Óvatosan a távirányítóval!
A fájdalmas bőrhólyag képében jelentkező, és bőrről a bőrre terjedő methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus fertőzést okozó baktériumtörzsek a beteg gyermekek környezetében elsősorban a tv távirányítón és az ágyneműn telepednek meg.
A methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus fertőzést egy, a szokványos antibiotikumokra nem reagáló Staphylococcus törzs okozza. Rendszerint kórházakban, vagy más egészségügyi intézményekben (ápoló otthonokban, dialízis centrumokban, stb.) indul, ilyenkor az egészségügyi tevékenységgel összefüggő („health care-associated”) MRSA-ról, azaz HA-MSRA-ról beszélünk, hiszen az invazív eljárásokat, beavatkozásokat, tubusok és ízületi protézisek behelyezését követheti. Ha a civil életben indul, akkor a közösséggel összefüggő („community-associated”) MRSA-ról, azaz CA-MRSA-ról beszélünk, ami leggyakrabban fájdalmas bőrhólyag képében jelentkezik, és bőrről a bőrre terjed. Főleg a közvetlen kontaktussal járó sportokban (birkózás), a nem túl tiszta környezetben (katonai táborok, gyermekotthonok, börtönök), és homoszexuális férfiakon fordul elő. A bőrön először pattanásra, pókcsípésre emlékeztető kicsiny piros púpocska keletkezik, amely gyorsan a mélybe bukva - sebészi feltárást igénylő- fájdalmas tályoggá alakulhat. Néha csak a bőrt érinti, de ha a mélybe terjed, a véráram útján a csontokat, az ízületeket, a szívbillentyűket, és a tüdőket is fenyegeti. Bár reagál bizonyos antibiotikumokra, legjobb a megelőzéssel és a helyi kezelésekkel indítani (kézmosás (!), sebek fedőkötése, tályogok drainálása, sportolás utáni fürdés, ágyneműk fertőtlenítése, stb.), és az erre alkalmas antibiotikumokat a komolyabb esetekre tartogatni.
A JAMA Pediatrics 2014. szeptember 8.-i számában online megjelent, hogy az MRSA-val fertőződött gyermekek otthonában a leggyakrabban használt eszközök felszínén kimutathatók a baktériumok. A fertőződött gyermekek csaknem a felének otthonában találtak a kutatók MRSA-t az ágyneműn, a tv távirányítókon, a fürdőszobai kéztörlőkön, sőt a háziállatokon is. Dr. Stephanie A. Fritz (Department of Pediatrics, Washington University School of Medicine, St. Louis, Missouri) kollégáival 50 aktív, jelenleg is fennálló (két hónapon belüli) MRSA fertőzött 0,6-18,6 év közötti gyermeket vontak be, 58%-uk fiú volt, 64%-uk fehér bőrű volt. A legtöbb gyermek a környező városokban lakott (84%), és átlagosan négytagú családban élt. A házi kedvencek száma 1 és 9 között (átlag 2) mozgott. A gyermekek 42%-ánál egy vagy több baktérium-telep alakult ki, melyek 14 gyermeknél kizárólag methicillin-rezisztens Staphylococcus aureusból álltak, 6 esetben (12%) methicillin-érzékeny törzsekből (MSSA) épültek fel és 1 gyermeknél kevertek voltak. A kutatók felkeresték a beteg gyermekek otthonát, és kérdőíveken jelölték az anamnézist, a higiénés gyakorlatot, a háztartás jellegzetességeit. A háztartásokban a leggyakrabban használt 21 tárgy felszínéről vettek mintákat. Tenyésztésre mintákat vettek minden résztvevő külső orrnyílásából, a hónaljakból és a lágyékhajlatokból, és vettek mintákat a háziállatokról is. A háztartások 64%-ánál (32 háztartás) legalább egy helyen Staphylococcus aureust lehetett igazolni, 8 háztartásban (16%) kizárólag MRSA-t, 15 háztartásban (30%) keverve MRSA-t és MSSA-t találtak, azaz összesen 23 háztartásban (az összes 46%-a) ki lehetett mutatni a methicillin-rezisztens Staphylococcus aureaus fertőzések eredetét. (Kizárólag MSSA volt található 9 háztartásban (18%)).
Az MRSA leggyakrabban az ágyneműn volt kimutatható (18%), utána a tv távirányítók (16%), majd a kéztörlők következtek (15%), de bőven volt baktérium a fürdőszoba villanykapcsolóján és a mosdóban is. „Érdekes, hogy a leggyanúsabb helyek (WC ülőke, kilincsek) nem szerepeltek rezervoárként” - írták a közleményben. A 26 vizsgált kutyából 6-nál (23%) volt kimutatható a S. aureus, míg a 14 macskából csak 1-ben (7%). A hat érintett kutya közül egynél az utóbbi fél évben bőr- és lágyrész-fertőzés zajlott le.
A gyermekekből, háziállatokból, háztartási eszközök izolátumaiból összességében 7 Staphylococcus törzset tenyésztettek ki.
Szerzők kiemelték, hogy a háztartás eszközein hosszú ideig képes az MRSA megmaradni – aminek kockázatát a jelenlegi guideline-ok nem veszik figyelembe, tehát szükség lehet a higiénés stratégiák átértékelésére: a törülközők használat utáni kifőzése, vagy a szappanok cserélése nem látszik elegendőnek az MRSA terjedésének megelőzésére, hiszen több más eszközön is ott vannak a baktériumok.
Szerkesztőségi közleményében Dr. Aaron M. Milstone (Division of Infectious Diseases, Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, Maryland) kifejtette, hogy a közlemény számos kérdést vet fel, pl. milyen szerepe van a környezeti kontaminációnak a visszatérő vagy járványos bőr- és lágyrészfertőzésekben? A háztartásban végzett nagytakarítás erősíti-e a dekolonizációs stratégiák eredményességét? A gyermek viszi haza a fertőzést, vagy onnan kapja azt? Ezek megválaszolása további vizsgálatokat igényel.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: