Meggyanúsított vérnyomáscsökkentők
Egyes adatok szerint bizonyos értágító vérnyomáscsökkentő szerek növelhetik a makuladegeneráció veszélyét, de az adatok alapján túl korai lenne e szereket “perbe fogni”.
Mind több az idős ember, ezért mind többen tapasztalják a szem ideghártyájának éleslátásért felelős területe pusztulásának, a makula degenerációnak a következményeit. A hetven év feletti korosztályban súlyos látásromlás 70 %-a a makuladegeneráció miatt alakul ki, az érintettek pedig magas vérnyomásuk vagy érszűkületük kezelésére gyakran szednek értágító gyógyszereket.
A nemzetközi tudományos szakmát igen kellemetlen hírként érte Ronald Klein amerikai munkacsoportjának az Ophthalmology-ban megjelent közleménye. A University Wisconsin School of Medicine and Public Health munkatársai csaknem 5000, 43-86 éves helyi lakos látását vizsgálták 1988-tól 2013-ig.
Beaver Dam Eye Study elnevezésű tanulmányukban az életkortól függő makuladegeneráció és a diabéteszes retinopátia előfordulási gyakoriságát követték. Gondosan dokumentálták az esetleges kisérő betegségeket és az időközben szedett gyógyszereket is. Figyelembe vették a vizsgálati alanyok életkorát és nemét, illetve a látást befolyásoló egyéb tényezőket is.
Az általánosan használt értágítók, a hidralazin és a minoxidil rendszeres szedése a korai stádiumú makula degeneráció kockázatát 72 %-kal növelte. A megfigyelés időszakában a vizsgálat értágító szereket nem szedő résztvevőinek 8,2 %-ában, míg a vazodilatátorral kezeltek csoportjának 19,1 %-ban fordult elő makuladegeneráció.
Még kedvezőtlenebb volt a beta-blokkolókra vonatkozó adat. Bár ezeket ma már ritkábban adják vérnyomáscsökkentőként, de számos egyéb kardiovaszkuláris indikációjuk van. Az atenolol vagy a metoprolol szedése, a makuladegeneráció súlyosabb, neovaszkuláris formájának gyakoriságát 71 %-kal növelte. A neovaszkuláris makuladegeneráció a beta-blokkolóval nem kezeltek körében 0,5 %-ban fordult elő, gyakoriságát a béta-blokkoló terápia 1,2 %-ra növelte.
A vizsgálók hangsúlyozzák: eredményeik nem bizonyítják, hogy a szembetegségekben mutatkozó különbségeket valóban a gyógyszerek okozzák és nem vizsgálták azt sem, hogy a makuladegeneráció előfordulásában mekkora szerepe van az alapbetegségnek. További, jól szervezett klinikai vizsgálatokra van szükség.