Ivermektin-krém rozáceában
Egy új vizsgálat szerint az 1%-os ivermektin krém (Soolantra, Galderma Labs) szignifikánsan hatásosabb kezelése a papulopusztulózus rozáceának, mint a 0,75%-os metronidazol krém.
Mint azt dr. Linda Stein Gold (Henry Ford Hospital, Detroit) elmondta, „ez az új kezelés kitölti azt az űrt, amellyel eddig a gyulladásos léziókkal küszködő rozáceás betegek nem tudtak mit kezdeni”.
A vizsgálatról az American Academy of Dermatology 73. éves találkozóján számoltak be San Francisco-ban.
A papulopusztulózus rozácea – egy krónikus gyulladásos állapot, amely az arcot érinti, erős vörösséget, duzzanatokat és gennyes pattanásokat okozva – továbbra is nehezen kezelhető állapot. „Egy országos rozácea vizsgálat során a betegek 46%-a arról számolt be, hogy gyógyszert váltott, általában a javulás hiánya miatt” – mondta dr. Stein Gold.
Dr. Stein Gold munkacsoportja egy fázis 3, vizsgáló-vak, randomizált vizsgálatot végzett 10 európai ország 64 központjában. A 962 beteg felét 16 héten át véletlenszerűen naponta egyszer 1%-os ivermektin krémmel, másik felüket naponta kétszer 0,75%-os metronidazol krémmel kezelték.
Kezdetben nem volt jelentős eltérés a két csoport között: a betegeknek átlagosan 32 gyulladásos elváltozásuk volt, és többségüknek mérsékelt fokú rozáceája. A vizsgálatot a kohorsz 93,8%-ában fejezték be.
Az ivermektin csoportban szignifikánsan csökkent a gyulladásos elváltozások száma.
A gyulladásos elváltozások átlagos csökkenése a kezdet óta
Emellett a vizsgáló globális becslése az ivermektin csoportban szignifikánsan nagyobb arányban volt 0, illetve 1 (tiszta, illetve majdnem tiszta) (84,9% vs 75,4%).
Hasonló volt a betegek értékelése is: az ivermektin csoportban a betegek 85,5%-a jellemezte globális javulását jónak-kiválónak, míg a metronidazol csoportban csak 74,8% volt ez az arány.
A két szer biztonságossági profilja hasonló volt, de az ivermektin lokális tolerálhatósága jobb volt, mint a metronidazolé.
Mint az egyik szakértő megállapította, a helyileg alkalmazott ivermektin egy új terápiája a rozáceás duzzanatoknak és gennyes pattanásoknak, és valószínűleg úgy hat, hogy csökkenti a Demodex atkák számát a bőrön.
„A Demodex arachnoid mindenki bőrén megtalálható, de a rozáceás betegek bőrén nagyobb számban fordul elő. Ráadásul rozáceában a bőr túlérzékeny ezekre. A rozácea kezelése magában foglalja az ilyen organizmusok számának csökkentését a bőrön” – magyarázta dr. Joshua Zeichner (Mount Sinai Medical Center, New York City). Egy másik szakértő szerint, bár a rozácea patogenezisét nem ismerjük tökéletesen, úgy látszik, hogy a papulopusztulózus betegség kezelésében szerepe van a parazitaellenes szereknek, amilyen az ivermektin is. „Ebben a vizsgálatban az ivermektin krém valamivel jobb hatású volt, mint az 'arany standard' helyi metronidazol krém, a betegek jobban szerették és a napi egyszeri használat egyszerűbb volt” – tette hozzá a Mount Sinai egy másik szakértője.
Forrás: Medscape