Kérdőjelek a D-vitamin pótlás körül
A D-vitamin tartalmú étrend-kiegészítőknek nagyon pozitív élettani hatásokat tulajdonítanak, a bizonyítékok azonban hiányoznak.
A kalcium és foszfor csontjainkba való beépüléséhez D-vitamin kell. Legfontosabb forrása a napfény, bár néhány étel, mint például az olajos halak, a tojás és a tejpor szintén nagy mennyiségben tartalmazzák. Ezeken kívül étrend-kiegészítők formájában is kapható. A The Lancet Diabetes & Endocrinology-ban publikált új tanulmány rámutat az utóbbiak hasznát alátámasztó bizonyítékok hiányára.
A tanulmány készítői úgy vélik, a D-vitamin tartalmú étrend-kiegészítők gyors elterjedése azoknak a kutatási eredményeknek köszönhető, melyek szerint hiánya egészségromláshoz és korai halálhoz vezethet. A Medical News Today nemrég számolt be egy másik tanulmányról, amelynek az eredményei szerint az alacsony D-vitamin szint károsíthatja az agyat, míg más vizsgálatok szerint a hiánya növelheti az anémia kockázatát gyermekeknél.
Dr. Mark Bolland (University of Auckland, Új-Zéland) és kutatócsapata 40 olyan randomizált, (összesen több mint nyolcvanezer beteg adatait tartalmazó) kontrollcsoportos vizsgálatot elemzett, amelyben a D-vitamin étrend-kiegészítők élettani hatásait kutatták. A vizsgálatok egy részében kalciumot is adtak kiegészítésül. A D-vitamin étrend-kiegészítők az átlagos lakosság körében nem csökkentették 5%-nál nagyobb mértékben a mortalitást, valamint nem bizonyítható, hogy legalább 15%-kal csökkentik a szívroham, az agyvérzés, a rák vagy a csonttörés valószínűségét.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy csökkenteni kellene a D-vitamin bevitelét. Egyszerűen arról van szó, hogy ha valaki egészséges és aktív, és megfelelő időt tölt a szabad levegőn, akkor szervezete biztosan megfelelő mennyiségű D-vitamint termel és nincs szüksége étrend-kiegészítőkre.
A jelen kutatás nem az egyetlen, amely megkérdőjelezi a D-vitamin étrend-kiegészítők pozitív hatásait. A lyoni International Prevention Research Institute kutatói is erre a következtetésre jutottak 290 prospektív megfigyeléses tanulmány és 172 randomizált vizsgálat eredményeinek elemzésekor.
Az ismertetett vizsgálat szerzői, Boniol és munkatársai úgy gondolják, hogy számos, az előző kutatások során feltételezett összefüggésnél valójában nem áll fenn az ok-okozati viszony, így a D-vitamin étrend-kiegészítők pozitív egészségügyi hatásának bizonyítékai nem kielégítőek.