Mágneses agystimuláció függőségre
A TBS mágneses impulzusok több függőség kezelésében, így a dohányzásról való leszoktatásban is segíthetnek.
- A vérköpés kivizsgálása és kezelése
- A rákos halálesetek közel fele megelőzhető
- Amerikai felnőttek kardiovaszkuláris állapota
- Összefogás a dohányzás ártalmainak csökkentéséért
- Dohányzás szerepe a koronavírus-fertőzés terjedésében
- A dohányzás hatása a COVID-19 okozta betegség súlyosságára
- Az ízesített elektromos cigaretta betiltásának tapasztalatai
- A dohányzás rontja a sclerosis multiplex kimenetelét
Augusztus 9-én a Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging folyóiratban jelent meg a University of Missouri School of Medicine kutatóinak cikke, amelyben a dohányzásról való leszoktatás egy új módszerét ismertették. A kutatók megállapították, hogy az erős, gyorsan ingadozó mágneses mező impulzusok (TBS; theta-burst transcranial stimulation) hatással lehetnek az agyi aktivitásra - jobb önkontrollt, csökkentett sóvárgást és ennek eredményeként a kezelés hatékonyabb leszokást eredményezhet.
A nikotinfüggőségben szenvedő emberek agyában jelentős strukturális és funkcionális eltérések mutatkoznak az egészséges nemdohányzókhoz képest. A cigarettázó betegekről kimutatták, hogy szürkeállományuk tömege csökken, ami egyben azt is jelenti, hogy kevesebb neuron és egyéb sejt található az agyukban. A kutatások szerint pont ezek a különbségek jelentik az ördögi kört, mivel befolyásolhatják a gátló kontrollt (IC; inhibitory control), azaz az automatikus késztetések és az ingerekre adott válaszok feletti kontrollt - ami lehetővé tenné az ember számára, hogy leállítsa az impulzív reakciót valamilyen csábításra.
A TBS-kezelés során a mágneses impulzusokat három sorozatban alkalmazzák az agyban, és két formája van: folyamatos TBS (cTBS; continuous TBS) és szakaszos TBS (iTBS; intermittent TBS). A cTBS során ezt a három sorozatot 40 másodpercig ismételten alkalmazzák, míg az iTBS ugyanennyi impulzust több mint 190 másodpercen keresztül, rendszertelenül alkalmaz.
A cTBS-t korábbi vizsgálatokban már tesztelték a generalizált szorongásos zavar kezelésére, míg a bal oldali dorsolaterális prefrontális kérgen - az agy kognitív folyamatokért felelős részén - alkalmazott iTBS-t a - az FDA már engedélyezte is súlyos depressziós zavar kezelésére.
A mostani, kis elemszámú vizsgálatban 37, többnyire a 40-es éveik végén járó résztvevőn alkalmazták a cTBS és az iTBS kezelést, amelyeket a jobb oldali alsó frontális gyrusra, az IC-ben erősen érintett agyi régióra irányítottak. A kutatók megállapították, hogy a cTBS javította az IC-t, míg a cTBS és az iTBS egyaránt csökkentette a sóvárgást, majd az elszívott cigaretták mennyiségét.
“Az IC-t javító kezelések azonosítása segíthet a dohányzás csökkentésében, és potenciálisan segíthet a visszaesés megelőzésében is, ha egy dohányos megpróbál leszokni a cigarettáról” - nyilatkozta Dr. Brett Froeliger, a cikk vezető szerzője. “De az IC-t javító kezelések segíthetnek a kábítószer-függőség és egyéb függőségben szenvedő egyének kezelésében is; azonban egyelőre további kutatásokra van szükség a TBS klinikai hasznosságának vizsgálatára, igazolására.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Researchers discover potential treatment for nicotine dependence
Irodalmi hivatkozás:
Spencer Upton et al, Effects of Hyperdirect Pathway Theta-Burst Transcranial Magnetic Stimulation on Inhibitory Control, Craving, and Smoking in Adults with Nicotine Dependence: A Double-Blind Randomized Crossover Trial, Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging (2023). DOI: 10.1016/j.bpsc.2023.07.014