A férfiak 80 százaléka az egészségtelen életmód miatt kap szívinfarktust
Egy újabb svéd vizsgálat is alátámasztotta azt a közismert, már számos amerikai, európai, ázsiai klinikai vizsgálatban is igazolt tényt, hogy az egészségesebb életmód követésével jelentősen csökkenthető a kardiovaszkuláris megbetegedések száma.
Európában évente mintegy 4 millió ember hal meg kardiovaszkuláris betegségben, 20%-uk koronária betegség következtében. Az utóbbi évtizedben bár egyre többen szorulnak kardiovaszkuláris betegségek miatt kórházi ellátásra, mégis a legtöbb európai országban jelentősen csökkent a halálozás (Nickols). A halálozás csökkenése számos országban (köztük Magyarországon is) csak a férfiak körében észlelhető, hazánkban, Norvégiában, Szerbiában és Izraelben a nők körében kissé emelkedett.
Közismert, és számos amerikai, európai, ázsiai klinikai vizsgálatban is igazolódott, hogy az egészségesebb életmód követésével jelentősen csökkenthető a kardiovaszkuláris megbetegedések száma.
Svédországban vizsgálatot kezdeményeztek annak tisztázására, hogy az egészséges életmód (és egyik összetevője az alacsony kockázatú étrend) mennyire befolyásolja a szívinfarktus gyakoriságát. Olyan 45 és 79 év közötti férfiakat vettek be a vizsgálatba, akik az induláskor, 1997-ben kitöltötték a fentiekre vonatkozó részletes kérdőívet. Összesen 20 721 olyan férfibeteget követtek egészen 2009-ig, akiknek nem volt daganatuk, kardiovaszkuláris betegségük, cukorbetegségük, magas vérnyomásuk vagy emelkedett koleszterin-szintjük, tehát gyakorlatilag egészségesek voltak. Alacsony és magas kockázatú csoportokat különböztettek meg. Az alacsony kockázatot („low-risk”) a következő 5 kívánalom jelezte: 1. egészséges táplálkozás (a Recommended Food Score felső negyede alapján, illetve a National Health and Nutrition Examination Survey alapján: az étrend minimális feldolgozott ételt tartalmazzon, inkább gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, kevés zsírt, halakat fogyasszunk, lehetőleg ne fogyasszunk vörös húsokat, feldolgozott húskészítményeket, sült krumplit, édességet), 2. mérsékelt alkoholfogyasztás (max. 10-30 gramm naponta), 3. nem dohányzó életmód, 4. rendszeres fizikai aktivitás (napi legalább 40 perc séta, és heti egyszeri kerékpározás vagy egyéb edzés), és 5. a pocak hiánya (a derékbőség kevesebb, mint 95 cm).
A svéd vizsgálatban a követés 11 éve során 1 361 szívinfarktust jegyeztek fel. Az egészséges táplálkozás a mérsékelt alkoholfogyasztással a szívinfarktus relatív kockázatát 0,65-ra csökkentette (95%CI 0,48-0,87) az öt közül egyetlen kívánalomnak sem megfelelő, azaz magas kockázatú egyénekhez képest, mind az 5 alacsony kockázati faktor megléte esetén pedig a szívinfarktus relatív kockázata mindössze 0,14 volt (95%CI 0,04-0,43). Ezt egy szellemes grafikán is megjelenítették, itt csak a számokat soroljuk fel: ha az 5 „low-risk” kívánalom egyike sem teljesült, akkor a szívinfarktus kockázata 0%-kal különbözött az átlagtól. Az egészségesen táplálkozók 16%-a, az egészséges táplálkozás mellett mérsékelt mennyiségű alkoholt fogyasztok 23%-uk kerüli el a megbetegedést. Ha ezeken túl a vizsgált férfi nem is dohányzott, akkor 44%-ban előzte meg az infarktust, ha fizikailag is aktív volt, akkor 64%-ban, és ha még a testsúlya is normális volt, akkor 79%-ban kerülhette el az életet veszélyeztető szívinfarktust. Az egészségesnek nevezhető magatartásmód (mind az 5 alacsony kockázati faktor megléte) sajnos csak a vizsgált férfiak 1%-ánál volt meg, közülük tehát 79%-kal (95%CI 34%-93%) kevesebben kaptak infarktust, vagyis 5 férfiből 4 az alacsony kockázatú magatartásmód összes faktorának követésével elkerülhetné a szívinfarktust.
A cikkhez írt szerkesztőségi közleményben Dr. Dariush Mozzafarian (Tufts University, Boston, Massachusetts) hozzáteszi, hogy semmi nagy ördöngősség nincs a szívinfarktus megelőzésben, csak be kellene tartani a legalapvetőbb életmódbeli szabályokat a helyes táplálkozásról, a mérsékelt alkoholfogyasztásról, a dohányzás elhagyásáról, a rendszeres fizikai aktivitásról, és a testsúlyunkról – mely utóbbi jelentősen függ az előzőektől. (A helytelen táplálkozás, az alkohol és a dohányzás hármasa a szívinfarktusok feléért felelős). Jelentős erőfeszítéseket kell tenni az egyén, és a társadalom felvilágosítása felé, és akkor talán tovább csökkenhet a kardiovaszkuláris megbetegedések és az ezekből származó halálozások kockázata.
Írásunk a következő közlemények alapján készült:
1. Journal of the American College of Cardiology