Lassú járás és az Alzheimer-kór
Az időseknél megfigyelhető lassú járás hátterében gyakran a neurodegeneratív megbetegedésekre jellemző agyi elváltozások állnak - olvasható a Neurology-ban.
Az idős emberek meglassult járása - még a neurodegeneratív megbetegedés első tünetei megjelennése előtt- jelezhetik az Alzheimer-kór veszélyét. Az agyban kialakuló - az Alzheimer-kór kialakulásában központi szerepet játszó - amiliod plakkok tömeges felszaporodása hatással lehet a járás sebességére is. A meglassult járást francia orvosok elsősorban azoknál az idős embereknél észlelték, akiknél már gondolkodási képességük meggyengülése is érezhető volt. A kutatók azonban hangsúlyozzák, hogy csupán egy statisztikai összefüggésről van szó, és tudományosan még nem bizonyított, hogy az agyban jelenlévő plakkok a valós okai a meglassult járásnak. Számos tényező lassíthatja a járást, elsősorban az életkor.
Natalia del Campo (University of Cambridge, és Egyetemi Kórház Toulouse) és munkatársai szerint az emlékezet romlása és az alig észrevehető járászavar az Alzheimer-kórt a többi klinikai tünet megjelenése előtt jelezhetik. Del Campo és kollégái összesen 128 tesztszemélyt vizsgáltak, akik átlagéletkora 76 év volt. A résztvevők a tanulmány időpontjában legrosszabb esetben enyhe kognitív károsodásban szenvedtek, azonban demenciát nem diagnosztizáltak náluk, bár ennek kialakulására - az agyi teljesítőképességük problémák miatt erre mindegyiküknek nagy esélyei voltak. Pozitronemissziós tomográfia segítségével a kutatók felmérték a betegek agyában lévő amiloid plakkok mennyiségét. Ezen kívül az memóriát és gondolkodási képességet, a mindennapos tevékenységekkel való megbirkózást és egy négy méteres szakaszon történő szokásos járási gyorsaságot is elemezték.
A vizsgált személyek 48%-nál valóban a demens állapotra jellemző mennyiségű amiioid plakkokat találtak. Ezek alapján állapították meg azt, hogy összefüggés van a lassabb járási sebesség és az agy bizonyos, a mozgásban közreműködő régióiban jelenlévő plakkok között. Ez akkor is fennáll, ha olyan más tényezőket is figyelembe vesznek, mint az életkor, az iskolázottság, vagy a memóriaproblémák mértéke.
Ezt az összefüggést korábbi tanulmányok is kimutatták, melyekben elhunytak agyát vizsgálták. Del Campo és kollégái által végzett elemzések ezt erősítették meg élő idős embereknél is. A kutatók szerint, ha a számítások nem is igazolják az okozati összefüggést, lehetséges, hogy bizonyos agyi területeken előforduló, az Alzheimer-kórra jellemző patológiai elváltozások befolyásolják a motoros képességeket.
Forrás: Wissenschaft aktuell