Több zöldség és gyümölcs, kevesebb COPD
A napi rendszeres zöldség- vagy gyümölcsfogyasztás csökkenti a COPD kialakulásának esélyét a dohányosok körében.
A WHO szerint a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) hamarosan világszerte a harmadik leggyakoribb halálozási okká lesz. A modern ipari országokban az COPD-s esetek mintegy 80-90 százaléka a dohányzásra vezethető vissza. A fejlődő országokban a hatalmas légszennyezettség is jelentős szerepet játszik a betegség kialakulásában. Ritkábban a visszatérő fertőzések, gyulladások, vagy az alfa-1-antitripszin hiánya áll a betegség hátterében.
Joanna Kaluza (University of Life Sciences, Varsó) kutatócsoportja a Thoraxban megjelent közleményéban azt vizsgálta, hogy a táplálkozás kapcsolatba hozható-e a COPD kialakulásának valószínűségével. Ehhez 44335 svéd, 45-79 éves férfi adatait elemezték, akiknél korábban nem diagnosztizáltak COPD-t. A megfigyelési idő 1997-től 2012-ig tartott. A táplálkozási szokások mellett a dohányzást, a fizikai aktivitást, az alkoholfogyasztást és az iskolai végzettséget is rögzítették.
A megfigyelési periódus alatt 1918 új COPD esetet regisztráltak. A dohányosoknál a zöldség- és gyümölcsfogyasztás, valamint a COPD között egy erős fordított összefüggést figyeltek meg. A korra standardizált előfordulási arány 100000 fő/évre számolva napi 2 adagnál kevesebb zöldség- illetve gyümölcsfogyasztás esetén az aktív dohányosoknál 1166, az ex-dohányosoknál 506. Több, mint napi 5 adag esetén pedig 546, illetve 255. A számítások szerint minden adag zöldség- és gyümölcs csökkenti a COPD kialakulásának kockázatát. A dohányzók esetében 8 százalékkal, az egykori dohányosoknál pedig 4 százalékkal.
A kutatók az egyes zöldség- és gyümölcsfélék hatását is elemezték. Ezek alapján a leghatékonyabbnak a paprika, alma, körte és a zöld leveles zöldségek bizonyultak. Ugyanakkor a banán, a bogyós gyümölcsök, a citrusfélék, a zöldbab és a gyökérzöldségek fogyasztása csökkentette legkevésbé a betegség kialakulásának kockázatát.
Kaluza úgy gondolja, hogy a növényi hatóanyagok és az antioxidánsok tompítják a COPD patológiás gyulladásos reakcióit, ezért a megbetegedés kockázata csökken. Habár az ok-okozati összefüggés fennállását az epidemiológiai vizsgálatok nem tudták minden kétséget kizáróan bizonyítani, az orvosoknak nagyobb hangsúlyt kellene fektetni arra, hogy dohányzó pácienseiket egészségesebb táplálkozásra buzdítsák.
Forrás: aerzteblatt.de