Nivolumab + ipilimumab nem-kissejtes tüdőrákban
A nivolumab + ipilimumab kombinációval hosszú távú, tartós túlélési eredményeket lehet elérni két ciklus kemoterápia mellett a metasztatikus, nem-kissejtes tüdőrákban szenvedő betegeknél.
- Az Európai Bizottság jóváhagyta a Bristol Myers Squibb nivolumab+ipilimumab kombinációját nem reszekálható, előrehaladott, kiújuló vagy metasztatikus, ≥ 1%-os PD-L1 tumorsejt-expressziót mutató nyelőcső-laphámrákos betegek elsővonalbeli kezelésére.
- Az immunellenőrzőpont gátlók esetleges dermatológiai mellékhatásai
- Nivolumab + kemoterápia a gyomor, a cardia és a nyelőcső előrehaladott tumorainak első vonalbeli kezelésében
- Új indikációt kapott a nivolumab
- Újabb indikációk és készítmények a BMS terápiás palettáján
Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) idei kongresszusán bemutatott fázis III-as CheckMate-9LA vizsgálat hároméves utánkövetéses adatai szerint a két ciklus kemoterápia mellé adott nivolumab+ipilimumab kombináció tartós túlélési eredményeket biztosít a négy ciklus kemoterápiához képest a korábban nem kezelt, metasztatikus, nem-kissejtes tüdőrákban szenvedő betegeknél (mNSCLC). A legalább hároméves (36,1 hónapos) követési idő alatt a kettős immunterápián alapuló kombináció továbbra is tartós javulást biztosított a teljes túlélésben (OS), a vizsgálat elsődleges végpontjában: a nivolumab + ipilimumab kombinációval és két ciklus kemoterápiával kezelt betegek 27%-a, míg a csak kemoterápiával kezelt csoportban a betegek 19%-a volt életben három év után (median OS 15,8 hónap a nivolumab+ipilimumab+ 2 ciklus kemoterápiás kombinációnál, míg 11 hónap a csak kemoterápiával kezelt betegeknél; kockázati arány [HR] 0,74; 95%-os konfidenciaintervallum [CI]: 0,62-0,87).
A nivolumab + ipilimumab és a két ciklus kemoterápia hosszú távú, tartós klinikai előnye három év után különösen azoknál a betegpopulációknál volt megfigyelhető, amelyek jellemzően rossz prognózissal rendelkeznek, ideértve azokat a betegeket, akiknél a PD-L1 expresszió szintje alacsony (<1%) vagy a szövettan laphámsejtes elváltozást mutat.
• PD-L1 <1%: Azoknál a betegeknél, akiknél a tumor PD-L1-expressziója <1% volt, a kettős immunterápián alapuló kombinációval kezeltek OS aránya 25% volt, míg a csak kemoterápiával kezelteknél ez az arány 15% volt.
• Laphámsejtes daganat: Laphámsejtes szövettani típus esetén a nivolumab + ipilimumab kombinációt kemoterápia mellett kapó betegeknél az OS aránya 24% volt, szemben a csak kemoterápiát kapó betegek 11%-ával.
• Egy feltáró elemzésben a kemoterápia mellé adott nivolumab + ipilimumab kombinációval pozitív tendenciát tapasztaltak az OS változásában bizonyos tumormutációk esetén, például az STK11 mutációval rendelkező betegeknél.
A kiterjesztett utánkövetés során nem azonosítottak új biztonságossági jelzéseket a CheckMate-9LA vizsgálatban a két ciklus kemoterápiához adott nivolumab + ipilimumab kombináció alkalmazása során.
A nivolumab + ipilimumab kombináció eddigi terápiás eredményei is egyértelműen azt mutatják, hogy a két szer kombinációja az előrehaladott daganatos betegségek széles körében képes jobb túlélési esélyeket kínálni a betegek számára.
A nivolumab + ipilimumab alapú kombináció eddig hat fázis III-as klinikai vizsgálatban mutatott jelentős javulást az OS tekintetében öt daganatos betegség: a metasztatikus nem-kissejtes tüdőrák, a metasztatikus melanoma, az előrehaladott vesesejtes karcinóma, a malignus pleurális mezotelióma és a nyelőcső laphámsejtes karcinómája esetén.
A CheckMate-9LA vizsgálat
A CheckMate-9LA nyílt, nezetközi, többközpontú, randomizált, fázis III-as vizsgálat, amely a nivolumabbal (360 mg, háromhetente) + ipilimumabbal (1 mg/kg, hathetente) kombinált kemoterápia (két ciklus) hatásosságát vizsgálja az önmagában adott kemoterápiához képest (legfeljebb négy ciklus, majd opcionális pemetrexed fenntartó kezelés, ha a beteg alkalmas rá) a metasztatikus, nem-kissejtes tüdőrák (NSCLC) elsővonalbeli kezelésére, a PD-L1 expressziótól és a daganat szövettani típusától függetlenül. A vizsgálati kar betegeit (n=361) legfeljebb két évig vagy a betegség progressziójáig, illetve elfogadhatatlan toxicitás kialakulásáig kezelték a kombinált immunterápiával. A kontroll kar betegeit (n=358) legfeljebb négy ciklus kemoterápiával és (ha alkalmasak voltak rá) opcionális pemetrexed fenntartó terápiával kezelték a betegség progressziójáig vagy elfogadhatatlan toxicitás kialakulásáig. A vizsgálat elsődleges végpontja a teljes túlélés (OS) volt a teljes kezelt (ITT) populációban. A másodlagos végpontok közé tartozott a progressziómentes túlélés (PFS) és a teljes válaszarány (ORR), de a vizsgálatban biomarkerek alapján is értékelték a hatásosságot.
A tüdőrák
A daganatos betegségek közül a tüdőrák okozza világszinten a legtöbb halálozást. A betegek 84%-a a nem-kissejtes (NSCLC) típusban szenved. A túlélési arányok a diagnózis felállításakor megállapított stádiumtól és a betegség típusától függően változnak. Az áttétes NSCLC-vel diagnosztizált betegeknél az eddigi adatok alapján az ötéves relatív túlélési arány körülbelül 6%.
A nivolumab
A nivolumab egy programozott sejthalál-1 (PD-1) immunellenőrzőpont-gátló, amelyet úgy fejlesztettek ki, hogy az a szervezet saját immunrendszerét használja fel a daganatellenes immunválasz helyreállítása érdekében, ily módon fontos kezelési lehetőséggé vált számos daganatos megbetegedés esetében.
A nivolumabot a Bristol Myers Squibb klinikai fejlesztési programjának keretében eddig több mint 35 000 betegnek adták, és ezek a vizsgálatok hozzájárultak a biomarkerek potenciális szerepének mélyebb megértéséhez, például ahhoz, hogy a betegek számára milyen előnnyel járhat a nivolumab alkalmazása, ha a kezelés során figyelembe veszik a PD-L1-expressziót.
A nivolumab volt az első PD-1 immunellenőrzőpont-gátló, amelyet a világon elsőként törzskönyveztek 2014 júliusában, jelenleg több mint 65 országban engedélyezett. A nivolumab + ipilimumab kombináció volt az első olyan immunonkológiai készítmény, amely megkapta a hatósági engedélyt az áttétes melanoma kezelésére 2015. októberében, és jelenleg több mint 50 országban engedélyezett.
Az ipilimumab
Az ipilimumab rekombináns, humán monoklonális antitest, amely a cytotoxicus T-lymphocyta asszociált antigén-4-hez (CTLA–4) kötődik. A CTLA–4 a T-sejt–aktivitás negatív regulátora. Az ipilimumab a CTLA-4-hez kötődve blokkolja a CTLA-4 kapcsolódását a CD80/CD86 ligandokhoz. A CTLA–4 blokkolása növeli a T-sejtek, többek között a daganatellenes, reaktív effektor T-sejtek aktivációját és proliferációját. A T-sejtek inhibitoros szignáljainak CTLA–4 útvonalon indukált blokkolása csökkentheti a szabályozó T-sejtek működését is, amely hozzájárulhat a T-sejtek reaktivitásának növekedéséhez és a daganatellenes immunválasz kialakulásához.
Bristol Myers Squibb
A Bristol Myers Squibb globális biotechnológiai gyógyszercég onkológiai kutatásának célja olyan gyógyszerek előállítása, amelyek jobb és egészségesebb életet biztosítanak a betegeknek, és lehetővé teszik a gyógyulást. A BMS kutatói a személyre szabott orvoslás új dimenzióit vizsgálják, és innovatív digitális platformokon keresztül még célzottabb információkat nyernek ki a rendelkezésre álló adatokból. Átfogó tudományos szakértelme, legmodernebb technológiai felszereltsége és kutatás-fejlesztési platformjai révén a BMS teljeskörűen, minden szempontból kutatja a daganatos megbetegedéseket. A rákgyógyítás terén vezető szerepet betöltő vállalatként a Bristol Myers Squibb legfőbb célja, hogy minden daganatos betegséggel küzdőnek reményteli jövőt teremtsen.
Forrás: Bristol Myers Squibb sajtóközlemény
ONC-HU-2200054, Lezárás dátuma: 2022.07.04.