Pajzsmirigy-rezisztencia és halálozás CKD-ben
A pajzsmirigyhormonnal szembeni csökkent központi érzékenység krónikus vesebetegségben összefüggésbe hozható a halálozás fokozott kockázatával normális pajzsmirigyműködés esetén is.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) kóros szintje magasabb halálozási kockázattal jár a krónikus vesebetegségben (CKD) szenvedőknél, de az, hogy ez a kockázat kiterjed-e a normális pajzsmirigyműködésű betegekre, továbbra is ellentmondásos.
A 2024. augusztus 6-án jelent meg a BMC Public Health online kiadásában megjelent közleményben Qichao Yang és munkatársai (Affiliated Wujin Hospital of Jiangsu University, Changzhou, Kína) a pajzsmirigyhormonra való központi érzékenység és a teljes halálozás kockázata közötti összefüggést vizsgálták 1303 CKD-s euthyreoid páciens (átlagéletkor 60 év; 59% nő) esetében, akik betegségadatai a National Health and Nutrition Examination Survey adatbázisából (2007-2012) származtak.
Valamennyi résztvevő CKD I-IV. stádiumban volt, amelyet a becsült glomeruláris filtráció ráta < 60 ml/perc/1,73 m2 és/vagy a vizelet albumin-húgyúti kreatinin arány ≥ 30 mg/g volt. A pajzsmirigyhormonnal szembeni központi érzékenységet elsősorban egy új központi pajzsmirigyhormon-rezisztenciaindex, a Thyroid Feedback Quantile-based Index (TFQI) segítségével értékelték, a szabad tiroxin és TSH koncentráció felhasználásával. A résztvevőket átlagosan 115 hónapig követték, ezalatt 503-an haltak meg.
A követési időszak alatt elhunyt CKD-s betegek TFQI értéke szignifikánsan magasabb volt (P < 0,001), mint a túlélőké. A teljes halálozás aránya a legalacsonyabb TFQI tercilisekben 26,61%-ról a legmagasabb tercilisekben 40,89%-ra emelkedett (P = 0,001). A TFQI egységnyi növekedése a teljes halálozás 40%-kal megnövekedett kockázatával járt együtt (kockázati arány, 1,40; 95% CI, 1,10-1,79).
Ez a TFQI-szint és az összhalálozás közötti összefüggés minden alcsoportban fennállt, amelyet életkor, nem, faj, testtömegindex, magasvérnyomás, cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek és CKD-stádiumok szerint rétegeztek.
„Vizsgálatunk azt mutatja, hogy a pajzsmirigyhormon iránti csökkent érzékenység összefüggésbe hozható a normál pajzsmirigyműködésű CKD-s betegek összhalálozásával, függetlenül más hagyományos kockázati tényezőktől és társbetegségektől” - írták a szerzők.
A vizsgálat korlátai közé tartozik, hogy a pajzsmirigyműködést csak a kiindulási időpontban mérték, annak időbeli változásáról nincsenek adatok. A vizsgálatból kizárták a pajzsmirigyhormon-pótló terápiában részesülőket, de nem vették figyelembe az egyéb, a pajzsmirigyműködést esetleg befolyásoló gyógyszerhasználatot, például a béta-blokkolókat, a szteroidokat és az amiodaronokat. Lehetséges zavaró tényezőként nem vonták be az elemzésbe a pajzsmiriggyel kapcsolatos antitesteket, a metabolikus szindrómát és a nem alkoholos zsírmájbetegséget.
A vizsgálatot a Csangcsoui Egészségügyi Bizottság támogatta.
Forrás:
Yang, Q., Dong, R., Yan, H. et al. Impaired sensitivity to thyroid hormone correlates to all-cause mortality in euthyroid individuals with chronic kidney disease. BMC Public Health 24, 2134 (2024). https://doi.org/10.1186/s12889-024-19660-x