Kardiovaszkuláris kockázat csökkentése
Mivel a szív-érrendszeri megbetegedések előfordulási aránya a fejlett társadalmakban nő, nem lehet eléggé hangsúlyozni a prevenció, az életmódváltoztatás szükségességét.
A kardiovaszkuláris betegségek (CVD) szaporodnak. Megfelelő prevencióval csak az USA-ban évente mintegy 200.000 szívhalált és stroke-os halált lehetne megelőzni. A geográfiai területtől, az életkortól és egyéb tényzőktől függően 100.000 lakosként 18 - 182-vel lehetne csökkenteni a CVD halálozást.
A CVD fő kockázati tényezője három betegség: a hipertónia, a hiperlipidémia és a diabetes. Mivel egyes kockázati faktorokon (életkor, herediter tényezők) nem lehet változtatni, a legfontosabb preventív intézkedés a megfelelő életmód: szívkímélő diéta, rendszeres fizikai aktivitás, dohányzás abbahagyása, egészséges testsúly.
Hipertónia. Az első helyen álló kockázati faktor, a WHO szerint a világon a legtöbb halálért és rokkantságért felelős. Az USA-ban a 20 évesnél idősebbek körében kb. 85,7 millióra tehető a hipertóniában szenvedők száma és 2003 - 2013 között a magas vérnyomás okozta halálozás 34,7%-kal nőtt. Hipertónia meglétekor háromszoros a szívhalál, és négyszeres a stroke-os halálozás esélye. Átfogó statisztikák szerint a vérnyomás a betegek 54,1%-ánál van csak megfelelően kezelve, a betegek 17,3%-a nem is tud róla. A CDC a következőket javasolja: 1/ elektronikus adatokat kell a betegekről felvenni, és ezeket értékelni. 2/ minden vizitnél mérni kell a vérnyomást, és a lehető legegyszerűbb (napi 1 tabletta) gyógyszerelést kell előírni. 3/ a kezelés eredményét javítani lehet a betegség tudatosításával: a beteg mérje rendszeresen a vérnyomását, táplálkozzon egészségesen, egyen kevés sót, növelje a fizikai aktivitását, ügyeljen a testsúlyára, korlátozza az alkoholfogyasztást és ne dohányozzon! Az amerikai szakmai társaságok „normálnak” nevezik a 120 Hgmm alatti szisztolés és 80 Hgmm alatti diasztolés vérnyomást, „emelkedettnek” a 120-129 Hgmm közötti szisztolés, és 80 Hgmm alatti diasztolés vérnyomást. Már „1. stádiumú hipertóniáról” beszélnek 130-139 Hgmm közötti szisztolés és 80-89 Hgmm közötti diasztolés vérnyomás esetén, míg „2. stádiumú hipertóniát” emlegetnek 140 Hgmm fölötti szisztolés és 90 Hgmm fölötti diasztolés nyomás esetén.
Diszlipidémia. 3 amerikai állampolgár közül 1-nek a normálisnál magasabb a koleszterinszintje, ami az egyik legnagyobb kockázati faktor. 2011-2012-ben a koleszterinszint csak a gyermekek 75,7%-ában és a felnőttek 46,6%-ában volt a normál tartományon belül. A szérum koleszterin csökkentését manapság inkább a gyógyszerektől (sztatinoktól) várjuk, és nem törődünk a táplálkozással. Legújabban a protein konvertáz subtilisin/kexin type 9 (PCSK9) gátló az, ami jelentősen csökkenti az LDL koleszterin szintjét és ezzel a koronária-betegségben szenvedők újabb történéseinek gyakoriságát. Az életmódnak itt is jelentős szerepe van: a Million Hearts Program ajánlása szerint csökkenteni kell a szaturált- és a transz-zsírok fogyasztását, növelni kell a rostok bevitelét, rendszeresen kell testgyakorlást végezni, őrizni kell a testsúlyt, és természetesen abba kell hagyni a dohányzást.
Diabetes. 10 amerikai állampolgár közül 1 diabetesben szenved, 90-95%-ban a betegség 2-es típusában. A diabetes egyre gyakrabban észlelhető a gyermekek és a serdülők között, de gyakorisága a kisebbségekben is növekszik. A diabetes 2-3-szorosára emeli a CVD-k kockázatát. Az újabb gyógyszerek: a nátrium-glukóz ko-transzporter 2 (SGLT2) gátlók, és a glucagon-like peptid-1 (GLP-1) receptor antagonisták a vércukorszint csökkentése mellett csökkentik a CVD-ket is. Az American Diabetes Association a gyógyszeres kezelések mellett életmódbeli változásokat is javasol: egészséges táplálkozás, mozgás, dohányzás abbahagyása. A helytelen táplálkozás jelentős kockázati faktor, 2010-ben az USA-ban összességében kb. 678.000 halálért volt felelős. Több gyümölcsöt, zöldséget, hüvelyeseket, magokat, tengeri táplálékokat kell enni, lehetőleg kevés sóval, és kevés koleszterinnel.
Táplálkozás. Számos tanulmány bizonyította a mediterrán-diéta kedvező hatását. A PREDIMED vizsgálat szerint a mediterrán-diéta, plusz különféle magok és extra-szűz olivaolaj hozzáadásával 30%-kal csökkenthető a CVD-s események gyakorisága. Ezen étrend összetevői: olivaolaj, sok friss zöldség, gyümölcs, gabonák, magvak, hüvelyesek, aromás fűszerek és gyógynövények, gyakori halételek, kevesebb bor, kevesebb hús, kevesebb állati termék és kevés cukor. A Dietary Apparoaches to Stop Hypertension (DASH) ajánlása szerint a nátriummegvonás csökkenti a CVD kockázatot, hiszen 5,3-20,8 Hgmm-rel csökkenti a vérnyomást is. A DASH a következőket javasolja: zöldségek, gyümölcsök, gabonák, alacsony zsírtartalmú ételek: hal, csirke, magvak, növényi olajok, csökkenteni kell a zsíros ételeket (még a zsíros tejtermékeket is) és trópusi olajokat (pl. kókusz- és pálmaolaj), korlátozni kell az édességeket, cukrozott italokat.
Fizikai aktivitás. 10 amerikai közül 3 szabadidejében teljesen inaktív. A PURE vizsgálat szerint heti ötször 30 perc fizikai aktivitás 20 közül 1 CVD-s eset csökkenésével jár, és 12-ből 1 CVD-s halált képes megelőzni. Több testgyakorlás még hasznosabb lehetne. A STABILITY vizsgálat szerint napi 10 percnyi sietős gyaloglás, vagy napi 15-20 perc séta 33%-kal csökkentheti a koronári betegségek halálozását. ű