Rossz házasságban szívbajt kaphatunk
Rossz, gyötrelmes párkapcsolatban évtizedeket leélni deprimáló, elkeserítő. Egy nagy vizsgálat most azt igazolta, hogy ez nemcsak a lelki egyensúlyt teszi tönkre, hanem növeli a szívbetegségek gyakoriságát is, kiváltképp a nők esetében.
Az egészséges öregségre vonatkozó társadalmi és személyes hatások, kapcsolatok jelentőségéről keveset tudunk. Az Egyesült Államok egészségügyi vezetése ennek a kérdésnek a vizsgálatára szervezte meg a National Social Life, Health and Aging Project programot, melynek eredményeként most közölték a rossz házasság és a szívbetegség összefüggéseivel foglalkozó tanulmányt.
A húsz oldalas dolgozatot a Journal of Health and Social Behavior közölte. A szerző két szociológus, Hui Liu és Linda Waite. Az öregedéssel foglalkozó programból 57–85 esztendős nők és férfiak adatait dolgozták fel. A tudományos értékelést a gyengébb nem 469 és a férfiak 739 házasságban élő tagjának anyagából végezték.
A vizsgálati alanyok nem csupán részletes vallomást tettek a házastársukkal való együttélés részleteiről, de gondos egészségügyi vizsgálatokon is részt vettek. A kórtörténetet a kardiovaszkuláris panaszok felvétele mellett részletes vizsgálat, vérnyomásmérés, a C-reaktív protein meghatározása egészítette ki. A kutatók kiemelten foglalkoztak azzal, hogy a kor előrehaladtával az együttélés változott-e és milyen irányban változott.
A rossz házasság – például egy állandóan követelőző élettárs – egyértelműen szívbetegségek kifejlődéséhez vezet. Az eredmények értékelésében a szerzők azt is kiemelik, hogy a negatív hatás szignifikánsan nagyobb mértékben érvényesül, mint az ellenkezője: a jó házastársi kapcsolat kedvező befolyása csak szerényen érzékelhető.
A szívbetegség kockázata az évek múlásával mind kifejezettebben érvényesül. Ahogy az évek telnek, a rossz házasság mind ingerlőbb, a szervezet immunrendszere tovább romlik, az egyéni érzékenység mind nagyobb – nyilatkozta Liu professzor.
Igen fontos felismerés, hogy a rossz házasságnak a szív állapotát rontó hatása a nők esetében sokkal kifejezettebb. A nők a házasság romlását erősebben megélik, könnyebben kerülnek depresszióba, és ennek megfelelően még hajlamosabbak szívpanaszokra, mint a férfiak.
Az utóbbi különbség azzal is magyarázható, hogy a beteg férjet a feleség általában fokozott figyelemmel kezeli, ápolja; ha az asszony megbetegszik, ritkán kap melegebb gondoskodást, mint egyébként. Kiváltképp igaz ez az állandó ápolást igénylő krónikus szívbetegségekre.