Kalóriacsökkentés vagy intermittáló koplalás?
Egy új kínai vizsgálatban kiderült, hogy a kalóriabevitel korlátozásával végzett intermittáló koplalással nem lehet több kilót leadni, mint a kalóriabevitel korlátozásával.
Dr. Deying Liu (Nanfang Hospital, Southern Medical University, Guangzou, Kína) és munkatársai New England Journal of Medicine-ben megjelent vizsgálatukba 139, 28 és 45 közötti BMI-vel rendelkező felnőttet vontak be. A daganatos, diabeteses, krónikus vesebetegség kizáró tényező volt, csakúgy, mint a dohányzás, az egyéb testsúlycsökkentő programokban való részvétel, a megelőző évben történt gasztrointesztinális műtét, az energia-egyensúlyra, testsúlyra ható gyógyszereket szedése, illetve a terhesség. A vizsgálatba vont férfiaknak napi 1500-1800 kcal, a nőknek napi 1200-1500 kcal bevitelét javasolták. Az intermittáló koplalás hozzáadott hasznának értékelése végett a résztvevőket 1:1 arányban két csoportra osztották: egy csak 8 és 16 óra között táplálkozó (koplaló) és egy napközben bármikor táplálkozó (nem koplaló) csoportra. Fél, illetve egy év elteltével ellenőrizték testsúlyukat, a BMI-t, a testzsírt, a zsírmentes testtömeget, a vérnyomást és a metabolikus kockázati faktorokat (vércukor, trigliceridek, stb.).
Egy év követés után 118 résztvevő (84,9%) maradt a vizsgálatban. Bár az „koplaló” csoport résztvevőinek testtömeg vesztése kissé nagyobb mértékű volt, mint a „nem koplaló” csoport tagjaié (8,0 kg vs 6,3 kg), a két csoport közötti különbség nem volt statisztikailag szignifikáns (95%CI -4,0 – 0,4, P=0,11). A legtöbb egyéb obesitassal összefüggő mérés a „koplaló” csoportban volt kedvezőbb, de ezek sem voltak statisztikailag jelentősek: pl. a haskörfogat 9,4 cm-el csökkent a „koplalóknál”, 8,8 cm-el a „nem koplalóknál”, az összes különbség 1,8 cm volt (95%CI -4,0 – 0,5).
Dr. Liu és munkatársai megállapították, hogy a két fogyókúrás diéta egyformán sikeres volt az obes résztvevőknél, tehát az intermittáló koplalás esetén a kalóriabevitel korlátozása vezetett testsúlyvesztéshez.
Dr. Blandine Laferrère (Columbia University Irving Medical Center, New York) és Dr. Satchinanada Panda (Salk Intitute for Biological Studies, La Jolla, California) szerkesztőségi közleményükben hangsúlyozták, hogy a kalóriabevitel korlátozását nem szükséges interittáló koplalással kiegészíteni a fogyás érdekében, ugyanakkor a vizsgálatban alkalmazott rövid táplálkozási időszak betartásának ellenőrzése meglehetősen nehézkes.
Dr. Kristina Varady (University of Illinois, Chicago) megjegyezte, hogy bár a vizsgálat legfőbb erőssége a meglehetősen hosszú, 12 hónapos követési idő, csodálkozott, hogy az ebben a jelentős orvosi lapban megjelenhetett, hiszen nem volt benne kontroll csoport. Az intermittáló éhezés valódi hatásai a kalóriabevitel nagyon alacsony volta miatt nem is voltak láthatók. Az időben korlátozott táplálkozásnak előnye abban áll, hogy – mint azt Varady doktornő 2018-as és 2020-es cikkeiben leírta - nem kell állandóan számolni a kalóriákat: ha 8 órában korlátozzuk a napi táplálkozást, akkor 300-500 kalóriával kevesebbet fogunk fogyasztani, ezért szeretik ezt a módszert annyira az emberek. Meglepte az előírásokhoz való hűség magas aránya is: 1 évnél a résztvevők kb. 85% betartotta a protokollt, holott a diétás tanulmányokban ez az előíráskövetési arány általában csak 50%-60% szokott lenni. A 85%-os arány azt jelenti, hogy például ezek a résztvevők, hogy 1 évig nem vettek részt a családi/szociális vacsorákon.
Forrás:
Pass W. Is there a benefit to fasting plus calorie counting? Medscape Medical News. April 21, 2022.
Liu D, Huang Y, Huang C, et al. Calorie restriction with or without time-restricted eating in weight loss. N Engl J Med 2022; 386:1495-1504.
Laferrère B, Panda S. Calorie and time restriction in weight loss. N Engl J Med 2022; 386:1572-1573