Új bispecifikus antitest nehezen kezelhető limfómára
A Genentech új bispecifikus antitestje, a glofitamab jó eredményeket mutatott agresszív nagy B-sejtes limfóma harmadvonalbeli kezelésében.
A Genentech január 5-én jelentette be, hogy a fázis I/II. NP30179 klinikai vizsgálat eredményei alapján az FDA befogadta új bispecifikus antitestje, a glofitamab engedélykérelmét (BLA, Biologics License Application). Még jobb hír, hogy az amerikai hatóság elsőbbségi felülvizsgálat (priority review) keretében fogja értékelni a vizsgálati adatokat, ami azt jelentheti, hogy kedvező esetben már július 1-jén zöld jelzést kaphat a készítmény. Ez azért is lenne fontos, mert a vizsgálati hatóanyag a nagy B-sejtes limfóma (LBCL) terápiájában több olyan egyedi tulajdonsággal rendelkezik, ami nagy segítséget nyújthat a betegek számára. Az egyik ilyen jellemző, hogy az ebben az indikációban jelenleg engedélyezett CAR-T sejtterápiás készítményekkel – mint például a Yescarta (axicabtagene ciloleucel, Gilead Sciences), a Breyanzi (lisocabtagene maraleucel, Bristol Myers Squibb), a Kymriah (tisagenlecleucel, Novartis) és a Tecartus (brexucabtagen autoleucel, Gilead Sciences) – szemben a glofitamab fix adagolású, vagyis további adagolásra csak progresszió esetén van szükség. A másik fontos tulajdonsága, hogy a CAR-T terápiákkal ellentétben a glofitamab azonnal beadható, nincs szükség a beteg sejtjeinek levételére, ezen felül pedig a betegeket nem kell kondicionálni a kezelést megelőzően. A Genentech az engedélyezési kérelmet relapszáló vagy refrakter nagy B-sejtes limfóma (LBCL) harmadvonalbeli (legalább két szisztémás kezelést követő) terápiája indikációban adta be. Az LBCL a non-Hodgkin limfóma (NHL) egyik agresszív, igen rossz prognózisú, gyorsan progrediáló formája, egyben az egyik leggyakoribb vérráktípus az Egyesült Államokban – az összes NHL eset egyharmadát a diffúz nagy B-sejtes limfóma (DLBCL) adja. Sajnos igen gyakori, hogy kezdetben sok beteg jól reagál ugyan a jelenleg rendelkezésre álló, engedélyezett kezelésekre, később azonban a betegség progressziója következik be, és körülbelül 10-ből 4 betegen a jelenlegi készítmények nem képesek segíteni.
A hatóanyagról (glofitamab)
A glofitamab egy vizsgálati fázisban levő bispecifikus (CD20×CD3) antitest, melynek célpontjai a T-sejtek felszínén található CD3 receptorok, illetve a B-sejtek felszínén elhelyezkedő CD20 receptorok. Érdekesség, hogy a Genentech boszorkánykonyhájában a glofitamabot 2:1 strukturális kialakításúra tervezték, ami azt jelenti, hogy a hatóanyag egy olyan régiót tartalmaz, amely a CD3-hoz, és két olyan régiót, amely a CD20 receptorhoz kötődik. Ez a kettős kötődés (B- és T-sejtek) eredményezi azt a hatásmechanizmust, amelynek során a hatóanyaghoz kötődő egészséges vagy malignus B-sejtek mellé kerülnek a T-sejtek, amelyekben aktiválódnak a rák ellen harcoló fehérjék. A Genentech jelenleg egy igen robusztus klinikai vizsgálati programot futtat annak érdekében, hogy a glofitamab monoterápiában, illetve más készítményekkel kombinációban történő alkalmazásának lehetőségeit vizsgálja részint B-sejtes non-Hodgkin limfómákban (köztük DLBCL-ben), részint egyéb vérráktípusokban. A program egyik tagja a 2020-ban indított fázis III. STARGLO klinikai vizsgálat, amelyben a glofitamabot gemcitabinnal és oxaliplatinnal (GemOx) kombinációban alkalmazzák 270 olyan betegnél, akik autológ őssejt-transzplantációra nem alkalmasak.
Az NP30179 klinikai vizsgálatról
Az NP30179 egy folyamatban lévő fázis I/II. multicentrikus, nyílt elrendezésű, dózis-eszkalációs klinikai vizsgálat, amelyben a glofitamab (RO7082859) hatásosságát és biztonságosságát vizsgálják diffúz nagy B-sejtes limfómában (DLBCL) szenvedő betegek terápiájában. A készítményt intravénásan, obinutuzumabbal, esetenként tocilizumabbal kombinációban adagolták, az elsődleges végpontok között a klinikai választ mutató betegek aránya, a progressziómentes túlélés, illetve a válasz időtartama is szerepelt. Fontos, hogy a betegek 85,1%-a az utolsó kezelésre refrakter volt, egyharmaduk pedig korábban CAR T-sejt terápiában részesült. Ennek fényében különösen jó eredmény, hogy a betegek 40%-ánál teljes klinikai válasz (CR, Complete Response) jelentkezett, azaz a betegség minden jele eltűnt (és ez a válasz 73,1%-nál 12 hónap múlva is perzisztált), 51,6%-ánál pedig objektív választ figyeltek meg az átlagosan 13,4 hónapos utánkövetési időszakban. A glofitamab adagolása során jelentkező leggyakoribb mellékhatás a citokin-felszabadulási szindróma (CRS; cytokine release syndrome) volt, ami a betegek 48,1%-ánál Grade 1, a betegek 12,3% Grade 2 súlyosságú volt.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
ASH: Roche bispecific delivers for hard-to-treat lymphoma patients failed by CAR-Ts