Ismét a gadolínium veszélyeiről
Nincs megegyezés az EMA és az FDA között a tekintetben, hogy veszélyesek-e a gadolínium tartalmú MRI-kontrasztanyagok.
- A kontrasztanyag gadolínium tartalmának veszélyei
- A CT kontrasztanyag nem növeli a vesekárosodás kockázatát
- Kell-e rutinszerűen alkalmazni az N-acetilciszteint a vesekárosodás elkerülésére kontrasztanyagos vizsgálat esetén?
- Kontrasztanyagos diagnosztikai vizsgálatok betegbiztonsági kockázatának elemzése nemzetközi és hazai gyakorlatok alapján
Az MRI-kontrasztanyagok ritkaföldfémet, gadolíniumot tartalmaznak, ami mágneses tulajdonságai miatt lehetővé teszi a perfundált struktúrák jobb ábrázolását. Hogy toxikus hatását csökkentsék, kelátképző szerves anyagokkal vegyítve juttatják a szervezetbe. A kelátokban a fémionok stabilan rögzülnek, megakadályozva ezzel a komplexekből való kiszabadulásukat. Ez azonban különböző kelátok esetén eltérő sikerrel működik.
Tíz évvel ezelőtt azt figyelték meg, hogy a vese működészavarában szenvedőkben, akiknél a kontrasztanyag kiürülése késleltetett, igen ritka esetben hetekkel vagy hónapokkal a kontrasztanyag beadása után nefrogén szisztémás fibrózis alakult ki. Ez az igen fájdalmas bőrbetegség, amely során a kötőszöveti sejtek túlzott szaporodása miatt a szövetek megkeményednek, kiterjedhet az ízületekre is, és a mozgás jelentős mértékű beszűkülését okozhatja.
A betegséget a kelátkötésből kioldódó gadolínium-ionokkal hozták összefüggésbe. Az érintettség elsősorban a lineáris struktúrájú kontrasztanyaggal vizsgáltakban volt megfigyelhető, a ciklikus struktúrával rendelkező kontrasztanyagok ártalmatlannak tűnnek.
Arra is fény derült, hogy a gadolínium valószínűleg lerakódik az agyban. A korábban gadolínium-tartalmú kontrasztanyagot kapó betegeknél a hónapokkal később elvégzett natív MRI-vizsgálat során bizonyos agyi régiókban továbbra is megemelkedett jelintenzitást észleltek a lineáris struktúrájú kontrasztanyagok adása után.
Habár nincs bizonyíték, hogy a fémion lerakódása agyi funkciózavarokhoz vezet, az EMA Farmakovigilancia Kockázatértékelési Bizottsága márciusban azt javasolta, hogy elővigyázatosságból négy lineáris struktúrájú kontrasztanyagot (gadobensav, gadodiamid, gadopentetsav, gadoversetamid) vonjanak ki a piacról. A végleges döntés azonban még folyamatban van.
Az FDA az azonos tényállás alapján más következtetésre jutott. Mivel ez idáig semmilyen bizonyíték nincs a mellékhatásokról, az USA-ban továbbra is mindegyik kontrasztanyag forgalmazható. A Hatóság gyógyszerbiztonsági közleménye szerint intézkedés nem szükséges, a kontrasztanyagok felhasználásának korlátozását egyelőre nem tervezik. Az orvosokat azonban arra ösztönzik, hogy takarékosan bánjanak a kontrasztanyagokkal.
Az utóbbi időkben több közlemény számolt be arról, hogy egyes betegekben normál vesefunkció ellenére észlelhető volt a bőr megkeményedése a kontrasztanyagos MRI-vizsgálat után. Az FDA jelenleg vizsgálja ezeket az eseteket, a National Center for Toxicological Research pedig patkányokon végez kísérleteket, hogy tanulmányozza a gadolínium lerakódását az agyban.
Forrás: aerzteblatt.de