Serdülők koffeinfogyasztása
A fiatal serdülők körében a 100 mg-ot meghaladó napi koffeinfogyasztás növeli a magatartási problémákat és nappali álmossághoz vezet.
Steven M. Kogan (University of Georgia, Athens, Georgia) a koffeinfogyasztás lehetséges hatását vizsgálták a nappali álmosságra és a viselkedési problémákra 2633 középiskolás diáknál, 20 nyugat-virginiai iskolában.
Az adatgyűjtés a hatodik osztály első félévében kezdődött, és négy hullámban, 6 hónapos időközönként folytatódott.
A diákokat arra kérték, hogy önbevallásukban adjanak számot nappali álmosságukról, koffeinfogyasztásukról és viselkedési problémáikról; a családi managementről és a diákok demográfiai adataiból is gyűjtöttek információkat.
A koffeint egyáltalán nem fogyasztókhoz képest a 100 mg-ot vagy annál több koffeint fogyasztoknál szaporodtak a magatartási problémák (becslés [Est.], 0,22; P = 0,015) és a fokozódott a nappali álmosság (Est., 0,38; P = 0,001). A koffeinfogyasztás és a magatartási problémák közötti összefüggés még a többszörös zavaró változók figyelembevétele után is szignifikáns maradt.
A Journal of Adolescent Health-ben 2025. január 24-énonline megjelent közleményükben azt állapították meg, hogy a nappali álmosság fokozódása részben közvetítette a koffeinfogyasztás viselkedési problémákra gyakorolt hatását (Est., 0,22; P = 0,002).
A 100 mg-nál kevesebb koffein fogyasztása nem járt együtt a nappali álmosság vagy a magatartási problémák növekedésével.
„Elemzéseink pozitív összefüggést mutattak ki a 100 mg napi koffeinfogyasztás és a magatartási problémák növekedése között 11-13 éves korban” - írták a szerzők. „Eredményeink alátámasztják az AAP (American Academy of Pediatrics) és az AACAP (American Academy of Child and Adolescent Psychiatry) ajánlását, miszerint a 12 év alatti gyermekek ne fogyasszanak koffeint” - tették hozzá.
A vizsgálati minta elsősorban fehér/nem spanyolajkú nyugat-virginiai gyermekekből állt, ami potenciálisan korlátozza az általánosíthatóságot más földrajzi régiókra vagy faji/etnikai csoportokra. A kutatás kizárólag a fiatalok önbevallására támaszkodott, ami általános módszertani torzítást eredményezhetett. Nem álltak rendelkezésre adatok arra vonatkozóan, hogy a gyermekek mikor kezdtek először koffeint tartalmazó termékeket fogyasztani. Az alvás értékelése a nappali álmosságra korlátozódott, és nem álltak rendelkezésre átfogó adatok az alvás minőségéről és időtartamáról, amelyek segíthetnének megérteni a koffeinfüggőség és az elvonási tünetek mértékét.
Ezt a tanulmányt a National Institutes of Health ösztöndíjjal támogatta.
Forrás:
Kogan SM, Lilly CL, Jack E. James JE: Caffeine, Daytime Sleepiness, and Conduct Problems Among Early Adolescents: A Longitudinal Analysis Journal of Adolescent Health January 24, 2025