demenciajárvány” és testedzés
- Demencia: a glutén a bűnös?
- A túlzott higiéné is hajlamosíthat Alzheimer-kórra
A vizsgálatot egy nemzetközi kutatócsoport végezte dr. David Llewellyn, az Exeteri Egyetem orvoskara munkatársának vezetésével, s fő eredményük az volt, hogy a súlyosan D-vitaminhiányos kísérleti alanyokban több mint kétszeres volt annak valószínűsége, hogy demencia és Alzheimer-kór alakul ki bennük.
A résztvevők idős amerikaiak voltak. Közülük azokban, akiknek mérsékelt D-vitaminhiányuk volt, 53%-kal nagyobb volt a bármilyen jellegű demencia kockázata, s súlyos D-vitaminhiány esetén már 125%-kal volt nagyobb ez a kockázat.
Hasonló eredményeket kaptak az Alzheimer-kórra vonatkozóan is: a mérsékelten D-vitaminhiányosokban 69%-kal volt valószínűbb ennek a betegségnek a kialakulása, s a súlyosan vitaminhiányosokban 122%-kal.
A vizsgálatot részben az Alzheimer Szövetség finanszírozta, és a közlemény a Neurologyban jelent meg. Összesen 1658, 65 éves vagy idősebb személy vett részt a vizsgálatban, akik valamennyien képesek voltak segítség nélkül járni, és nem volt demenciájuk, kardiovaszkuláris betegségük vagy stroke-juk a vizsgálat kezdetén. A személyeket 6 éven át követték, hogy megfigyelhessék, melyikükben alakul ki Alzheimer-kór vagy a demencia egy más formája.
Dr. Llewellyn azt mondta, hogy az volt a feltevésük, hogy lesz kapcsolat az alacsony D-vitamin szint és a demencia és az Alzheimer-kór kockázata között, mégis meglepte őket az eredmény: a kapcsolat kétszer olyan erős volt, mint amilyet vártak.
„Most klinikai vizsgálatokra van szükség annak kimutatásához, hogy az olyan ételek, mint az olajos hal vagy a D-vitaminpótlás késleltetheti-e vagy éppen megelőzheti-e az Alzheimer-kór és más demenciák kialakulását. Ebben a korai stádiumban óvatosnak kell lennünk; eredményeink nem azt jelentik, hogy az alacsony D-vitamin szint demenciát okoz. Mégis, ezek az eredmények nagyon bíztatóak, és már annak is nagy közegészségügyi jelentősége lenne, ha az érintettek egy kis hányada számára hasznosak lennének, mivel a demencia megnyomorító és költséges betegség” – tette hozzá dr. Llewellyn.
A demencia korunk egyik legnagyobb egészségügyi problémája, mivel már most világszerte 44 millióan demensek, s a népesség elöregedése miatt arra számítanak, hogy 2050-re ez a szám megháromszorozódik.
Ez volt az első olyan nagy vizsgálat, amely a D-vitamin és a demencia kockázata közti összefüggést vizsgálta úgy, hogy a demencia diagnózisát egy szakértő, multidiszciplináris csoport állította fel sokféle információt, köztük az agyi képalkotást is felhasználva.
A D-vitamin háromféle úton kerül a szervezetbe: provitaminja a bőrben keletkezik a napsugárzás hatására; egyes ételek tartalmazzák, például az olajos hal; és sokan szednek a kereskedelmi fogalomban elérhető D-vitamin pótlót is. Lehet, hogy az idősebb emberek bőre kevésbé érzékeny a napsugárzás hatására, azaz így kevesebb D-vitamint termelnek, és nagyobb valószínűséggel alakul ki bennük D-vitaminhiány. Sok országban télen túl alacsony az UVB sugárzás mértéke ahhoz, hogy a bőrben D-vitamin termelődjön.
A vizsgálat szerint van egy olyan vérbeli határértéke a D-vitaminnak, amely alatt megnő az Alzheimer-kór és a demencia valószínűsége, s ez az érték mintegy 50 nmol/l.
Forrás: Science Daily