Korai vizsgálati fázisban tart az endometriózis első betegségmódosító terápiája
Egyelőre állatkísérleteknél tart annak az antitestnek a vizsgálata, amely havi adagolással is hatásos lehet endometriózis kezelésében.
- Új készítmény méhfibróma tüneteinek kezelésére
- Minden eddiginél jobban be kell vonni a technikát a szakmai munkába
- Az endometriózis felismerése és kezelése
- Endometriózis
- Kipróbálás alatt álló új szer az endometriózis okozta fájdalomra
- Szoptatás védhet az endometriózistól
- Az endometriózis költségei és az életminőségre gyakorolt hatása
A Tokió központtal működő Chugai Pharmaceutical Co. a Science Translational Medicine folyóiratban számolt be egy olyan, általuk fejlesztett antitestről, amely várakozásaik szerint a jelenleg még gyógyíthatatlan endometriózis első betegségmódosító terápiájává válhat. Az AMY109 kódnevű antitest célpontja az interleukin-8 inflammatorikus citokin, de legalább ennyire izgalmas az is, hogy a hatóanyagot a Chugai úgynevezett recikláló antitest technológiával állította elő. Ezt a technológiát a vállalat már alkalmazta egy korábbi készítményénél, a neuromyelitis optica spektrum rendellenesség (NMOSD) kezelésében már Európában is engedélyezett Enspryng (szatralizumab, célpontja az IL-6 citokin) gyógyszernél. A recikláló antitestek legfontosabb tulajdonsága, hogy pH-dependens módon többször is képesek kötődni az adott antigénhez, így sokkal tovább fejtik ki hatásukat a szervezetben, azaz ritkább adagolásra van szükség. A készítményt egyelőre állati modellszervezeteken, majmokon vizsgálják endometriózis és szolid tumorok kezelésében, de már most úgy tűnik, hogy a mindössze havi gyakoriságú szubkután, esetleg intravénás adagolás is elegendőnek fog bizonyulni.
Az eddigi állatkísérletekben 17 majmot teszteltek 3 vizsgálati karon (konvencionális IL-8 antitest [hWS-4] mint komparátor készítmény, alacsony dózisú [2 mg/kg szubkután] AMY109, magas dózisú AMY109 [10 mg/kg intravénásan adagolva]). Az egyes kezelések hatásosságát az r-ASRM pontszám (revised American Society for Reproductive Medicine score) alapján értékelték. A laparoszkópiás értékelés során kiderült, hogy a komparátor készítménnyel végzett kezelés hatására az r-ASRM mutató alapján a majmok állapota rosszabbodott, míg mindkét AMY109 terápia javulást idézett elő, ami a noduláris léziók kiterjedésének csökkenésében, és a patológiás fibrózis visszahúzódásában jelentkezett. Külön biztató, hogy már kis dózisban is hatásosnak bizonyult az antitest.
Hozzávetőleges becslések szerint jelenleg a nők 11%-a szenvedhet endometriózisban, a rendellenesség leggyakrabban a 30-40 éves korosztályt érinti, bár gyakran tünetmentes marad. A betegség során a méhet bélelő szövettípus (az endometrium) rendellenes helyeken, a méhen kívül jelenik meg, és mivel ez a szövettípus hormonális hatásokra érzékeny, igen gyakran begyulladhat, különösen menstruáció során. A gyulladás komoly fájdalmakkal, görcsökkel jár, és egyéb tüneteket is okozhat a szövet megjelenési helyétől függően, például erős vérzést vagy meddőséget. Mivel ezek az elszabadult szövetek nem ürülnek ki a szervezetből, idővel hegeket, cisztákat, nodulákat alakíthatnak ki, illetve szervek adhézióját okozhatják, ami műtéti beavatkozást tehet szükségessé. Jelenleg nincs olyan engedélyezett kezelés, amely a betegség kiváltó okát lenne képes kezelni, csak tüneti kezelésre van lehetőség például fájdalomcsillapítással, hormonkezeléssel, vagy a gócok műtéti eltávolításával.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
A long-acting anti–IL-8 antibody improves inflammation and fibrosis in endometriosis
Long-acting recycling antibody targets endometriosis
Endometriosis could be controlled with monthly antibody injections
Experimental Surgery-Free Treatment 'Shrinks' Endometriosis Lesions in Animals
Likelihood of Approval and Phase Transition Success Rate Model – AMY-109 in Endometriosis