Nem műtéti volumenredukció súlyos emfizémában
Hosszú távon is biztonságos a súlyos emfizéma kezelése a bronchoszkópos volumenredukciós spirállal (coil), az elért állapotjavulás azonban idővel visszaeshet.
A krónikus légzőszervi betegek száma hazánkban is megsokszorozódott. Az emfizéma a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) egyik típusa, amelyik az alsó légutak, léghólyagocskák visszafordíthatatlan tágulatával jár. Végstádiumú emfizémában az egyik lehetőség a tüdőtranszplantáció, a másik a volumenredukciós műtét. A betegek állapotán javít a műtét, amely azonban nem csak drága, műszer és szakemberigényes, hanem egyben hosszú kórházi műtéti előkészítést igényel - ezért relatíve ritkán végzik. Ennek a magas kockázatú betegcsoportnak nyújthat reményt a Reuters Healthben megjelent híradás.
A bronchoszkópos tüdőtérfogat csökkentés (BLVR) egy meglehetősen új, csupán kis mértékben invazív beavatkozás a súlyos emfizéma kezelésére, mely ugyan rövid távon már biztonságosnak és hatékonynak bizonyult, a hosszú távra vonatkozó adatok azonban hiányoztak. A vizsgált volumen redukciós „RePneu spirál”(coil) (PneumRx, Inc.) a súlyos emfizéma hosszú távú kezelésében biztonságosnak bizonyult, ugyanakkor egyeseknél az idő előrehaladtával fokozatosan csökkent a kezelés hatásfoka az első hosszú távú nyomonkövetéses tanulmány szerint.
A Respirology november 23-i online számában megjelent tanulmányban Dr. Jorine Hartman és mtsai (University Medical Center Groningen) pácienseiket egy-, két-, ill. három évig követték nyomon a RePneu spirál behelyezése után. A RePneu nikkel-titán spirálokat bronchoszkóppal juttatják a tüdőkbe, két egymást követő beavatkozás során, fluoroszkópia segítségével. A helyükre került spirálok nyomást gyakorolnak a tüdő parenchymára.
A résztvevő 38 beteg közül 35 jelentkezett az 1 éves kontrollon, míg a második évben 27-en, a harmadikban pedig 22-en jelentek meg. Légzésfunkciót, hat perc séta távolságot, és releváns kérdőíveket néztek végpontként. A kutatók szerint a beavatkozás után egy évvel minden páciensnél szignifikánsan jobb eredmények születtek a kezelést megelőzőekhez képest. Két év távlatában is szignifikánsan javult teljesítményt mértek az esetek többségében. A kezelés után három évvel a betegek közel felénél továbbra sem vesztett hatékonyságából a spirálos kezelés. Nem észleltek kései légmellet, spirálelmozdulást, nagyobb mennyiségű vérköpést vagy fertőzéses komplikációkat, továbbá váratlan –az eszköznek betudható- szövődményeket és a kezeléssel kapcsolatos haláleseteket sem. "A tanulmányunk fő hátránya a kontrollcsoport hiánya, és a lehetséges kiválasztási hibák...” „ Habár az éves kontrollokon a páciensek többsége részt vett, a kettő illetve hároméves ellenőrzések eredményei fenntartással kezelendők, minthogy a rosszabb eredményeket elérő betegek feltehetőleg kevésbé térnek vissza kontrollra”, teszik hozzá a szerzők. A kezelés hosszú távú hatékonyságát és biztonságosságát vizsgáló tanulmány már előkészületben van.