Ne kezeljük a kicsik nátháját!
A 6 évesnél fiatalabb gyermekek megfázására ne adjunk vény nélkül kapható gyógyszereket.
Bár a megfázás rendszerint magától elmúlik, tüneteinek enyhítésére (túl) gyakran recept nélkül kapható (OTC) gyógyszereket veszünk igénybe. A BMJ-ben 2018. október 12-én online megjelent tanulmány táblázatosan is összefoglalja a gyermekek és a felnőttek számára megfázás ellen ajánlott készítmények hatásosságát és biztonságosságát. A szerzők álláspontja szerint a 6 évesnél fiatalabb gyermekeknek nem szabadna OTC készítményeket adni, és azokat a 6-12 évesek számára is csak nagy körültekintéssel lenne szabad alkalmazni.
Dr. Mieke van Driel (Primary Care Clinical & Head, Faculty of Medicine, University of Queensland, Ausztrália) és munkatársai szerint nem bizonyítható, hogy kisgyermekeknél ezek a készítmények hatásosak lennének a náthás tünetek ellen, viszont számos bizonyíték van arra, hogy alkalmazásuk nem csak a gyermekekben, hanem felnőttekben is mellékhatásokkal jár (pl. álmatlanság, bágyadtság, fejfájás, stb.). Ráadásul gyermekekben mellékhatásként súlyosabb események, pl. görcsrohamok, szapora pulzus is bekövetkezhetnek, sőt túladagolás esetén extrém esetekben halált is okozhatnak. A figyelmeztetés nem új: az amerikai FDA már egy évtizeddel ezelőtt javasolta, hogy a megfázás (nátha és köhögés) elleni OTC szereket ne alkalmazzuk 2 évesnél fiatalabb gyermekeknél. A 2 és 11 év közötti korosztályra vonatkozólag még nem adtak ki javaslatokat.
A Cochrane feldolgozás szerint felnőttekben az egyszerű megfázás elleni különféle szerek közül a nyugtató hatású antihisztaminok valamelyest csökkentik az orrfolyást és a tüsszögést a placebóhoz képest, míg a nem szedatív antihisztaminok hatása kérdéses, vagy lényegében nem is létezik. Kisgyermekekben a helyzet problémás, mivel nincsenek hatásossági és biztonságossági adatok – holott 12 éves kor alatt a leggyakoribb a megfázás. Egyes adatok szerint a sós öblítés, vagy orrcsepp hatásos és biztonságos kisgyermekek számára, és bár a dekongesztánsok és antihisztaminok csökkentik a gyermekek tüneteit is, de biztonságosságuk tisztázatlan.
Egyéb OTC készítmények (meleg párás levegő, fájdalomcsillapítók, eucalyptus olaj, echinacea) gyermekekben és felnőttekben egyaránt enyhíthetik a tüneteket, felnőtteknél a cink tartalmú cukorka csökkenti a megfázás időtartamát, de a súlyosságát nem.
Van Driel fontosnak tartja a szülők felvilágosítását, annak tudatosítását, hogy a szokványos megfázást a – különben egészséges gyermek – immunrendszere legyőzi, és 10 napon belül felszámolja a fertőzést. Mivel az OTC termékeket mindenki eleve biztonságosnak tartja, „a szülőket fontos lenne tájékoztatni a megfázáskor használt termékekkel kapcsolatos kedvező és kedvezőtlen hatásairól.
Dr. Michelle Terry (Seattle Children’s Hospital) ugyanezen az állásponton van: „nem bizonyított, hogy a megfázás elleni szerek, vagy az antihisztaminok lerövidítenék a gyermekek gyakori megfázásának időtartamát. El kell mondani a szülőknek és a gyermekeknek, hogy ez a betegség magától elmúlik, és ezt a megoldást javasolják a gyermekgyógyászok.”
Dr. Shan Yin orvosigazgató (Drug and Poison Information Center at Cincinatti Children’s Hospital in Ohio) szerint az ajánlások a lakóhely szerint változatosak: pl. Kanadában és az Egyesült Királyságban - az USA-ban érvényben lévő ajánlásokkal szemben - köhögésre és náthára 6 éves kor alatt semmilyen OTC terméket nem javasolnak. A 6 és 12 év közötti gyermekekre vonatkozóan azonban nincs is érvényes ajánlás. A felnőttek tekintetében határozottan állíthatjuk, hogy ezek az OTC termékek hatásosak, viszont a gyermekekről csak keveset tudunk. Felnőttekben objektív mérésekkel (pl. köhögések száma) lehet igazolni a köhögés elleni OTC szerek hatásosságát, gyermekeknél viszont csak erősen szubjektív adatok állnak rendelkezésre.
Kisbabákon és „tipegőkön”, akik nem tudják kifújni az orrukat, az orrváladék kiszívásával, gőzöléssel, párásítással, és orr-öblítéssel illetve alvó helyzetben a fej ágyvégi megemelésével segíthetünk. 1 éves kor fölött mézet adhatunk a köhögésre, több vizsgálat a meleg csirkeleves, fűszeres erőleves hatását igazolta. Kifejezetten javasolt a kicsik influenza elleni beoltása.
Forrás:
2. BMJ