Preeclampsia és stroke kockázat
Egy megfigyeléses vizsgálat szerint a várandós nők preeclampsiája növeli a későbbi stroke kockázatát, de ez a kockázat aszpirin szedéssel csökkenthető.
Dr. Eliza C. Miller (Columbia University Mailman School of Public Health, New York City) és munkatársai a California Teachers Study 1995-től gyűjtött adatait elemezve 83.749, 60 évnél fiatalabb nőt követtek 2015-ig. Összesen 4070 (4,9%) olyan asszony szenvedett várandóssága alatt magasvérnyomásban, esetükben a stroke kockázata nagyobb volt (HR: 1,3, 95%CI 1,2-1,4). A 60 éves kor alatti stroke-ok kockázata az aszpirint szedőknél alacsony volt (HR: 0,8, 95%CI 0,4-1,7), míg az aszprint nem használóknál emelkedett (HR: 1,5, 95%CI 1,0-2,1). Az aszpirin ezen védőhatása a sztatinok használata mellett nem mutatkozott. Miller doktornő megjegyezte, hogy régebbi vizsgálatok szerint a 45 éves kor után a primér prevencióra használt aszpirin nőkben csökkenti a kardiovaszkuláris kockázatot, férfiakban azonban nem. Ez nemtől függő speciális hatásra utal, mindamellett ezek között az asszonyok között olyanok is vannak, akiknél a várandósság alatt hipertónia alakult ki.
A preeclampsia, ill. a vérnyomás terhesség alatti emelkedése emeli a stroke kockázatát. A kockázat aszpirinnal enyhíthető, bár a hatás nem szignifikáns. Leginkább a 40 és 50 év közöttiek profitálnak az előnyből, az életkor előrehaladtával a kedvező hatás lassan eltűnik.
A terhesség alatt magasvérnyomásban szenvedő nőknél 50%-kal nagyobb a stroke kockázata, mint a normál vérnyomású nőkben. A terhességi hipertónia miatt aszpirint szedő nőkben viszont nem emelkedett a stroke kockázata. Mivel a tanulmány megfigyeléses vizsgálaton alapul, nem tudnak határozott ajánlásokat tenni, de az eredmények miatt érdemes megfontolni ezeknél az asszonyoknál a kardiovaszkuláris kockázatokat.
Miller doktornő a terhességi hipertónián átesetteknél két esetben javasolja a prevenció megfontolását a következő lépésekkel: szülés után fel kell világosítani az hölgyeket a megemelkedett kardiovaszkuláris kockázatról, és a 45 éves kort elérő asszonyoknál az előzetes terhességi hipertónia (és a többi kockázati faktor) esetén ajánlatos az aszpirin adagolása. Az aszpirin prevenció egyéb kockázati faktorok pl. terhességi hipertónia utáni átmeneti agyi keringészavar esetén is javasolható. Kétségtelen, hogy az aszpirin terápia a gasztrointesztinális vérzések miatt nem teljesen veszélytelen, de szedésekor nem tapasztalták a vérzéses stroke-ok emelkedését.
A tanulmányhoz fűzött szerkesztőségi közleményben Dr. Steven K. Feske (Harvard Medical School, Boston) és Dr. Cheryl Bushnell (Wake Forest Baptist Health, Winston-Salem, North Carolina) rámutattak, hogy a stroke a negyedik halálok az Egyesült Államokban, és vezető helyet foglal el a tartós rokkantság okai sorában, annak ellenére, hogy a jómódú országokban az utóbbi kb. 40 évben drámaian csökkent a stroke előfordulása. Ez a kedvező tendencia a kockázati faktorok jelentős csökkentésének köszönhető: jobban kezeljük a magasvérnyomást, többen használunk sztatinokat, sikeres szociális kampányt folytatunk a dohányzás ellen. Bár a stroke a fiatalok körében ritka, de a terhesség alatt és a postpartum időszakban nő a kockázat, így a fiatal nők körében a stroke okoz leggyakrabban tartós bénulást. A terhességhez társuló stroke-ok jelentős része a preeclampsia-eclampsia (PEE) következménye, ami emeli a későbbi kardiovaszkuláris betegségek – így a stroke - kockázatát is. Nem világos, hogy a PEE egyszerűen csak jelzi a magasabb kockázatot, vagy több szervre kiterjedő tartós vaszkuláris hatások révén növeli-e a hajlamot.
Ugyanakkor a terhességi hipertónia jelentősége megértésének minden próbálkozása dicséretes, hiszen előrébb visz a kezelhető kockázati faktorok meghatározásához. Az aszpirin hatása a vizsgálatban elég csekély. Egyelőre határozott klinikai döntések meghozatalához még kevés adat áll rendelkezésre. Ugyanakkor a Women’s Health Study adatait is figyelembe véve az aszpirin primér prevencióra való használata a 45 év fölötti nőknél ésszerűnek látszik, különösen akkor, ha tekintetbe vesszük az egyre szaporodó és összeadódó kockázati faktorokat is.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Neurology News
2. Neurology
3. Neurology