Mikor kell kemoterápia korai emlőrákban?
Az Oncotype Dx gén-expressziós próba segítségével azonosíthatók azok a korai, hormonérzékeny emlőrákban szenvedő hölgyek, aki prognózisát javítja az endokrin kezelést kiegészítő kemoterápia.
A frissen megjelent adatok ismételten igazolják, hogy az emlőrákos szövettani minták 21-tumor gén-expressziós vizsgálattal (Oncotype Dx, Genomic Health) a hormonérzékeny emlőrák kiújulási valószínűsége (RC, Recurrence Score) becsülhető, így a vizsgálat alkalmas korai emlőrákban az adjuváns kemoterápiára szoruló betegek kiválasztására.
A szövetségi szinten alapított TAILORx (Trial Assessing IndividuaLized Options for Treatment) vizsgálat lényeges eredményeit már a 2018-as ASCO-n, és a N Engl J Med-ben is közölték, és mi is beszámoltunk róla (A legtöbb korai emlőrákban nincs szükség kemoterápiára): eszerint az Oncotype Dx vizsgálat segítségével korai emlőrákban a nők jelentős részénél (közepes kiújulási valószínűség esetén a nők kb. 70%-ánál) el lehet kerülni a kemoterápiát. Esetükben ugyanis az egyedüli endokrin terápia és a kombinált (endokrin + kemo) terápia alkalmazásakor nem mutatkozott különbség a 9 éves betegségmentes túlélésben (DFS, disease free survival), az invazív kiújulásban, a második tumor megjelenésében, vagy a halálozásban.
Az idei ESMO-n hangzottak el és 2019. szeptember 30-án jelentek meg online a JAMA Oncology-ban a vizsgálat másodlagos analízisének eredményei.
A másodlagos analízisbe TAILORx-vizsgálat 10.273 hormon-érzékeny, HER2-negatív, axilla negatív korai emlőrákos, 56 éves átlagéletkorú (23-75 éves) betegéből azt az 1389 beteget vették be, akiknél magasabb, 26-os vagy azt meghaladó értékű volt a kiújulás kockázata, és a műtétet követően kemoterápiát is kaptak az endokrin kezelések mellé. 598 betegnél (42%) az RS 26-30, 791 betegnél (58%) 31 és 100 között volt. A betegek 84%-a taxán és/vagy anthracyclin tartalmú kezelést kapott: leggyakoribb a docetaxel/cyclophosphamid (42%), az anthracyclin taxán nélkül (24%), az anthracyclin plusz taxán (18%), a CMF (cyclophosphamid/methotrexate/5-fluorouracil) (4%), más regimenek (6%). 89 beteg (6%) nem kapott adjuváns kemoterápiát, annak ellenére, hogy jelentős részüknek 26 és 30 között volt a RC értéke. A CMF kezelést kapó betegek átlagos életkora magasabb volt (61,5 év), az anthracyclienekkel és taxánokkal kezeltekhez képest (53,5 év). 5 év elteltével a távoli áttét nélküli recidiva-mentesség 93,0%-os, a távoli és/vagy loko-regionális recidíva mentesség 91% volt. Az invazív betegségmentes túlélés 87,6%-nak, a teljes túlélés 96,9%-nak adódott. A különböző kemoterápiákkal 92,3% és 95,5% között mozgott a recidiva mentes 5 éves túlélés, CMF kezelés kivételével, ami mellett csak 88,5% -os recidíva mentes túlélés volt megfigyelhető
A kemoterápiával kezelt és kemoterápiában nem részesülő betegek adatainak Cox modellel történő összehasonlításakor a tumor méretével, az életkorral, stádiummal (grade) és a kiújulás valószínűségét mutató értékkel történt kiigazítás után az emlődaganat távoli kiújulás mentességének becsült kockázati aránya (HR) 0,74-nek (95%CI 0,32-1,69), és az invazív daganatmentes túlélés (IDSF) HR-je 0,48-nak (95%CI 0,29-0,80) adódott. Ami azt jelenti, hogy a 26-ot elérő vagy azt meghaladó RC értékkel rendelkező betegek életkilátásai rosszabbak, ha nem részesülnek kemoterápiás kezelésben.
A vizsgálatban nem érintett Dr. Charles Shapiro (The Tisch Cancer Institute at Mount Sinai in New York City) megállapította, hogy a TAILORx eredményei „kiváló minőségű adatokat szolgáltatnak az orvosnak a korai emlőrákos nőbetegek személyre szóló kezeléséhez.” Az új, másodlagos analízisben a korai emlőrákos, magas kiújulási kockázattal rendelkező nőbetegek az eddigi tanulmányokhoz képest jóval nagyobb számban szerepeltek. A másodlagos analízis egyértelműen igazolja, hogy az Oncotype Dx vizsgálattal el lehet különíteni a nőbetegek azon kisebb (26-os vagy annál magasabb kiújulási kockázatot mutató) csoportját, akik jelentős előnyöket élvezhetnek az endokrin kezelés mellé adott kemoterápiától és az endokrin terápiától.
Források: