Új biomarker petefészekrák korai felismeréséhez
A T-sejt receptorok kvantitatív mérésén alapuló módszer a jelenleginél 2-4 évvel korábban jelezheti a betegséget.
A Cell Reports Medicine folyóiratban június 14-én jelent meg a Children's Hospital of Philadelphia kutatóinak cikke, amelyben a T-sejtek olyan alkotóelemeit azonosították, amelyek kvantitatív kimutatásával a petefészekrák már a jól kezelhető, korai fázisban kimutatható. A magas grádusú, előrehaladott petefészekrák (HGOC; high grade ovarian cancer) a nők körében a rákos eredetű halálozások ötödik leggyakoribb oka, és több mint 90%-ban olyankor diagnosztizálják, amikor a betegség már előrehaladott stádiumban van és már áttéteket képzett, ami jelentős kihívást jelent a hatásos kezelés számára.
A petefészekrák korán felismerve jól kezelhető, de a hagyományos biomarkereken alapuló tesztek eddig nem voltak képesek felismerni a mikroszkopikus, áttétes korai elváltozásokat, amelyek gyakran a petevezetékben alakulnak ki. A most felfedezett új, immunalapú biomarker felfedezésével azonban lehetőség van arra, hogy előrelépés történjen ezen a területen.
“A petefészekrák korai felismerése nők milliói számára jelentheti a különbséget élet és halál között” - nyilatkozta Dr. Li Bo, a cikk első szerzője. “Úgy véljük, hogy eredményeink sorsfordító jelentőségűek lehetnek, mivel az immunalapú biomarker kifejlesztése a korai stádiumú petefészekrák kimutatását teheti lehetővé, valamint komoly segítséget nyújthat a gyermekrák-kutatás területén is.”
A most közölt cikkben a kutatók T-sejt-receptorokat (TCR) elemeztek közel 500 petefészekrákos beteg, valamint egy kontroll csoport vérmintáiban. A vizsgált TCR-ekről azt állapították meg, hogy a petefészkrák korai szakaszában, körülbelül két-négy évvel azt megelőzően, hogy a legtöbb HGOC esetet jelenleg diagnosztizálják, az egészséges immunrendszer a szokásosnál lényegesen intenzívebben reagál, és mérhető mennyiségű TCR biomarkert hoz létre. Ezért a biomarkeren alapuló szűrővizsgálat ebben a meghatározott időkeretben még lehetővé teszi a korábbi, jobb hatásosságú terápiás beavatkozások elvégzését.
A kutatók azt is megjegyezték, hogy további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy segítsék egy olyan diagnosztikai teszt kifejlesztését, amely elég érzékeny az újszerű immunbiomarker kimutatására. A biomarker alkalmazását nem önmagában, hanem a már jelenleg is engedélyezett HGOC-szűrési protokollok kiegészítéseként képzelik el.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Irodalmi hivatkozás:
Xuexin Yu et al, Quantifiable TCR repertoire changes in prediagnostic blood specimens among patients with high-grade ovarian cancer, Cell Reports Medicine (2024). DOI: 10.1016/j.xcrm.2024.101612