Jatenzo hipogonadizmus kezelésére
Az FDA 2019. március 27-én engedélyezte a hipogonadizmus bizonyos formáinak kezelésére javallott Jatenzo (tesztoszteron-undekanoát) nevű készítményt.
Az Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszer Hatósága (FDA) 2019. március 27-én engedélyezte a hipogonadizmus több formájának kezelésére javallott Jatenzo (tesztoszteron-undekanoát, tabletta formában) nevű készítményt (kérelmező: Clarus Therapeutics). A Jatenzo hatóanyaga, a tesztoszteron-undekanoát a szervezetben tesztoszteronná, férfi nemi hormonná alakul át. A hormonpótló kezelés a Jatenzo alkalmazásával akkor javallott, ha a betegben a tesztoszteron hormon termelődése valamilyen egészségügyi okból (genetikai rendellenesség, pl. Klinefelter-szindróma, vagy a prosztatát károsító valamilyen tumor) csökkent vagy hiányzik, amit a kezelés megkezdése előtt többszörös vérvizsgálattal ellenőrizni kell. A gyártó és az FDA is több helyen felhívja a figyelmet, hogy a készítmény nem alkalmazható a férfiak „életkorral járó hipogonadizmusának”, azaz az idősödéssel bekövetkező tesztoszteronszint-csökkenésnek a kezelésére, még akkor sem, ha az idősebb férfiak esetleg olyan tüneteket mutatnak, amelyek esetleg az alacsony tesztoszteronszintre utalhatnak. Ilyen célú alkalmazás esetén ugyanis a Jatenzo kockázatai felülmúlják a szer használatából származó előnyöket, és készítmény vérnyomásnövelő hatása miatt jelentősen megnő a szívroham és a stroke kockázata.
Klinikai vizsgálatok
Az FDA az engedélyt egy 166 hipogonadizmusban szenvedő férfi beteg bevonásával végzett négy hónapos időtartamú vizsgálat eredményeire támaszkodva adta ki. A betegek a Jatenzót kezdetben naponta kétszer 237 mg-os dózisban kapták, majd a vér tesztoszteronszintjének függvényében az adag módosításra került legfeljebb napi kétszeri 396 mg-ra. Az elsődleges végpont a normál tesztoszterontartomány elérése volt, amit a 166 betegből a vizsgálat végére a Jatenzóval kezelt betegek 87%-ánál sikerült elérni.
A hipogonadizmusról
A tesztoszteron egy androgén hormon, amelyet a Leydig-sejtek választanak ki a herében. A hormon nélkülözhetetlen a hím reproduktív szövetek – például a here- és a prosztataszövetek – fejlődéséhez, valamint a másodlagos nemi jelleg – például a megnövekedett izom- és csonttömeg, valamint a testszőrzet fokozott növekedése – kialakulásához. A hipogonadizmus a férfiaknál veleszületett vagy szerzett szindróma, amelyben a hipotalamusz-hipofízis-here tengely (HPT) sérülése miatt a here nem állít elő fiziológiás szintű tesztoszteront és ondósejtet. A hipogonadizmus a primer here-elégtelenségek közé tartozik, ha a herék működésének károsodása okozza, és a szekunder here-elégtelenségek közé, ha a probléma hipotalamusz- vagy hipofízis eredetű. A klinikai tünetek az androgén-hiány megjelenésének idejétől függenek. Ha a hipogonadizmus a serdülőkor előtt jelentkezik, pl. genetikai betegség részeként, az a férfiaknál eunuchoid testalkatban, a másodlagos nemi jelleg késői kialakulásában és magas, éles hangban nyilvánul meg. A tünetek kevésbé jellegzetesek, ha a hipogonadizmus a pubertáskor után alakul ki, és azok közé pl. a csökkent szexuális működés, terméketlenség, csökkent energiaszint, nyomott hangulat, enyhe vérszegénység, csökkent izomtömeg és -erő, megnövekedett testzsír-mennyiség és testtömegindex (BMI) tartozik (az Endokrin Társaság iránymutatása). A tesztoszteron-kezelés fő célja a tesztoszteron normál fiziológiás szintjének elérése a hipogonadizmus olyan tüneteinek enyhítése érdekében mint pl. a csökkent szexuális működés, a terméketlenség, a csökkent energiaszint, a nyomott hangulat, az enyhe vérszegénység, a csökkent izomtömeg és -erő, a megnövekedett testzsírmennyiség és testtömegindex (BMI), valamint a pszichológiai károsodás. A hipogonadizmus tesztoszteronnal való kezelésének nincs alternatívája.
Mellékhatások, fekete keretes figyelmeztetések
A Jatenzo fekete keretes figyelmeztetése felhívja a figyelmet a készítmény vérnyomásnövelő hatására, és a szívroham valamint a stroke fokozott kockázatára. Az egészségügyi szolgáltatók a Jatenzo felírása előtt kötelesek figyelembe venni a beteg szívbetegségeiből adódó kockázatot, valamint biztosítani szükséges, hogy a beteg vérnyomása kontrollált legyen, ezen felül pedig a vérnyomást a kezelés időtartama alatt folyamatosan monitorozni szükséges. Az FDA minden tesztoszterontartalmú készítmény gyártója számára előírja a vérnyomást ellenőrző posztmarketing vizsgálatok elvégzését. A Jatenzóval végzett klinikai vizsgálatok során a leggyakoribb, a betegek több mint 2%-ánál jelentkező mellékhatások a következők voltak: fejfájás, megemelkedett hematokrit érték, nagy sűrűségű lipoprotein koleszterinszint (HDL) csökkenése, magas vérnyomás, émelygés, ezen felül a prosztata specifikus antigén (PSA) szintjének emelkedését is megfigyelték. A jóindulatú prosztata-megnagyobbodással élőknél kötelező a tünetek súlyosbodásának folyamatos figyelemmel kísérése.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
FDA Approves Jatenzo (testosterone undecanoate) for Certain Forms of Hypogonadism
FDA approves new oral testosterone capsule for treatment of men with certain forms of hypogonadism