Munkajogi ismeretek az egészségügyi vállalkozások vezetéséhez
Tekintettel arra, hogy a praxis önálló – vállalkozási formában történő – irányítása nem képzelhető el alkalmazottak nélkül, az egészségügyi vállalkozás vezetője számára fontos a munkajogi szabályok ismerete. Megszegésük ugyanis kiemelten hátrányos következményekkel járhat. E hátrányok főként anyagi jellegűek, és két főbb csoportra oszthatók. Az egyik csoportot a munkaviszony létesítésével és megszüntetésével kapcsolatos szabályok megszegéséből következő kártérítési és egyéb fizetési kötelezettséggel (például végkielégítés) járó hátrányok, a másikat a munkaviszony létesítése és fennállása alatt elkövetett szabálysértésből következő, bírság jellegű hátrányok (például munkaügyi, munkavédelmi, szabálysértési bírság) alkotják. A jogág szabályainak ismeretét a jelenlegi egészségügyi jövedelmek és a hátrányos anyagi következmények mértékének aránytalansága is indokolja.
A munkajog főbb alapelvei
Akár a többi jogágban, a munkajogban is vannak bizonyos alapelvek, amelyeket önmagukban ritkán alkalmazunk. Lényegi szerepük, hogy ezeket ismerve az értelmezési problémát okozó konkrét szabályoknál helyesen ítéljük meg a jogalkotó szándékát. A munkajog legfontosabb alapelvei a következőkben foglalhatók össze.
A jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a munkáltató és a munkavállaló jogait jóhiszeműen és tisztességesen köteles gyakorolni, egymást a munkaviszonnyal kapcsolatos körülményekről időben (a munkavállalót már a munkaszerződés megkötése előtt is) tájékoztatni kötelesek.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!